Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for מרץ 2015

World

לפני שבועיים כתבתי את פוסט "לא כתבתי כאן כבר חודשים, אבל זה לא אומר שלא קרה כלום…" (כותרות מושכות. אני תמיד מקפיד על כותרות מושכות) בו הזכרתי את קבוצת הווטסאפ הטכנולוגית הישראלית שהקמתי בה התארח שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד.

בפוסט אפשר למצוא חצי פסקה בה כתבתי שבנוסף לקבוצה הישראלית הקמתי גם "קבוצת ווטסאפ טכנולוגית גלובאלית" ושעליה "אני כבר ארחיב בפעם אחרת", אז הנה ההזדמנות לספר עליה.

קבוצת ה- WhatsApp הישראלית

את קבוצת הווטסאפ הגולבאלית הקמתי כחודש אחרי קבוצת הווטסאפ הטכנולוגית הישראלית, ולאור ההצלחה של הקבוצה הישראלית. מה כל-כך מוצלח בקבוצה הישראלית? הנה כמה יתרונות שלה:

  • אנשים מכירים אנשים חדשים בתעשיית ההיי-טק (נטוורקינג).
  • אנשים ממש לומדים ומגבירים את ההבנה שלהם בתחום הטכנולוגיה בזכות תמהיל משתתפים בעלי יכולות וידע מקצועי שמשלימים זה את זה – אנשי סייבר, עיתונאי טכנולוגיה, יזמים, מפתחים, אנשי מדיניות טכנולוגית, ועוד.
  • עדכונים טכנולוגיים חיים מתוך כנסים מקצועיים בהם לוקחים חברים בקבוצה.
  • הקבוצה מקנה תחושה אמיתית של קהילה: יש קצת ריבים, יש הרבה צחוקים, ומתכננים להפגש בקרוב כקבוצה במציאות (מציאות. מסתבר שיש דבר כזה).
  • היי! דיברנו עם יאיר לפיד!

קבוצת ה- WhatsApp העולמית

הקבוצה הגלובאלית שהקמתי, כוללת מובילי דעה ודמויות בכירות מתעשיית הטכנולוגיה העולמית, שהבאתי יחד וגיבשתי בקבוצה אחת בעלת תמהיל דומה לזו הישראלית: מומחי סייבר, עיתונאי טכנולוגיה, יזמים, מפתחים ואנשי פיתוח עסקי, שמייצגים חברות ענקיות היי-טק וערוצי תקשורת משמעותיים ומוכרים.

הנה רשימה חלקית שמצליחה להבהיר עד כמה השיח בקבוצה יכול להיות מרתק ומלמד: Sequoia Capital, Wall Street Journal, Amazon, Forbes, Waze, MarketWatch, CNN, Code.org, The Next Web, Twitter, New York Times, eBay, Google ventures, Outbrain. בנוסף, משתתפים בקבוצה גם אנשי ממשל מצרפת וארה"ב שבמסגרת תפקידם לוקחים חלק בפעילות טכנולוגית-ממשלתית.

WhatsApp

מאפייני קבוצת ה- WhatsApp הגלובאלית הטכנולוגית

  • שיח גלובאלי – השיח מתנהל כמובן באנגלית והחברים בקבוצה הינם אנשים מדינות שונות. כיף לראות מידי פעם שכאשר חבר קבוצה טס למדינה אחרת, הוא מספר על זה ומציע להפגש עם חברי הקבוצה מאותה מדינה.
  • שיח שובר Time Zones – היות וכל החברים בקבוצה נמצאים באיזורי זמן שונה לגמרי מהאחרים, השיח מתקיים גם כשחלק ישנים – ואז המענה יכול לפעמים להגיע 12 שעות לאחר מכן.
  • נושאים חמים שונים – בניגוד, למשל, להכרזה של אפל על השעון, אירוע שהתסיס את הקבוצה הישראלית וזכתה למעט מאד התייחסות בקבוצה העולמית, היה זה דווקא הסגירה של בלוג הטכנולוגיה GigaOM שקיבל התייחסות משמעותית של עצב ועניין בקבוצה הגלובאלית, בניגוד לקבוצה הישראלית.

נטוורקינג בקבוצה העולמית והישראלית

אחד היתרונות הגדולים בלהביא יחד אנשים כל-כך מוכשרים הוא היכולת לעשות בינהם היכרויות בעלות משקל, כאלו שיכולות לסייע ממש בקידום פעילות מקצועית משותפת. עם זאת, כשאתם חושבים על אפליקציית ה- WhatsApp, אתם בוודאי זוכרים שכל עוד משתתף לא נמצא כאיש קשר אצל האחרים – הוא מופיע כמספר טלפון, ולכן קשה לקבוצה להתגבש ולהבין מי הוא מי.

ולכן, מלבד היכרות ראשונית של כל משתתף חדש שמצטרף לקבוצה ("שלום, אני בריאן מ-Forbes"), מצאתי פתרון יצירתי – אני מפרסם מפעם לפעם סטאטוס בלינקדאין או בטוויטר, בו אני כותב "היכרות קצרה עם חלק מחברי קבוצת הווצאפ" ואז מתייג מספר אנשים מהקבוצה, וחוזר על כך בהרכבים שונים, כך שהם יכולים לראות ולהכיר מי האנשים שאיתם בקבוצה.

זהו, אז זו קבוצת הווטסאפ הגלובאלית. היא ממשיכה לגדול, אנשים מעניינים משתפים בעדכונים וחומרים טכנולוגיים טריים ומעניינים, ולשמחתי ולהפתעתי, מתכתובות שלי עם אנשי חברת WhatsApp עצמם גם מכירים בפעילות של הקבוצות הללו (גם בישראלית וגם בעולמית).

  • לעדכוני טכנולוגיה אני גם בטוויטר.
  • לפוסטים נוספים שלי בנושאי טכנולוגיה, מיתוג עצמי, קריירה וחדשנות (אנגלית) – גם בלינקדאין.

, , , , , ,

Theme Design by devolux.org