Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for אפריל 2012

כנס דה מרקר 2012

ביום שלישי הקרוב יתקיים בנמל תל אביב כנס דה מרקר 2012, או בשמו הלועזי Comvention. אני אוהב כנסים, ובעיקר כנסים טכנולוגיים. יש 3 סיבות עיקריות (וטובות למדי) למה כדאי להגיע לכנסים מקצועיים ובמקרה שלנו, כנסים טכנולוגיים:

1. כדי ללמוד: בכנסים טובים מביאים אנשים שבאמת יש להם מה להגיד. אנשים שעשו דברים יפים ונמצאים בנקודות מעניינות מאד בעולם הטכנולוגיה והאינטרנט. שווה להגיע ולהקשיב באמת למה שנאמר שם. לא תמיד תשמעו בכנסים האלו דברים שלא ידעתם וכנראה שגם לא יגלו לכם את אמריקה, אבל תמיד טוב לשמוע זוויות הסתכלות חדשות, בטח בתחום כל כך דינאמי כמו האינטרנט והטכנולוגיה. רק תעיפו מבט ברשימת הדוברים בכנס ותבינו על מה אני מדבר.

2. כדי לפגוש ולהכיר אנשים חדשים: אין דבר יותר כיף מלהכיר אנשים טובים ונחמדים שאוהבים ועוסקים באותו תחום כמוכם. אני באמת לא מתכוון לצד האינטרסנטי של ההיכרויות, אלא באמת לכיף בלהכיר אנשים חדשים. אנשים שאתם מגיבים להם בבלוג שלהם, עושים להם לייק על הסטאטוס שלהם בפייסבוק או מרטווטים את הציוץ שלהם בטוויטר והנה ההזדמנות הנדירה שלכם להגיד להם כמה מילים, פנים אל פנים. פתאום אתם יכולים לקלוט שאלו באמת אנשים נפלאים, כמו הרושם שקבלתם בזירות האינטרנט השונות, או לצערכם, אנשים מאכזבים למדי (ואז אפשר לנקות קצת את הפיד, הא?). אם אתם מתביישים לפנות במציאות לאנשים שאתם עוקבים אחרים במדיה החברתית אז אתם עושים נזק לעצמכם. בסוף האירוע תצאו עם תחושה של אכזבה כי יכולתם לדבר ולהכיר אנשים חדשים והאדם היחיד שעצר אתכם הוא… אתם.

3. כדי לכתוב על זה: אם אמרנו שהסיבה הראשונה היא ללמוד, והסיבה השנייה היא להכיר אנשים חדשים, אז הסיבה השלישית היא השילוב של שניהן. הקשבתם לדוברים? מעולה! שתפו את הקוראים או העוקבים שלכם בתובנות החדשות שלכם. אחד הדוברים בכנס איגוד האינטרנט בו השתתפתי בעבר היה אייל ארד, התרשמתי מהדברים שהוא אמר ואז גם יצא מזה ראיון אישי עם אייל ארד לבלוג. הכרתם אנשים חדשים ומעניינים? אחלה! תנו להם כבוד והכירו אותם גם לקוראים שלכם.

אגב כנסים טכנולוגיים, לפני שאתם הולכים אולי כדאי שתעיפו מבט בפוסט שכתבתי "7 טיפים למבקר בכנסים טכנולוגיים" בעקבות השתתפות בכנס טכנולוגי של מקאן אריקסון. אין ספק, הפוסט הזה "יכין" אתכם לכנסים.

– אז נפגש ב Comvention 2012?

, , , , , , ,

עבודות אקדמיות טכנולוגיה

לאורך לימודי התואר השני שלי במנהל עסקים פרסמתי כאן בבלוג את העבודות השונות שהגשתי. כמובן שהעבודות האקדמיות שלי היו בנושאי טכנולוגיה (איך לא? איך לא??) והן פורסמו כאן בבלוג בפורמט מלא. אני יודע שהעבודות האקדמיות האלו כבר עזרו לסטודנטים שונים ברחבי הארץ כי הם כבר יצרו איתי קשר בנוגע אליהן, ולכן אני אפרסם את כולן באופן מסודר בפוסט הבא, כך שאם תגיעו לכאן כי חיפשתם "עבודות אקדמיות תואר שני" או עבודות אקדמיות מנהל עסקים" תוכלו לסקור את העבודות האקדמיות שהגשתי. אני חוזר ומזהיר, אל תעשו לעצמכם חיים קלים ותעתיקו את העבודות, לא תלמדו ככה כלום. תשתמשו בעבודות האלו לקבל רעיונות וכיוונים ולא מעבר.

 1. עבודה אקדמית בהתנהגות צרכנים: חברת אפל. עבודה אקדמית מרתקת על האופן בו תופסים הצרכנים של אפל את החברה. שווה לעיין בעבודה הזו בכל מקרה.
 2. עבודה אקדמית בניהול מותגים: חברת סמסונג. אם תהיתם מה עומד מאחורי המותג "סמסונג", זו העבודה לעיין בה. היא כוללת גם תיעוד של התקשרות שלי מול נציגי סמסונג בארץ באמצעות הפייסבוק.
 3. עבודה אקדמית במערכות הפצה: חברת אפל. המושג "מערכות הפצה" מתייחס לאופן בו החברה מסחרית משנעת מוצרים מנקודת הייצור לחנות או בית הלקוח. ניהול מערכות ההפצה של חברת אפל הוא מורכב ומתוחכם.
 4. "ככה תמצאו נתונים על עולם הטכנולוגיה": שני אתרים מעולים שמצאתי שיעזרו לכם לגבש נתונים וסטטיסטיקות על עולם הטכנולוגיה והאינטרנט.
 5. העבודה האקדמית שנעשתה על הבלוג שלי: כן, אשכרה כתבו עבודה אקדמית על הבלוג שאתם קוראים עכשיו. האמת, עבודה מרתקת באופן כללי על עולם הבלוגים והאינטרנט, וכן, גם בגלל שהיא עושה לי ניתוח אופי…

, , , , , , , ,

אני מודה. ראיתי ושחקתי בחלונות 8 והתלהבתי.

אם קראתם את השורה הקודמת, ואני מניח שקראתם אותה, אתם בשלב זה בוודאי לא מאמינים למה שקראתם. "מה?" אתם בטח חושבים לעצמכם, "מורד, שכל הזמן מטיף על אייפון בפרט ועל מוצרי אפל בכלל, מתחיל לכתוב לנו דברים חיוביים על מיקרוסופט?", רוב הקוראים הנורמאלים יעצרו בשלב הזה של המחשבות. הפחות נורמאלים ימשיכו בכיוון הזה: " רגע, אז אולי מישהו גנב את הזהות של מורד והשתלט לו על הבלוג? מצד שני, לא היה למישהו הזה משהו טוב יותר לעשות עם הזמן שלו?".

אחרי שהעסקתם את עצמכם במחשבות מיותרות בואו רגע נדבר דוגרי. המערכת החדשה של מיקרוסופט וינדוס 8 היא מגניבה לאללה. והעובדה שאני גם "מודה" בזה (אפשר לחשוב שיש לי מניות באפל) מעידה עלי שאני בעל, אמממ.., גמישות מחשבתית, התמודדות עם מצבים לא ברורים ופתיחות לקבלת השונה.

איך זה קרה? הכל התחיל לפני חודש בערך כשהייתי בכנס קטן של מיקרוסופט ברעננה שם הציגו לנו, גיא בורנשטיין ממיקרוסופט וליאור יאיר מנטקראפט, את המערכת החדשה בדגש על הממשק החדש שלה והאופן בו היא עובדת. אם נסכם את הנקודות החשובות נגיע לדברים הבאים:

 1. וינדוס 8 פועלת בשני מצבים. מצב דסקטופ רגיל, כלומר וינדוס 7 לכל דבר ועניין, עם תיקיות כפתור התחל ואולי אפילו כמה מסכים כחולים ("אוקי", אתם בטח מבינים עכשיו, "אז אף גורם עויין לא השתלט למורד על הבלוג. חבל"). עד כמה שהבנתי במצב הזה אין חידושים משמעותיים. המצב השני הוא מסך האריחים בשילוב ממשק המטרו.
  וינדוס 8

  אני מצחיק: הדבר הראשון שעשיתי אחרי שהרצתי את חלונות 8 היה להתקין דפדפן כרום.

 2. מסך האריחים בשילוב ממשק המטרו ושליטה באמצעות מגע ירוץ על כל שלושת סוגי המכשירים המוכרים לנו כיום: מחשב אישי (יעני, פיסי שם זה אפשרי לתפעול על ידי עכבר), טאבלט וסלולרי.  מדובר במהלך מעניין שמדבר על יצירת מערכת הפעלה אחת (וינדוס 8), שתסתפק מענה למגוון המכשירים. מדובר גם בהזדמנות נהדרת עבור מפתחים שיגישו אפליקציה אחת לחנות האפליקציות, ובפוטנציאל שלה היא תוכל לרוץ על שלושה סוגי מכשירים שונים.
 3. ממשק האריחים: מדובר במסך הראשי שאני מודה ששבה את ליבי. האריחים הם בעצם אותם האייקונים שמייצגים את האפליקציות השונות שעל המכשיר, רק שבמקום אייקון עגול וקטן הם ריבועים או מלבנים צבעוניים וגדולים יחסית. היופי האמיתים באריחים הללו הוא היכולת שלהם להציג מידע און ליין, עדכונים או התרעות, בתוך האריח שלהם, דבר שנותן תחושה שהמסך "חי" ומעדכן את המשתמש כל הזמן.
  וינדוס 8 אריחים

  מתוך המצגת של ליאור יאיר

 4. ממשק המטרו: ממשק המטרו מתייחס למשקל הרב של הטיפוגרפיה שהיא אומנות עיצוב וסידור הטקסט. בדומה לממשק הקודם של הזון ( Zune, שהיה נגן מוזיקה מבית מיקרוסופט והיה אמור להתחרות באייפוד, אבל ייצור נפסק לפני שנתיים בערך). ממשק המטרו מסדר את מבנה האפליקציות על ידי גדלים שונים של טקסט שמבהירים בצורה די טובה את מבנה האפליקציה. מיקרוסופט מקפידה על מבנה "אוורירי" של אפליקציות, כלומר מניעת צפיפות על המסך ובאפליקציות השונות שראינו בכנס זה בהחלט היה נעים ומסודר.
  חלונות 8 טיפוגרפיה

  מתוך המצגת של ליאור יאיר

 5. עיקרון מעניין 1: כל אפליקציה שרצה במצב האריחים תופסת מסך שלם ברגע שהמשתמש בוחר להפעיל אותה. אין יותר כפתור התחל, אין יותר שורת מצב למעלה ואין יותר סרגל תפריטים. כל אפליקציה מקבלת 100 אחוז מהמסך ומתשומת הלב של המשתמש. זו גישה מאתגרת מאד עבור ניהול של מספר אפליקציות במקביל, אבל יש למערכת פיתרון גם לזה על ידי החלפה של אפליקציות מצידי המסך.
 6. עיקרון מעניין 2: שורת הכתובת של אתרי האינטרנט באקספלורר 10 ירדה למטה. אני באמת לא יודע למה. אולי זה גימיק שאמור לבדל את האקספלורר משאר הדפדפנים המתחרים.
 7. עיקרון מעניין 3: בניית אפליקציות למערכת ההפעלה חלונות 8 היא באמצעות אחת משלוש השפות הבאות: סי שארפ, סי פלוס פלוס השפות ה"קלאסיות" לתכנות. או, וכאן החלק המעניין – גאווה סקריפט (בשילוב HTML), הזדמנות נהדרת למפתחים נוספים להכנס לחגיגת האפליקציות הניידות. עד היום היו אלו רק פאלם ו HP שהעניקו יכולת לפתח אפליקציות מובייל בגאווה סקריפט עם HTML, מעכשיו גם מיקרוסופט.

בקיצור, מדובר במערכת הפעלה בעל ממשק יצירתי ומעניין באמת, ואני שמח שאנחנו סוף סוף רואים משהו באמת מרגש וחדשני. אני אמשיך לכתוב עוד על המערכת הזו ככל שאדע יותר עליה. אני רשום בתוך תוכנית האקסלרציה לפיתוח אפליקציה עבור החנות הישראלית שתקום בקרוב לחלונות 8, נראה אם אני אצליח לעמוד בתאריך הדד-ליין… אני נעזר, וממליץ גם לכם לעיין ולהיעזר במצגת המצוינת של ליאור יאיר על חלונות 8.

, , , , , , , , , , , , , ,

תיקון אוטומטי אייפון

יש הרבה מאד טיפים נחמדים וחשובים שאפשר למצוא היום ברשת על האייפון שלכם. החל מהגדרות בסיסיות של הטלפון, עד לפריצה שלו שמאפשרת שליטה מלאה על מאפיינים שבאופן טבעי אין אליהם גישה (למשל סידור שונה לגמרי של מסך הנעילה).

הפעם הגעתם לטיפ שנוגע ישירות להעלמת מטרד שפוגע אנושות בחווית השימוש באייפון. האם נתקלתם פעם בתיקון האוטומטי "אני בדרך!" ?. "אני בדרך!" זו השלמה אוטומטית של האייפון כאשר אתם מתחילים לכתוב "אני בדרך", "את בדרך" או "אתה בדרך". שלושה משפטים קצרים ששמתי לב שאני עושה בהם שימוש רב, ובכל פעם שאני מתחיל לכתוב אותם האייפון מחליט להציג לי את התיקון שלו: "אני בדרך!".
הייתי סולח למתקן השגיאות האוטומטי של האייפון, אם לפחות ההתנהגות הממשקית שלו היתה הגיונית. העניין הוא שכאשר המשתמש מתעלם מהתיקון האוטומטי המופיע בחלונית קטנה מעל לטקסט וממשיך את הכתיבה שלו (כלומר: לא מעוניין בתיקון המוצע), האייפון דוחף את תיקון הטקסט על חשבון מה שכבר כתבת. רק לחיצה על איקס קטן שבקושי ניתן לראות לצד התיקון המוצע תבהיר שאתם לא מעוניינים בתיקון, פעולה ממשקית שגם מעכבת את הכתיבה וגם מסיטה את הקשב מפעולת ניסוח הטקסט.

הנושא הזה רדף אותי לא מעט, ובכל פעם קללתי, אבל לא מצאתי את הזמן לשבת ולהעיף את האופציה המרגיזה הזו. ממה שהצלחתי להבין אני לא היחיד שסובל מתיקון הטקסט האוטומטי הדבילי הזה שמגיע כברירת מחדל בהגדרות המערכת. אני גם באמת לא מבין את המשפט הקצר הזה, "אני בדרך!", זה נשמע כמו איום של אדם עצבני שבא לפרק אותך. זה מה שאפל חושבת על המשתמשים שלה בישראל?

אתמול, לשמחתי הרבה פתרתי את העניין אחת ולתמיד. אז הנה הצעדים לביטול התיקון האוטומטי "אני בדרך!":

1. כנסו ל"הגדרות".

2. כנסו ל"כללי".

3. בחרו ב"מקלדת".

4. גללו את המסך למטה שם תראו "קיצורים".

5. מחקו את הקיצור "אני בדרך!" באמצעות כפתור "עריכה" שנמצא למעלה ומימין.

הערה חשובה: למרות שמחקתי את הקיצור הזה, בדיקה מהירה שבצעתי הראתה שהתיקון הזה ממשיך להופיע למרות המחיקה שלו, ולכן הנה עוד 4 צעדים שצריך לעשות:

6. צרו קיצור חדש, לא משנה איזה טקסט (זה מעצבן, אבל לוקח 2 שניות).

7. צאו מההגדרות למסך הבית.

8. חזרו להגדרות של המקלדת.

9. מחקו את הקיצור החדש שיצרתם (יכול מאד להיות שתראו שוב את הקיצור של "אני בדרך!" מופיע שם, מחייך אליכם בזחיחות. מחקו גם אותו, שוב).

זהו, כנסו למייל או לאפליקציית הפתקתים ונסו לשחק עם המקלדת. אתם עכשיו צריכים להיות חופשיים מהתיקון המרגיז הזה. שמחתי לעזור ולהשיב את חווית השימוש הנהדרת והמושלמת חזרה לאייפון שלכם.

, , , , , , , , ,

Theme Design by devolux.org