Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for יוני 2012

ברכת שהחיינו ביהדות היא ברכה שאדם מברך כשהוא מודה שהגיע לזמן מסויים או למצב חיובי כלשהוא. כך למשך על פי ההלכה מברך אדם שהחיינו על לבישת בגדים חדשים, על אכילת פרי שלא אכל זמן רב או על העובדה שנולדו לאדם ילדים.

בעלוני השבת המחולקים בבית הכנסת (וכבר כתבתי על הקשר טכנולוגי מעניין בהקשר לעלונים אלו) מתפרסם באופן שוטף שו״ת הלכתי (שו״ת: שאלות ותשובות) העוסק בתחומים שונים ומשונים.
כשמישהו שאל השבת האם יש לברך שהחיינו על סלולארי חדש או גאדגאט היה לי ברור שזה צריך לתפוס מקום של כבוד בבלוג שלי… אז מברך או לא מברך על אייפד, והאם ההלכה שונה אם הוא קונה טאבלט שמריץ אנדרואיד?

אייפד ויהדות

, , , ,

microsoft surface

תסתמכו עליי- תשקיעו דקה ותראו את הסרטון המלוטש (מצורף בסוף הפוסט)

לפעמים מצחיק אותי לגלות שדווקא על הדברים המרתקים ביותר בהם אני נתקל בחיי היום יום שלי אני לא יושב לכתוב. לא כתבתי על הספר של סטיב ג׳ובס שסיימתי לא מזמן, לא כתבתי על חווית השימוש שלי באייפד החדש ולא כתבתי על חווית העבודה שלי עבור הממשלה שהייתה רוויה באספקטים טכנולוגיים מרתקים (כבר הספקתי לעזוב, תודה ששאלתם).

השבוע נסגר מעגל ואני סוף סוף יושב לכתוב. מיקרוסופט הודיעה על הטאבלט החדש שלה Surface (בעברית זה נשמע יותר טוב: משטח פנים), שיריץ את מערכת ההפעלה החדשה שלה ״חלונות 8״. הגימיק, כפי שאפשר לראות בסרטון הטיזר המצוין שהכינה מיקרוסופט, מראה שלמכשיר יש כיסוי מקלדת דק מאד שמצליח להפוך את הטאבלט חסר המקלדת למחשב נייד לכל דבר. ההצלחה הזו מגיעה בעיקר בגלל חלונות 8 שמיושמת על גבי הסרפייס ויכולה להפוך את הממשק האינטואיטיבי של האריחים לממשק ה״רגיל״ של חלונות, ואז, הרגת שתי ציפורים כועסות במכה. יש לך גם טאבלט וגם מחשב נייד. סחתיין!

הזכרתי מקודם את סטיב ג'ובס ואת העובדה שסיימתי לא מזמן את הספר על חייו. כששמעתי על ההכרזה של מיקרוסופט לא יכולתי שלא לדמיין את סטיב ג׳ובס מחייך מלמעלה. בספר הרשמי עליו, מתואר סטיב ג׳ובס כאדם שתלטן ונקמן. הספר מתאר ארוחת ערב בה נפגש סטיב ג׳ובס עם אחד מבכירי מיקורוסופט (חברה איתה היו לאפל יחסי אהבה ושנאה לוהטים), והבכיר לא הפסיק להשוויץ ולהתלהב מהעובדה שמיקרוסופט מתכננת מחשב טאבלט מהפכני. סטיב גובס, שראה באיש טיפש (כי הוא מדבר הרבה) ושחצן (כי אפל לא תכננה שום מחשב כזה) החליט להניע את אפל לכיוון הטאבלט, והשאר כבר הסטוריה.

שלוש נקודות מרתקות שעולות מהמקרה המתואר בספר והעובדה שרק עכשיו מיקרוסופט משיקה טאבלט ראוי:
1 . מיקרוסופט ראתה את הכיוון של מחשבי טאבלט לפני אפל, ואכן היו להם כמה דגמים מאד לא אינטואיטיבים שלא הצליחו להניע את השוק הזה. יעני – Its all about user interface, baby.
2. לא הרבה יודעים את זה, אבל – האייפד תוכנן והיה לו אב טיפוס לפני האייפון(!), האייפון הושק קודם לאייפד כי אפל זיהו את חלון ההזדמנויות בשוק הסלולרי ולכן השאירו את השקת האייפד למועד מאוחר יותר. בראיה לאחור -צדקו.
3. כשאתה לא צריך לדבר ולהשתחצן עדיף שתשתוק, אתה עלול לשנות את כל התעשייה.

, , , , , , , , , , , , , ,

הודעות ממשלה

השבוע חשפה אפל את מערכת ההפעלה הבאה של מערכות האייפון, האייפוד והאייפד, ה- iOS6. למערכת יש מספר פיצ'רים מעניינים שבהחלט עוד אתעכב עליהם בהמשך, אבל פיצ'ר מסויים, שנחבא אל הכלים, תפס את תשומת הלב שלי.

בדרך כלל, דברים שמושכים את תשומת הלב שלי הם לא אותם הדברים ״גדולים״ שממילא מקבלים התייחסות ועניין רב, אלא דברים קטנים יותר שיש להם, בהסתכלות שלי, חשיבות מיוחדת שתבוא לביטוי בעתיד.

נחזור לפיצר. מדובר בפיצ'ר התראות מובנה אליו יתנקזו התראות הממשל האמריקאי (סופות, מלחמה וכדומה) והתראות נעדרים (Amber Alert). מה שתפס את כיוון המחשבה שלי היה שמדובר בהטמעה רשמית של הפיצר בתוך מערכת ההפעלה, כלומר, זה לא אפליקציית רסס (RSS) פשוטה בעלת אופציית פוש (Push), אלא משהו מובנה במערכת. ״אז מה?״ אתם בטח שואלים, ״מה זה משנה?״. ובכן, זה משנה. זה משנה מאד בגלל 2 סיבות:

1. תחשבו על זה. אם הפיצ'ר הזה מוטמע במערכת ותפקידו להעביר לאזרח מדע בזמן אמת על אסון, אני מהמר שהוא גם מחזיר מידע לגורמיים ממשלתיים. כלומר, בזמן שהוא מתריע לך שהתחילה סופת טורנדו והוא גם מעביר מידע לגורמים ממשלתיים על המיקום שלך ועל התנועה שלך.
2. זה שינוי מהותי בתפיסה של הממשל כלפי הסמארטפונים. מעולם לא הוטמעה מערכת כזו במערכת הפעלה ״רגילה״ (חלונות, osx, אובונטו), למרות שאנשים מבלים זמן רב מול המחשב. הפעם, התפיסה היא הפוכה: לא שאנשים מבלים זמן רב מול הסמארטפון, אלא שהסמארטפון מבלה זמן רב עם המשתמש/אזרח והוא הצינור הטוב ביותר להעביר לו מידע קריטי בזמן אמת. או, כמו שהמרתי בסעיף 1, גם לשאוב עליו מידע.

עדיין לא ברור לי אם פיצ'ר ההתראות הממשלתיות הוא פרי שיתוף פעולה עם הממשל האמריקאי או שזה נעשה על דעת אפל בלבד. בכל מקרה, זה מהלך מרתק ושוב מאד. מעניין מתי זה יהיה גם בישראל, לא?….

, , , , , ,

Theme Design by devolux.org