Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for אוקטובר 2012

 

גוגל בקרית ארבע

קרדיט: עלון ישע שלנו

אני רוצה לפתוח את הפוסט הזה באמירה ברורה: לא.

באמת  שמחמם את הלב לקבל כל כך הרבה פניות מכל כך הרבה קוראים המשתייכים לכל כך הרבה גוונים של החברה הישראלית. באמת שזה מחמם את הלב. אבל לא, אני לא רץ לפוליטיקה.

מאז הוכרזו הבחירות אני מקבל ים (ים!) של מיילים עם אמירות כגון: "רק אתה יכול להיות הנציג הטכנולוגי שלנו בכנסת!", "אין לנו על מי לסמוך אלא עליך, מורן שטרן" (הטעות במקור), "מורד שטרן – הבחירה המוסרית-טכנולוגית שלנו בקלפי". אילו מיילים נהדרים, תודה על התמיכה, אבל כמו שכבר הצהרתי – לא, אני לא רץ לפוליטיקה.

אחרי ששמנו את זה מאחורינו (אני ממש שומע אנחת אכזבה מצידכם. תהיו חזקים) אני רוצה להתייחס לתמונה המיוחדת בראש הפוסט. נתקלתי בה באחד מעלוני השבת, והיא היתה מאד מיוחדת בעיני.

התמונה הזו התנוססה בראש העלון "ישע שלנו". זה עלון דתי שמחולק בבתי כנסת והוא עלון שאופי הטקסטסטים והתוכן שלו הוא ימני-דתי מובהק, עלון שמרבה לכתוב ולסקר את התנחלויות והתיישבות בארץ ישראל. לפי הכיתוב, התמונה מצולמת בקרית ארבע. מצד שני, בתוך העלון הכל כך פוליטי \ ציוני-ימני \ דתי \ מה שתרצו – מופיעה לה המכונית של גוגל כאשר היא בתוך קרית ארבע בדרכה למפות אותה.

זה מיוחד.

זו לא ניגודיות, שלא תבינו אותי לא נכון. אני לא רואה את המסורת כדבר שנמצא בצד השני של המתרס בכל הקשור לטכנולוגיה. אני גם לא חושב שאנשים שקוראים את העלון הזה באופן קבוע לא יודעים, או לא עושים שימוש, בגוגל מפות (אתם מבינים שהרגע השתמשתי בקישור "גוגל מפות" בשביל לקשר לתוסף כרום שבניתי. אתם בטוחים שאתם עדיין רוצים מושחת כמוני בפוליטיקה?). ובכל זאת, הכניסה של מכונית הגוגל לתוך קרית ארבע כפי שהיא מתועדת בתמונה גורמת לי להבין עד כמה הטכנולוגיה מצליחה לטשטש הבדלים בין דתות, בין אנשים עם דיעות שונות, בין גבולות מוסכמים או לא מוסכמים – בין האתמול להיום.

מכונית הגוגל הזו מצליחה לתעד ולמפות באופן דיגיטלי להחריד את קרית ארבע ההיסטורית, בדיוק כמו שהיא מצליחה לתעד את תל אביב העכשיווית. זה יפה בעיני. עכשיו תמשיכו לשלוח לי מיילים שקוראים לי להתמודד לבחירות – זה עושה לי נעים.

, , , ,

המהלך של פתיחת מאגרי מידע לציבור הוא מהלך חשוב מאד, ואני שמח שזכיתי לקחת בו חלק. מלבד החשיבות בשקיפות מול הציבור חשיפת מאגרי המידע מאפשרת לציבור עצמו, על כל גווניו ורעיונותיו היצירתיים, ליצור כל מיני אפליקציות (סלולר או ווב) נחמדות וחשובות. אם זה מעניין אתכם תעיפו מבט במאגר המידע הממשלתי הישראלי ובמאגר המידע האמריקאי.

לא התאפקתי ועם פתיחת המאגרים של עיריית תל אביב החלטתי ליצור משהו איתם. לא משנה מה – העיקר ליצור משהו.

כולם יודעים שחשוב למחזר, מצד שני לא כולם יודעים איפה ממוקם פח המיחזור הקרוב לביתם והאם הוא בעל הייעוד הנכון (יש שלושה ייעודים שונים למחזור: נייר, סוללות ובקבוקים). אז לקחתי את מאגר הפחים, מיקום לצד ייעוד פח המחזור, ופתחתי על בסיסו מפה ירוקה שמציגה את כל פחי המחזור, לצד הייעוד שלהן, בעיר תל אביב (בעזרת השירותים של גוגל מפות ובצ'נגו)

– אני באמת מקווה לקחת את המפה בקרוב ולתרגם אותה לאפליקציה סלולרית שגם תכוון את המשתמש למיקום הפח הקרוב על בסיס הפסולת שהוא רוצה למחזר, ושעיריות נוספות יילכו בעקבות עירית תל אביב (שאפו!), כך שאוכל לצרף אותן למפה הזו וליצור מפה ארצית כוללת של פחי המיחזור השונים.

 

, , , , , , , , , ,

alec ross

הראיון עם יועץ החדשנות של הילארי קלינטון, אלק רוס, נערך ופורסם אצלי בבלוג בשפה האנגלית. הודות להראל עילם מכלכליסט יש בידיי תרגום מצויין של הראיון, אז במידה ומחסום השפה היווה איזשהוא קושי, אני מפרסם עכשיו את הראיון גם בעברית:

האם תוכל לספר לנו על התפקיד יוצא הדופן שלך במשרד החוץ האמריקאי?

"אני מוצא פתרונות חדשים לאתגרים בתחום מדיניות החוץ. אני מנצל את הטכנולוגיות והרשתות של המאה ה-21 למטרה זו. המקצוע שלי הוא להיות אדם שחושב מחוץ לקופסה, שחושב על איך להתמודד עם האתגרים האלו בצורה חדשה ושונה. חלק נכבד מהמחויבויות שלי זה גם לייעץ ולהדריך את הדיפלומטים שלנו איך הם יכולים להבין את הזעזועים הגיאופוליטיים שנגרמים מרשתות התקשורת החדשות – ממתלמדים צעירים שנכנסים לשורות משרד החוץ ועד לשגרירים."

במהלך קמפיין הבחירות של אובמה ב-2008 היה לך חלק חשוב בתכנון היעדים בתחום הטכנולוגיה והחדשנות. מה היו אז המטרות העיקריות?

"רצינו לאפשר לארצות הברית לחזור להיות תחרותית ולהצליח בכלכלה שהופכת להיות יותר ויותר עשירה בטכנולוגיה ועשירה בידע. מהימים הראשונים של המדינה שלנו, היכולת שלנו לחדש הניעה קדימה את הכלכלה. הבסיס של מדיניות החדשנות של קמפיין 2008 הייתה הבנה שבעולם מבוסס ידע, אנחנו חייבים לוודא שלאזרחים שלנו יש את היכולות והזדמנויות להתחרות ולהצליח. התוכנית כיסתה זאת ממספר כיוונים, ממחקר, דרך מדיניות פיתוח ועד למעבר לתיקים רפואיים אלקטרוניים שיוצרים ממשלה שקופה ונקייה.

האם אתה יכול לתת לנו דוגמה כיצד שימוש חכם בטכנולוגיה שאתה הוצאת לפועל הביא לשינוי בחיי אנשים?

"בשעות שאחרי רעידת האדמה בהאיטי, קבוצה של דיפלומטים צעירים – אני אחד מהם – יצרנו תוכנית בה אנשים יכלו לתרום כספים לצלב האדום על ידי שליחת המילה "האיטי" בהודעת טקסט. למרות שלא היו לנו את המשאבים להשקיע בקמפיין תקשורתי, ולמרות שהתוכנית עלתה בתוך שעות, הבנו שאם נהיה מתוחכמים וננצל את המדיה החברתית על מנת להפיץ את הבשורה, נוכל לגייס הרבה כסף. בתוך שבועיים, אכן גייסנו 40 מיליון דולר. זה הגיוס הכי גדול אי פעם שנעשה דרך טלפונים סלולריים. השילוב של טכנולוגיה מאוד פשוטה – SMS – ורגישות למדיה חברתית, אפשרו לנו במהירות לגייס סכום כסף שעזר לאנשים שהיו בסכנת נפשות."

הממשל האמריקאי ואחרים מסביב לעולם מאמצים יותר ויותר טכנולוגיות כגון סלולר, רשתות חברתיות ואינטרנט כדרך לתקשר עם האזרחים. מה האתגר העיקרי שעומד בפני ממשלות המנסות לעשות זאת?

"אני אומר שממשלות מעצם טבען נמצאות בעמדת נחיתות אם הן מנסות להדביק את הקצב עם ההתקדמות הטכנולוגית. תחילה, המערכת הלוגיסטית שלנו לא מאפשרת לרכוש חומרה חדשה בקצב מספק. כאשר אנו מבקשים לשדרג, אנחנו צריכים להגיש מכרז – וזה יכול לקחת עד שנה. רכישה ללא מכרז אינו משהו שנראה בעין יפה.

"בשוק הפרטי, אם יש תוכנה שאתה רוצה להתקין בארגון שלך, אתה יכול לעשות זאת במהירות, בתוך ימים. בממשלה, זה יכול לקחת חודשים או שנים. יש שיקולי אבטחה משמעותיים בממשלה, ויכול לקחת שנה עד שמומחי האבטחה שלנו יכולים לאשרר ישומי אינטרנט חדשים ולוודא שהם לא יאפשרו להאקרים לחדור למערכות שלנו.

"אם אתה עסק פרטי, למרות שאתה עדיין צריך לדאוג לאבטחה, היכולת שלך ליישם פתרון היא רבה הרבה יותר משל הממשלה. אני יושב כאן במשרד החוץ, משתמש בדפדפנים מיושנים, היכולת שלי להזרים וידאו מוגבלת. אני חושב שזה יהיה הוגן להגיד שזה אתגר גדול במיוחד עבור הממשלה להמשיך ולהיות עדכנית."

ולסיום, מהי מערכת ההפעלה האהובה עליך?

בדיוק הזמנתי אייפון 5, עם מערכת ההפעלה iOS 6.

, , , , , , ,

 Alec Ross

במהלך השנים בהן כתבתי בבלוג הזה יצא לי לראיין מספר אנשים מאד מאד מעניינים, החל מאייל ארד, דרך הקואצ'ר הלאומי אלון גל וכלה בסופר המתח הטכנולוגי ג'וזף פיינדר. הפעם, אני מציג בפניכם ראיון מרתק על החפיפה המיוחדת בין פוליטיקה, ממשל וטכנולוגיה.

פניתי לאלק רוס (Alec Ross), יועץ החדשנות של מזכירת המדינה האמריקאית, הגברת הילארי קלינטון (Hillary Clinton) ובקשתי ממנו לשתף אותי בכמה נקודות מעיניינות בהם הוא התנסה מתוקף תפקידו המיוחד. רוס נחשב לגורו הטכנולוגיה של קלינטון, לקח חלק קריטי בגיבוש תוכנית החדשנות והטכנולוגיה של הנשיא אובמה במהלך קמפיין הבחירות, Newsweek הכריזו כי הוא אחד ממאה המשפיענים בעולם הטכנולוגי ומגזין Time מציין את חשבון הטוויטר של רוס כאחד ממאה המעניינים ביותר – כלומר, הראיון הזה לא יהיה משעמם, אלא אם כן אני אגרום לו להיות כזה..

הראיון הזה מגיע בתקופה מאד מיוחדת מבחינת הממשל האמריקאי, שכן הם אוטוטו הולכים להצביע לנשיא בא (ממש במקרה, כבר יצא לי לכתוב כאן גם על הנשיא ברק אובמה) אז אני באמת מודה לרוס על המאמץ לענות לשאלות שלי, במיוחד בתקופה כל-כך לחוצה.

אני מציג את הראיון בשפה המקורית בה הוא נערך, באנגלית. שווה להתאמץ ולקרוא אותו כמו שצריך. זה באמת מעניין.

Can you tell us more about your unique responsibility in the US State Department?

 It is my job to come up with new solutions to foreign policy challenges. Leveraging the technologies and the networks of the 21st century. It is my role to be an out of the box thinker who thinks about how to address challenges in new and different ways. A major part of my responsibilities is also to advise and coach our diplomats on how to understand the geopolitical disruptions caused by connectivity. From 23 year-olds newly entering the diplomatic corps, to our Ambassadors.

During 2008 election campaign you had a major part in planning Barack Obama's technology and innovation plan. What was that plan main goals?

The main goals of that plan (re. the election campaign) was to help America compete and succeed in our increasingly technology-rich, and knowledge-based economy. From Americas earliest days, our ability to innovate has propelled our economy. At the core of the 2008 Innovation Agenda of Barack Obama, was a recognition that in a knowledge-based world, we need to ensure that our citizens had the skills and opportunities to compete and succeed in this world. That plan did this on a range of issues from research and development policy to electronic medical records to clean technology and open government.

Alec Ross

Can you share a great case study in which you set up a smart technology usage – that made a real change in people lives?

In the hours following the earthquake in Haiti, a handful of young diplomats—myself among them—set a program where people could make a donation for earthquake relief to the Red Cross by sending a text message with the word “Haiti” to an SMS short-code 90999. Even though we had no financial resources to dedicate to a marketing campaign, and even though we set this program up in a matter of hours, we recognized that if we were sophisticated about harnessing social media to get the word out widely, we could potentially raise a significant amount of money. In just over 2 weeks we raised 40 million dollars. This was the largest program in the history of mobile phones. A very simple technology, SMS, and a keen sensitivity social media marketing, enabled us to quickly direct 40 million dollars to help people who were in grave harm.

Alec Ross

The US government, as well as other governments around the world, are adapting more and more technology such as web, social networks an mobile as a bridge to reach the people. What are the main challenges of a government when it try to implement those kinds of technologies?

I would say that government is at a significant disadvantage keeping pace with technological change. First, our procurement systems do not lend themselves to staying up to date. When we do a tender, it oftentimes takes six months to a year for vendors to compete and succeed to get the business. Non-competitive bidding and other such things are frowned upon.

In the private sector, if there is a piece of software that you want to implement for your organization, you can do so quickly—in a matter of days or weeks. In government, that oftentimes can take months or years. There are also significant security problems within government. It oftentimes takes months if not a year or more for our security to vet new internet based applications or services in order to ensure that they do not lend themselves to being infiltrated or otherwise hacked.

If you’re running a private sector business, while you still have to be preventive to security risks, your ability to quickly implement a solution, is much greater than what could be done in government. Sitting at my seat at the state dept, we are using out-of-date browsers. Our ability to stream video is constrained. I think it is fair to say that the government has been very challenged to keep pace.

Which one you is your favorite – iOS, Android or Windows Mobile?  🙂

I just pre-ordered the iPhone 5 with iOs 6.

Thank you so much, Alec! 

אין ספק שהשילוב של טכנולוגיה וממשל הוא בלתי נמנע (הוא כבר תכל'ס כאן) ונראה לי שאלק נמצא במקום הנכון. מאד נהנתי מהראיון הזה, אני מקווה שגם אתם.  🙂

מורד.

 

, , , , , , , , ,

Theme Design by devolux.org