Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for אפריל 2013

השקפיים של גוגל

Credit: http://www.flickr.com/photos/azugaldia/7457645618

המשקפיים החדשות של גוגל, Google Glass, הן בשורה טכנולוגית אמיתית. אני לא מסוגל להמר אם המשקפיים האלו "יתפסו" או לא, למרות שתחושת בטן עמומה מרמזת לי שזה יתפוס, אבל מספיק לנסות ולהסתכל על המשקפיים האלו, שהן מחשוב לביש לכל דבר, לצד השמועות הרבות על שעונים חכמים שנמצאים בדרכם לפס הייצור, בשביל להבין שהטכנולוגיה בדרכה לפרוץ את המסך הקטן (סמארטפון) ואת המסך הגדול (מחשב) – ולהיות תמיד איתנו. התחלתי לחקור קצת על המשקפיים האלו, כי הם באמת משהו מיוחד.

אני מודה שעד שלא אשתמש בהם אתקשה להבין את אופן השימוש בהן והאם הוא חלק ואינטואיטיבי, או מעיק ומתסכל, אבל אבל ממה שאני קורא עליהן אני מצליח להבין מספר נקודות עיקריות:

1. מכשור ה- Google Glass כולל: המשקפיים האלו הם בעצם מצלמה, מסך, טאץ-פד, מיקרופון וסוללה.

2. מה המשקפיים יאפשרו: הקלטה וצילום בכיוון המבט של המשתמש, ניווט בשימוש המפות של גוגל (המשקפיים בגרסה הזו לא כוללים רכיב GPS, כך שחייב להיות קישור אלחוטי לסמארטפון. זו האפליקציה הרשמית שעושה את זה), זיהוי פקודות קוליות – למשל התחלת הקלטה או תרגום מילים בשפות זרות, והרחבת יישומים של המשקפיים על ידי מפתחים, מה שמוביל לנקודה הבאה:

3. אוקיינוס כחול למפתחים: בואו נדבר רגע על מגרש המשחקים האדיר שזה פותח ליזמים ולמפתחים. כל פעם שיוצאת מערכת הפעלה סלולרית חדשה המוני מפתחים רצים לבדוק את סביבת הפיתוח שלה. בין אם זה היה ה WebOS ז"ל, חלונות 8 או Firefox OS. קבלנו מגרש משחקים חדש. אבל הוא הכיל פחות או יותר את אותם המתקנים שהיו לנו כבר קודם: נדנדה (GPS), ארגז חול (מסך מגע), מגלשה (חיבור לרשת) וכדומה. די מהר כל מגרשי המשחקים האלו התמלאו בשכפולים של אפליקציות שכבר היו בגני משחקים אחרים, ולא הצלחנו למצוא שימושיים מאד יצירתיים מעבר לאפליקציות מאד ייחודיות שכבר טיפסו וביססו את מעמדן בראש ערימת האפליקציות, כמו Waze. כי סמארטפון הוא סמאטרפון, ולא משנה איזו מערכת הפעלה רצה עליו. אינטראקציה טכנולוגית עם משקפיים זו כבר טריטוריה חדשה לחלוטין.

וככה זה ירגיש:

משקפיים, כפועל יוצא של מכך שהן "מיחשוב לביש" מעניקים לנו זירה חדשה לגמרי של שימושים, ממש אוקיינוס כחול ("אוקיינוס כחול" הוא מושג בעולם השיווק שמתייחס לשוק חדש לחלוטין. ברגע שהשוק מוצף הוא הופך ל"אוקיינוס אדום". ההיגיון הוא שאדום מסמל דם והכוונה לכרישים שאוכלים אחד את השני ואת הדגים הקטנים, בשוק מוצף).

עדיין לא הבנתי עד הסוף את השוני בין סמארטפונים למשקפיים בהרצת יישומים ויכולות של המשקפיים, אבל נראה שיש הבדל – כל היישומים של המשקפיים ירוצו על גבי הענן, לא לוקאלית על המשקפיים עצמם, כך שבמקרה הזה אין את הויכוח המתיש של Native vs Web.

4. מציאות מועשרת: נראה שכרגע המשקפיים לא מאפשרים שימוש של מציאות מועשרת, אלא הצגת פריטי טקסט או תמונות לעיני המשתמש. חיסרון אדיר, אבל ברור שזה שלב זמני.

ממשיך ללמוד על המשקפיים של גוגל…. אעדכן ברגע שאדע יותר.

לעדכונים וחדשות טכנולוגיות בטוויטר
הצטרפו לקהילת הווב הישראלית – לינקדאין

, , , , ,

מפת התנועה של ישראל

לפני קצת יותר מחצי שנה התחלתי, בשביל הכיף, לפתח תוספות לדפדפן כרום, Extensions בלעז. תוספות לדפדפן הם מעין אפליקציות קטנות שרצות בסביבת הדפדפן (בלבד) ויכולות להיות מאד שימושיות אם המפתח מבין את המשמעויות והנגזרות של סביבת דפדפן עבור המשתמשים. כך לדוגמה, אחד הדברים שהיה, לי בתור משתמש, חסר – זו היכולת ליצור במהירות קיצורים לכתובות אינטרנט במהירות (ולא לגשת לאתר שלישי, להעתיק ולגזור את הכתובת המקוצרת). ולכן פיתחתי את CutUrl שבלחיצת כפתור מקצרת את כתובת האתר אותו אתם מבקרים.

יכולת נוספת שהיתה חסרה לי היא בדיקת פקקים, במהירות, לפני שאני יוצא מהמשרד ומתוך הדפדפן. ולכן פיתחתי את מפת הפקקים של ישראל. ממש בשבוע שעבר עדכנתי את תוסף הפקקים הישראלי בעיצוב חדש ומלוטש יותר, ואתם מוזמנים להוריד ולהנות מעדכון תנועה בעידכון חי כבישי ישראל – ובלחיצת כפתור מתוך דפדפן הכרום שלכם. התעדכנות בפקקים היא תמיד דבר חשוב – במיוחד לפני שיוצאים לחגוג את יום העצמאות, יום שהופך לעיתים לפקק אחד ארוך באיילון….  תהנו! 🙂

הערה חשובה למפתחים מבין הקוראים: אם פתחתם בעבר תוספות לדפדפן כרום שימו לב שגוגל עדכנה את גרסת המניפסט Manifest לגרסה 2, והחל מאוגוסט 2012 היא מתחילה לאכוף את כלל ההרחבות שאינם מעודכנים לגרסה החדשה בלוח זמנים מסודר. הנקודה הקריטית תתרחש ביולי 2013, אז מתכוונים בגוגל להפסיק את התמיכה בהרחבות מגרסת מניפט 1. למידע מורחב קראו כאן את ההודעה הרשמית

, , , , , , ,

הערה: הפוסט הזה נכתב בזמן חג החנוכה האחרון, וישב בצד, ממתין לפרסום. מסיבות שונות שכולן באשמתי לא פרסמתי את הפוסט, אבל הוא נהדר ולכן אפרסם אותו כעת. נסו לדמיין את אווירת חנוכה תוך כדי קריאה, אולי אפילו יעלה בפיכם זיכרון טעם של סופגניה…

זו הפעם הראשונה שאני ממש מחכה לתת לבנים שלי, ויש 3 כאלו, את מתנת "דמי חנוכה" שלהם. הפעם החלטתי (בגיבוי מוחלט מאשתי. רק מציין) להעניק להם משהו שיקנה להם ערכים. ואני מתכוון לערך החדשנות. מה שעוד יפה במתנת דמי החנוכה הזו היא העובדה שהיא מתאימה גם לי, ונראה לי שאני ממש אהנה ממנה…

cars ipad

מכונית הצעצוע על מסך האייפד

מדובר בזוג מכוניות מתוך הסרט "מכוניות" (הא!) שהמשתמש (במקרה זה – אני, ורק כשממש ימאס לי – הילדים שלי) מצמיד על גבי מסך האייפד, כשהמסך עצמו מציג את ה״כביש״ עליו "נוסעת" המכונית. מסך האייפד, שמציג את הכביש, מציג אותו בתנועה לפי כיוון הנסיעה של הרכב שמוצמד למסך, ומאפשר לשחקן לתקשר עם אובייקטים וירטואליים במהלך משימות. בנוסף ניתן לרכוש תוספות לרכב ש״מתלבשות״ וירטואלית על הרכב.

cars-ipad

זו אחת משתי המכוניות. 170 ש"ח

 

cars-ipad

בתמונה הזו אתם יכולים לראות את המנגנון שמוודא מגע וכיוון תנועה של הרכב על גבי האייפד

בתור בלוגר מקצועי, שמעריך תוכן מגובה במחקר, ניסיון וחכמת חיים אני כבר מבהיר שיהיה עליי לכתוב פוסט נוסף מפורט יותר על האופן בו הצעצוע הזה עובד בפועל, אבל אני כבר עכשיו יכול להגיד ש:

1. אני ממש רוצה לשחק בזה. וחשוב לי גם לפתח סבלנות אצל הילדים, כך שהם יאלצו לחכות לתורם.
2. הנה מושג טכנולוגי חדש – אפ אקססורי – App Accessory. המושג הזה מתייחס לעצמים חיצוניים למכשיר הטכנולוגי (המקרה הזה האייפד) שמרחיבים את השימוש בו ו/או ממשק המשתמש שלו (במקרה הזה – מכוניות קטנות).
3. מדובר בשימוש מגניב לגמרי. תחשבו על זה רגע – האובייקט הפיזי שמתקשר עם האייפד לא חייב להיות רכב. הוא יכול להיות חייל, מטוס או כל דבר אחר שיכול לייצג אובייקטים מתוך המשחק ול"הוציא" אותם למרחב הפיזי שלנו. צריך כאן רק קצת יצירתיות בשביל למצוא כל מיני שימושים לאובייקטי אפ אקססורי. תחשבו על מצלמה מרוחקת ששומרת על כניסת הבית ומתממשקת לאייפד. זה בדיוק אותו הדבר – הרחבה של השימוש בטאבלט.
4. אפססורי יוצר מודל כלכלי חדש לשוק האפליקציות. הפוקוס יכול לעבור למוצר פיזי שמרחיב את השימוש ולא לאפליקציה הנילוות. כך שה App Accessory עצמו יעלה כסף והאפליקציה בחינם.
5. אפ אקססורי הוא כלי נהדר להגברת הורדות האפליקציה שלכם, כמו גם לסיכוי שמישהו יכתוב על זה. (אני בטוח שדיסני יפתחו שמפניה כשיתוודע להם על הפוסט הזה).
6. אל תבלבלו את המושג הזה עם המושג "מציאות מועשרת". Augmented Reality מתייחס להוספת רבדים של מידע על גבי המציאות שאני רואים באמצעות מצלמת המכשיר. אפשר להגיד שהמושג אפססורי מתייחס למצב ההפוך בו אנחנו "מעשירים" את המשחק באובייקטים פיזיים.

בפוסט הבא ארחיב על חווית המשחק, ועל המחיר הכבד שגבו מכוניות של דיסני האייפד שלי (ספולר: שריטות מסך).

לעדכונים וחדשות טכנולוגיות בטוויטר
הצטרפו לקהילת הווב הישראלית – לינקדאין

, , , , , , ,

Theme Design by devolux.org