Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for ספטמבר 2011

פייסבוק

אל תנסה למסך אותי צוקרברג, אכלנו מאותו המסטינג! או שלא...

לאחרונה קבלתי מכתב מעניין מצוות פייסבוק ואני בטוח שגם אתם. את המכתב (שמופיע למעלה בתמונה), כמו כל מכתב, קראתי בזריזות והמשכתי בדרכי להפיכת העולם למקום טוב יותר, או לכל הפחות לא להשמיד אותו. עם זאת, משהו מהמכתב הזה המשיך לזמזם לי בראש. המכתב דיבר על זה שמעכשיו פייסבוק תמעט בשליחת הודעות למייל (תופעה שאכן קצת מרגיזה, כי פתאום כל המייל שלך מלא הודעות פייסבוק). "זה מהלך נהדר חשבתי", אבל, כמו כל יהודי טוב שמדבר אל עצמו המשכתי "אבל מה הקאץ'? חייב להיות קאץ'!".

הרהרתי בזה קצת ולא ממש הצלחתי למצוא קאץ', אבל אז, כמו בהארה ניסית מלמעלה, התמלאתי בתחושה של שליחות ועוצמה "איזה מזל שאני נולדתי יהודי, רק ככה, בתור יהודי כשר בהשגחת הבד"ץ אפשר יהיה להבין את הראש של צוקרברג (יהודי כשר בהשגחת ה-OU), וממילא את הכוונות והפעולות של פייסבוק. אחרת, אויי ויי זמיר, המשימה הזו היתה נשארת לגויים של טקראנץ ומאשאבל. והם, עם כל הכבוד, גויים".

האסימון נפל עם הזמן, ואני אחלוק את 2 המסקנות המרעישות שלי עכשיו:

1. אני נכנס הרבה יותר לפייסבוק, כנראה שגם אתם. אם המייל שלי לא מעדכן אותי במה קורה בפייסבוק, אני צריך להיכנס בעצמי. ופייסבוק לא נמדדת רק במספר המשתמשים שלה, אלא גם במספר הכניסות אליה. אין בכלל ספק שהמהלך הזה יגרום לכניסות רבות יותר לפייסבוק. לצורך העשרת הדיון (ואני הרי בלוגר ש"מעשיר" את קוראיו), אם רשת חברתית אחרת, כגון לינקדאין, היתה עושה משהו כזה, היא היתה מתה במקום. פייסבוק כבר יכולה להרשות לעצמה.

2. פייסבוק יודעת שעל מנת להתעצם באמת היא חייבת להתנתק מהמושג "מייל" (ובמיוחד גי מייל של גוגל), כל עוד לאנשים יש מייל – זה השירות הכי קריטי מבחינתם, ופייסבוק תשאר רשת חברתית שהיא דבר נחמד וחשוב, אבל לא חשוב כמו מייל (פייסבוק כבר יצאה עם שירותי מייל משל עצמה אבל השירות הזה, כמובן, לא הצליח לגרום לנטישה המונית של המייל "הרגיל"). במהלך הזה, פייסבוק מנסה לחתוך את קשר הגורדי הזה בינה לבין המייל.
יש אימרה ידועה שאומרת ש"פייסבוק לא יהרוג את המייל, כי בשביל להרשם לפייסבוק אתה צריך חשבון מייל!" (הייתי לוקח קרדיט על המשפט הגאוני הזה אם הייתי יודע שזה שהמציא אותו באמת לא יתבע אותי או משהו), אני בטוח (שוב, ראש של יהודי מול ראש של יהודי. ההבדל הוא רק בחשבון הבנק) שבקרוב פייסבוק תאפשר הרשמה ללא מייל, וזה יהיה הצעד הסופי שלה בסגירת הרשת והניסיון להרוג את המייל, או לפחות להיות אלו שיספקו את מרבית תיבות המייל ברשת.

באופן מפתיע גם הבלוג הזה נמצא בפייסבוק…

, , , , , , , , ,

לגועידכון: מאז פרסום הפוסט הזה הספקתי לפתוח את עמוד מחאת הלגו "להוריד את מחירי הלגו!", אתם מוזמנים להצטרף.

אתם מכירים את זה שלפעמים אתם רואים משהו ולא מחליטים אם הוא חיובי או שלילי? זו בדיוק התחושה שהרגשתי כשראיתי את הסרטון על השימוש במציאות המועשרת עם המשחק הכל כך אהוב עליי, לגו. Augmented Reality הוא מושג מגניב לגמרי ובעברית צריך לומר "מציאות מועשרת". המושג הזה מתייחס ליכולת להציג, בתוך המציאות הקיימת, גופים שאינם באמת קיימים במציאות. כלומר בניגוד למציאות מדומה (Virtual reality) שם כל המציאות אינה קיימת, המציאות המועשרת רק "מעשירה" את הקיים. תעיפו מבט בסרטון הבא:

הסיבה שקצת היה לי קשה עם הסרטון הזה הוא שדווקא משחק מעשיר דמיון כמו לגו, מאמץ לצרכי שיווק טכנולוגיה מהסוג שדווקא חונק את הדמיון, ובתקופה שהדמיון גם ככה נמצא במצב קשה, כי מי צריך לקרוא ספרים ולדמיין מפלצות, טירות ואבירים כשהם קמים לתחייה בקלות במשחקים זמינים שרצים על כל טלפון סלולרי, עם צבע ועם סאונד (אני אישית פחות בקטע של טירות וכו'. אני פשוט מנסה להתאים את הטקסט אליכם) מצד שני – זה מגניב לגמרי! לראות את חלקי הלגו האלו קיימים לתחייה, זזים ומשחקים על הקופסה של עצמם? זה באמת נהדר, ורעיון לשימוש יצירתי מאד!

לגו באייפד

אני ממתין בקוצר רוח לראות את השימושים שיהיו בטכנולוגיה הזו כאן בארץ אבל בינתיים לא נתקלתי בכלום (ולא. האפליקציה של דפי זהב לא נחשבת) , אם מישהו מכיר שימוש טכנולוגי כזה בארץ, אני ממש אשמח לשמוע!

נ.ב: לא קשור לכלום אבל מעצבן אותי ואני חייב לשתף אתכם: אני שוקל ברצינות להקים קול מחאה על מחירי הלגו בארץ. מישהו יכול להגיד לי למה הלגו בארץ כל כך יקר? זה כבר נהיה מגוחך! קופסה קטנה עם אופנוע ואיש יכולה להגיע ל-70 שקל!! למה אני צריך להגיע ליום הולדת עגול כמו 30 בשביל לשכנע את אשתי שמגיע לי לגו!

, , , , , , , , , ,

ממשל פתוח

חדשות מצוינות: יוזמת הממשל הפתוח הישראלית מתקבלת ליוזמה הכלל עולמית! לכתבה המלאה

, , , ,

אינדקס פייסבוק

לא תמיד איכות השיחה והרמה בפייסבוק גבוהה. אבל זה מה יש

אין ספק – הפעילות בפייסבוק הולכת וגוברת. אנשים מבינים ששם נמצאים אנשים (משפט יפה, הא?), ולכן משקיעים בפייסבוק לא מעט אנרגיה. מצד שני, אחת הבעיות הקשות בפייסבוק היא החיפוש. גם אם אני רוצה לעקוב אחרי פעילות של ארגון, חברה או בלוג, לא יהיה לי קל להגיע אליה באמצעות החיפוש המובנה של הפייסבוק.

במטרה להתגבר מעט על הבעיה ולתת חשיפה לדפים האלו, אתם מוזמנים לשלוח לי קישור לדף הפייסבוק של הבלוג שלכם (או החברה שאת הפעילות שלה את מנהלים או אוהבים) ואני אפרסם אותו באינדקס דפי הפייסבוק שכבר נמצא בתהליך של איסוף והרכבה. אני אוסיף גם חברות מסחריות וארגונים, אבל אלו יהיו בסוף הרשימה, במטרה לתת עדיפות לבלוגרים.

אם עוד לא פתחתם דף פייסבוק לבלוג שלכם זו הזדמנות נהדרת: לפתיחת דף פייסבוק משלכם.

חשוב מאד – אחרי שיש לכם מעל 30 לייקים בדף אתם יכולים גם לשנות את הכתובת שקבלתם מפייסבוק (שהיא גבריש סתמי), לכתובת רשמית ומסודרת יותר.

, , , , , , , , , ,

כבר אין צורך לחכות לתוצאות המדענים, ברור שהסלולרי שלכם מסכן אתכם. אבל לא בגלל שהוא פולט קרינה או בגלל שיש לו סוללה שיכולה להתפוצץ. הוא מסוכן לכם כי הוא לוקח לכם את הקשב שלכם. משאב קריטי שאתם צריכים. והרבה ממנו.

היכולת הנהדרת הזו לבדוק מיילים, לבדוק סטאטוסים של חברים, לעלות סטאטוסים מתוחכמים משלך (ושלי באמת מתוחכמים), לבדוק כמה אוהדים יש לך בדף הפייסבוק של הבלוג (עוד לא הצטרפתם!?), לקרוא חדשות, לבדוק מה היו הטוקבקים בחדשות ולרפרף על ציוצים בטוויטר – הן כולן פעולות נהדרות, באמת. אבל לא בדרכים.

המשך…

, , , , , ,

שמחה לאיד? זה לא הקטע שלי. אבל תראו איזו צניחה מטורפת מציג האקספלורר!! חה! (מתחילת 2009 עד היום. כלל עולמי)

איש חכם אמר לי פעם: "בשביל להשמע חכם, תמיד תציג מספרים".

עניתי לו: "לא הצגת לי שום מספר במשפט החכם שעכשיו אמרת".

האיש החכם שתק במבוכה ואז טען בחוכמה: "המשפט הקודם שלי הכיל 5 מילים".

הנהנתי ביראת כבוד, מבלי לשים לב שהיו שם 6.

לקראת ההרצאה שלי בכנס וורדפרס 2011 הקרוב, הרצאה שתעסוק בתחום האפור הזה (שתכלס הוא בכלל לא אפור, ויש גם בצבע לבן! לבן!), שבין הסלולרי שלנו ולבלוג שלנו, אני מנסה להשיג מספרים וסטטיסטיקות על עולם הטכנולוגיה. אני מודה ומתוודה, תמיד הזנתי את הידע שלי ממקורות המידע המסורתיים בתחום הטכנולוגיה: מאשאבל, טק קראנץ, דה מרקר, גלובס, ניוזגיק ו- Usability Talking (אוקי, זה ניסיון עלוב לפרגן לעצמי. תפסתם אותי, בסדר??). הפעם, לקראת ההרצאה, פלוס עבודה אקדמית שאני צריך להגיש בקורס מדיניות עסקית, החלטתי לקחת את גורלי בידיים ולהגיע למקור הנתונים בעצמי. אז הגעתי, או לפחות ככה נראה לי.

המשך…

, , , , , , , , , , , ,

תוצאות מרתקות שגוגל מציג כאשר שואלים אותו "גוגל זה…" ו-"אפל זה…", בכל מקרה נראה ששתי החברות מגלות את הרשע בעולם:

מה זה גוגל

, , , ,

Theme Design by devolux.org