Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for נובמבר 2011

חוויות באיי דיגיטל

שני הבנים שלי משתלטים על עמדת אייפדים באיי דיגיטל

אפתח את הפוסט הזה בהתנצלות – מזמן לא כתבתי. לא, אני לא חושב שמישהו אי שם באמת סובל מזה. לא, אני לא חושב שהעולם עצר את נשימתו וחיכה לפוסט שיפרוץ את חומת השתיקה של הבלוג. ולא, לא נראה לי שאי שם, במקום מסויים מישהו קלט עכשיו שעלה פוסט חדש בבלוג שלי ובהתקפת אמוק פראית הוא מוחא כפיים בהיסטריה, צורח הברות לא ברורות ורץ לקרוא את הפוסט. אני לא משלה את עצמי, אני בלוגר ריאלי. ברור לי שאתם אינטיליגנטים מספיק בשביל לצעוק הברות ברורות ("מורד שטרן כתב פוסט חדש! ההההההההההאא!"), לוותר על מחיאות הכפיים ולרוץ לקרוא את הפוסט.

תמיד אומרים שילדים קולטים אמצעים וממשקים טכנולוגים ללא מאמץ, וזה נכון, פשוט תסתכלו סביבכם. השילוב של ממשקים ברורים וקלים יותר לתפעול, כמו במקרה של האייפון, בשילוב מוח צעיר שפתוח ללמידה, הופכים את הקטנטנים האלו למתחרים רציניים מאד בכל הקשור להסתגלות לעידן הטכנולוגי שבפתח(?) (כשאני שם סימן שאלה בסוגריים הכוונה היא שאני תוהה ביני לבין עצמי אם הטיעון שלי הוא נכון לוגית, הרעיון הוא לחזק, גם בעיני עצמי, את הטיעון הזה בטריק של הפוך על הפוך ואז לצאת חכם יותר, מה עוד שאף קורא לא ממש יכול לסתור את הטענה שלי כי תמיד אני יכול להגיד "היי, מה אתה רוצה, שמתי סימן שאלה").

אבל לפעמים זה פשוט לא עובד ככה. הסיפור (האמיתי) הבא ימחיש את זה. (כשאני שם את המילה "אמיתי" בסוגריים הכוונה היא ליצור מתח באוויר, מעין הבטחה לסיפור ממש מרתק למרות שאין לדבר הזה שום כיסוי. גם העובדה שזו פעם שנייה שאני פותח סוגריים וכביכול מסביר למה אני שם מילים בסוגריים לא נראית מבטיחה במיוחד).
הבן הגדול שלי, אילון, הוא כבר בן 5, הוא מאד אוהב את האייפון ובזכות העובדה שלאבא התותח שלו היה את אחד האייפונים הראשונים בארץ, הוא היה אחד הילדים הראשונים שהכירו את המכשיר ואת התפישה של ממשק מגע. כמו ילדים רבים, אחד המשחקים האהובים עליו, כמובן, הוא "אנגרי בירדס" אותו משחק ציפורים-כועסות-שוברות-לבנים שלדעתי האישית כבר הגיע הזמן להזדכות על הציוד ולרדת מבמת האפסטור, כי באמת, אבל באמת, שכבר הבנו את הרעיון של המשחק הזה. אגב, חברת רוביו, יצרנית האנגרי בירדס, שלחה לי מכתב רישמי שהיא קבלה את הרעיון החדשני שלי למשחק האנגרי בירדס, אבל לא עדכנה אותי מעבר לכך.

נחזור לסיפור – באחד הימים כשאילון שיחק באנגרי בירדס הוא הבין שיש ציפור חדשה – הנשר. הוא כמובן נורא רצה לשחק בנשר ולא הבין למה הוא לא מצליח לקבל אותה. כששאל את אשתי איך הוא אמור להשיג את הציפור הזו היא ענתה לו שצריך לקנות אותה, וזה עולה כסף (אני חושב שזה עולה 99 סנט לשימוש חד פעמי בציפור הזו. גנבים). אילון הפנים את העניין ואז התחיל לחקור את המבנה הפיזי של האייפון מכל הצדדים, הוא המשיך ככה כמה זמן עד שהתייאש ושאל את אשתי "אמא, אבל איפה מכניסים כאן את הכסף?".

זה סיפור מדהים לדעתי. הוא מראה שמצד אחד יש למוחות הצעירים האלו יכולת מדהימה לקלוט, לעבד ולשלוט בטכנולוגיות החדשות, ועם זאת, לפעמים נוצרים מצבים נורא מוזרים בהם, למרות השליטה הטכנולוגית, חסר להם בסיס ידע מסוים שנרכש רק תוך כדי ניסיון החיים, ואז, עם חוסר הידע המסוים בשילוב השליטה בטכנולוגיה נוצרים להם מקרים נורא משעשעים בהם הם מחפשים איך מכניסים מטבעות כסף לתוך מכשירי הסלולר, בשביל לרכוש אלמנטים נוספים למשחקים שלהם…

, , , , , , , , ,

כנס חדשנות דה מרקר

איך לחשוב חדשנות, איך להתכונן לעתיד ואיך לחשוב אחרת: כנס חדשנות של דה מרקר ו I.B.M, יום ראשון הקרוב, 13.11. לפרטים מלאים.

אני אהיה שם ואעדכן בטוויטר, במידה ותרצו לעקוב אחר "הגיגי החדשנות" שלי.

, , , , , ,

וורדקאמפ 2011

בכנס וורפרס (וורדקאמפ, בלעז) האחרון שהתקיים בירושלים, התמזל מזלי וזכיתי לעלות ולהרצות מול הקהל הנהדר שהגיע לשמוע אותי. טוב, בסדר, בסדר, הוא לא ממש הגיע לשמוע דווקא אותי, והוא גם לא היה כזה קהל נהדר.
– סתם, סתם, אני צוחק. הקהל אכן היה נהדר, והוא אכן הגיע רק בשביל לשמוע אותי.

אחרי שסדרנו את העניין הזה עם הקהל והאגו האישי שלי, נכון יהיה לעבור ולדבר על תוכן הההרצאה. ההרצאה שלי בכנס התייחסה לשילוב המופלא בין 2 העולמות שאנחנו כל כך אוהבים ("אנחנו". מורד שטרן, מומחה בחיבור ת המודע של קהל הקוראים שלו לדברים שמעניינים אותו) בלוגים וסלולר.

זו היתה מצגת קצרה, נתנו לי בסך הכול 25 דקות, ולא, אני לא יודע עם זה היה רמז. אבל, אלו היו 25 דקות די מלאות מבחינת תוכן והוצגו שם מספר כלים שכל בלוגר צריך להכיר עם כניסת העולם הטכנולוגי לעידן הסלולרי החכם, עידן בו רוב הכניסות לרשת, וממילא לבלוג שלכם, יגיעו ממכשירי סמארטפון. לפי המחקרים זה יקרה אי שם, בעתיד "הרחוק", בשנת 2013.

אז הנה המצגת:

ככה תכינו את הבלוג שלכם לעידן הסמאטפונים

View more presentations from morad

בחלק הראשון של המצגת ניתן למצוא קצת נתונים סטטיסטיים מרתקים על חלוקת השליטה של מערכות ההפעלה הסלולריות IOS, אנדרואיד בשוק הסמארטפונים בישראל, ארצות הברית ובעולם כולו, לצד תחזית השימוש באינטרנט הסלולרי בעתיד והשימוש העיקרי בגלישה הסלולרי (חדשות, משחקים, רשתות חברתיות וכו).

בחלק השני אני מתייחס לעדכון הבלוג באמצעות הסלולר. כלומר, כתיבה והעלאת תמונות ותכנים על ידי הסמארטפון, במקום שימוש במחשב "הרגיל". הרציונל והמסקנה של החלק הזה הוא שהסמארטפון עדיין לא בשל מבחינת נוחות ממשקית ליצירת תכנים "כבדים" יחסית כמו פוסטים של בלוג, אלא רק יצירה קלה יותר כמו עדכונים ברשתות חברתיות. ובכל זאת, למרות הרציונאל הזה, אני מונה כמה אפליקתיות המאפשרות יצירת תכנים גם באמצעות הסלולר.

בחלק השלישי אני מציג דרכים לקידום הבלוג שלכם ולהתאמה שלו לעידן הסמארטפונים. בין אם ביצירת אפליקציה משלכם, כלומר – אפליקציה שתציג את הבלוג והתכנים שלכם באייפון או באנדרואיד של הקוראים שלכם (ויש גם התייחסות למערכות הישנות יותר של נוקיה, סימביאן), כמו גם לתוסף וורדפרס שיעצב מחדש את הבלוג שלכם כאשר נכנסים אליו מסמארטפונים.

בחלק הרביעי סקירה קצרה של אפליקציות למעקב אחר ביצועי הבלוג שלכם.

בחלק החמישי: סיום דרמטי בו אני מודיע על סיום המצגת. הקהל עוצר את נשימתו, אני קד קידה, הקהל קם על רגליו כמו איש אחד ומוחא כפיים בלי הפסקה. ואז, כשמודיעים שיש אוכל בחוץ, הקהל כולו פשוט בורח בהיסטריה ומשאיר דממת מוות באולם הפוך, שומם וריק. ומרצה אחד, (בלוגר, יש שיטענו) שאורז את התיק שלו ורץ לתפוס סנדוויץ' לפני שייגמר.

אם משהו במצגת הזו לא מובן – תרגישו חופשיים לשאול במייל, או כאן. אני אשמח להסביר.

, , , , , , , , , , ,

Theme Design by devolux.org