Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for יוני 2011


מקאן אריקסון כנס

שומע לעצמי ומיישם את טיפ מספר 5: מתעד רגעים היסטוריים. כנס מקאן אריקסון

בשבועיים האחרונים שפר עליי מזלי (שפה גבוהה. אתם נמצאים בבלוג העושה שימוש תדיר ושכיח בשפה גבוהה) וזכיתי להשתתף כאורח\אורח של כבוד\אורח ללא כבוד\בלוגר\אישיות מדהימה בשני כנסים גדולים. האחד, ועידת הנשיא "פונים אל המחר" בירושלים, והשני של מקאן אריקסון "אף מילה על פרסום". הכנסים היו מרשימים מאד, זכיתי לפגוש אנשים מעניינים ולמדתי לא מעט. אני חושב שכדאי יהיה לכתוב פוסט מסכם על כל אחד מהאירועים ולו רק בכדי שאני עצמי לא אשכח את מה שלמדתי שם. אלא אם כן, ואכן סביר להניח שזה המצב, כבר התחלתי לשכוח את החומר.

אבל אני רוצה, כהרגלי, להתייחס למשהו אחר, משהו שלוקחים אותו כמובן מאליו, זניח, ואולי אפילו חסר משמעות, אבל הוא ממש לא. כולם יודעים שרושם ראשוני הוא דבר חשוב ביותר. מחקרים מצביעים על כך שתוך 20 שניות מרגע שפגשת אדם – הוא כבר גיבש דעה עליך. בוא נראה איך אפשר לעזור לזרים לגבש עליכם דעה חיובית בעזרת… הסלולרי שלכם. אז הנה 7 טיפים חיוניים למבקר בכנסים טכנולוגיים שם מחכים לו אנשים מוזרים, סליחה, טכנולוגיים כמוהו שבוחנים אותו גם, אך לא רק, על מכשיר הסלולר שלו:

1. מלאו מצברים: אין דבר מפדח יותר מלהסתובב עם סלולרי מת ולא משנה גם אם יש לכם ביד אייפון 5 או סמסונג גלאקסי 2. בלי בטריה מתפקדת אתם יכולים באותה מידה להשתמש בסלולרי הזה כמעצור לדלת אולם הכנסים, דבר שיזכה אתכם ביותר נקודות מאשר אם יתפסו אתכם מצמידים את המכשיר המת לאוזן שלכם ומזייפים שיחת טלפון (אם כבר הגעתם למצב כל כך משפיל של זיוף שיחת טלפון, לפחות, בשביל מעט הכבוד העצמי שנשאר לכם, תעשו את הקטע: "תמכור! תמכור אני אומר לך!").

2. איזה סלולרי יש לכם?: אם אתם הולכים בעיקר לכנסים טכנולוגיים ואינטרנטיים (וסביר להניח שכך הדבר. קשה לי להאמין שמבקרי תערוכות נדל"ן, או כנסי היריון ולידה טורחים לקרוא את הבלוג הזה), כדאי שיהיה לצידכם סלולרי "רציני". בואו נעשה את זה פשוט, אם יש לכם נוקיה סנייק ודומיו: אף אחד לא אמר שאתם צריכים להוציא אותו מהתיק. אם זה סמסונג גלאקסי: תגידו "אין, אני אומר'ך זה האייפון קילר" תוך כדי נפנוף המכשיר באוויר. אם זה אייפון 2G (קלאסי) או אייפון 3G תתעקשו שמדובר ב 3GS וממש אוטוטו משדרגים לך את המכשיר, אבל תכל'ס "אין על המכשיר הזה, אם לא היו מחייבים אותי לשדרג – הייתי נשאר ככה! נשבע'ך". אם זה אייפון 4 תגיד "אני מאוהב בו, זה ממש בן משפחה שלי!". אם יש לכם מכשיר שבאמת אין בארץ, אמ… למשל, אמ… פאלם פרי 2 תגידו "אין כאלו הרבה בארץ וככה אני אוהב את זה, אוקי?? אפליקציות זה לא הכול בחיים!".

3. וואו, כמה שאתם עסוקים: לפני שאתם יוצאים לכנס שלחו לעצמכם מספר מכובד של מיילים. הדבר יגרום לכך שהאייקון של המייל בסלולרי שלכם יציג את מספר המיילים שלא נקראו עדיין. שלא תעזו לסמן אותם כאילו הם נקראו, הרעיון הוא להסתכל בסלולרי ואז להוציא אנחה כבדה וטקסט מיואש בסגנון: "די, אוף. כמה מיילים בן אדם יכול לקבל בשעה?? אני לא עומד בזה". האדם מולכם כמובן יהנהן בהבנה ובהערכה, הוא "זכה" לכך שמולו עומד בן אדם נורא עסוק. אתם זכיתם בנקודות.

4. וואו, כמה חברים יש לכם: כמו במיילים עשו גם בפייסבוק. אל תסמנו כנקרא את כל הלייקים וההודעות שאתם מקבלים בפייסבוק, ושוב, מול אדם אחר (עדיף אחר, אותו בן אדם עליו עשיתם רושם עם המיילים כבר יבין שמשהו מסריח) תנענעו את הראש שלכם בייאוש ותראו לו בחטף את אייקון הפייסבוק הקורס מרוב עדכונים שנשלחים אליכם.

"וואו! איזה אדם מבוקש ועסוק אתה, מורד!" משפט שנזרק לחלל אולם הכנסים מספר פעמים, אך לא שמעתי אותו בגלל הרעש של האנשים מסביבי

5. צלמו וצלמו הרבה: גם אם אין לכם בלוג, גם אם אתם לא מתכוונים להסתכל על התמונה הזו בחיים שלכם וגם אם אתם מכוונים את המצלמה לאזובי הקיר. זה לא משנה, אנשים שיראו אתכם מצלמים יסיקו, בטעות, שאתם מינימום בלוגרי צמרת, או שהתמונה הזו תופיע על כל וול רענן. אם אתם רוצים להוסיף אפקט של רצינות לעניין הזה, נסו גם לדחוף בקלות אנשים ש"מפריעים" לכם לתעד את הרגעים ה"כל כך מיוחדים" בכנס הזה, ולגעור בהם שהם גורמים לכם (ולאלפי העוקבים, החברים והקוראים שלכם) להחמיץ תיעוד נדיר של היסטוריה בהתהוותה.

6. אל תתעלקו על מי שמביא אייפד: זה לא באמת נעים להם. לא בא להם לראות את משיכות שומן האצבעות שלכם על המכשיר שלהם, וכן, אחרי הבן אדם המאה, גם להם נמאס להציג שוב ושוב מה המכשיר הזה יודע לעשות (בדיוק אותו דבר כמו האייפון שיצא לשוק לפני 4 שנים, באמת שאין סיבה למסיבה). מצד שני, אל תצחקו על מי שמביא סמסונג טאבלט.

7. תביאו אייפד!: אם יש לכם אייפד, או יש לחבר שלכם/קרוב משפחה/שכן/חתול את המכשיר הזה תביאו אותו. אנשים בחיים לא יישמו את טיפ מספר 6 הקודם ("אל תתעלקו על מי שמביא אייפד") והם יתעלקו עליכם. אם זה אייפד שלוותם מקרוב משפחה אז גם לא יהיה אכפת לכם מסימני השומן שישאירו המתעלקים. מצב זה מכונה Win Win. בכל מקרה, גם אם תשחקו אותה קשים להשגה ותגידו משהו כמו "מה אתה רוצה לראות? המכשיר הזה עושה בדיוק את אותו הדבר כמו האייפון שיצא לפני 4 שנים" (טענה מגוחכת), באי הכנס התמימים יתפסו מכם אנשי טכנולוגיה רציניים ביותר (כמובן, ללא שום אחיזה במציאות, שכן אחרת לא הייתם רוכשים את המוצר הזה או לפחות מחכים לאייפד 3).

אז פעם הבאה שאתם רואים אותי בכנס, תקפצו להגיד שלום. אני רק מקווה שאוכל להרים את הראש שלי מהסלולרי, אני פשוט נורא עסוק.

, , , , , , , , , , , , ,

joseph finder

גוזף פיינדר (Joseph Finder) הוא אחד הסופרים האהובים עליי ביותר. מה שאני אוהב בספרים שלו, מלבד הכתיבה הקולחת, העלילה המרתקת והעובדה שהוא יהודי, זו העובדה שהוא תמיד מכניס אלמנט של שימוש בטכנולוגיה על ידי גיבורי הספר שלו והוא גם בדרך כלל ממקם את העלילה בסביבת עסקית, מה שנותן לסיפור מימד מאד מעודכן ועכשווי. פיינדר כתב, בין השאר, את הספרים הפופולריים: פרנויה, המנכ"ל, רצח בעיניים, משחקי כוח והשתלטות עוינת.

החלטתי לפנות אל גוזף, להתוודות על ההערכה שאני רוכש לעבודה שלו ולבקש ממנו ראיון קצר. לשמחתי (ולהפתעתי) הרבה, פיינדר הסכים והנה הראיון לפניכם.

גוזף פיינדר ספרי טכנולוגיה

בראיון, טוען גוזף שניתן ללמוד על אדם לפי ארון הספרים שלו. מה זה אומר אם אתם רואים "רצח בעיניים", "המנכל" ו"השתלטות עוינת" אצלי בארון?

אני אתחיל בשפה האנגלית ואחר כך אתרגם את הראיון לעברית, בכל מקרה אני ממליץ לקרוא את הראיון כמו שהוא התנהל, באנגלית, התשובות של גוזף פיינדר הן נהדרות, ואני חושב שהתרגום שלי רק פוגם באיכות שלהן:

1. Do you use the social network sites in order to get feedback or ideas from your readers?

Feedback, definitely. Ideas, not directly, although the social networking sites have been amazing resources for research and all kinds of arcane information. I follow and am Facebook friends with some really interesting people, who know all kinds of things, and have access to information I'd have a hard time getting on my own.

2. One of the things I love about your stories is that your heros are doing a wide use of technology tools. Will you "upgrade" your heros and let them use new products such as the iPad?

Nick is a gadget guy, as am I. I've recently acquired an iPad2, and can easily see Nick putting iPad technology to good use. Streaming video already plays an important role in BURIED SECRETS…

3. Your stories are often taking place in working places. why?

Well, where do most people spend most of their waking hours? The more relevant question, to me, is why more books AREN'T set in an office environment. The office is where adults spend most of their time, energy and emotion. Conflicts drive plot, and where do conflicts happen, if not at work? Even the language the business world uses comes right out of popular fiction: we talk about "beating down" a competitor, or "making a killing," or "stabbing someone in the back." It's extremely fertile ground for fiction.

4. choose your favoriate format: Paper books or Ebooks?

The convenience of e-books is great for traveling, and for getting immediate access to rare or out-of-print texts. But nothing will ever replace the feeling of a book in one's hands. A book doesn't need to be charged. You don't have to turn it off on takeoff and landing. An author can sign it, and you can leave keepsakes in its pages. You can walk into someone's house and learn almost their whole life's story just by looking at the books on their shelves. Nothing can replace that.

5. When will your next book is going to be published? Can you tell us some wods about it?

BURIED SECRETS goes on sale everywhere this week: today in the US, June 23 in the UK and Australia. It's the second adventure for "private spy" Nick Heller, who must race the clock to find a missing teenaged girl, the daughter of an old family friend. This family friend, unfortunately, is a rogue financier who's swindled some very dangerous people — and those people have seized the financier's daughter in a ruthless attempt to get their money back. It's a tight, fast-paced thriller, and I'm delighted to say it's getting the best reviews of my career.

 

1. האם אתה משתמש ברשתות חברתיות על מנת לקבל פידבק או רעיונות מהקוראים שלך?

פידבק, כן, רעיונות לא באופן ישיר. למרות שהרשתות החברתיות הינן מקור מדהים למחקר לקבלת מידע סודי. אני עוקב ואני חבר בפיסבוק של כמה אנשים מאד מעניינים להם יש גישה למידע שלי אין גישה אליו.

2. אחד הדברים שאני אוהב בספרים שלך זה שאתה נותן לגיבורים שלך לעשות שימוש נרחב בכלים טכנולוגים. האם "תשדרג" את הגיבורים שלך ותיתן להם לעשות שימוש במכשירים חדישים כמו, לדוגמה, האייפד?

ניק (גיבור הספר השתלטות עוינת + הספר הבא של גוזף. מ.ש) הוא בחור שאוהב גאדגטים, כמוני (וכמוני. מ.ש). לאחרונה רכשתי אייפד 2 ואני יכול בקלות לראות את ניק עושה בו שימוש. הזרמת וידאו, לצורך הדוגמה, היא טכנולוגיה שלוקחת חלק חשוב מאד בספר החדש "סודות קבורים" (זהו למעשה, תרגום ראשוני ובלתי רשמי שאני נתתי לספר החדש של פיינדר. מ.ש).

3. מדוע הספרים שלך מתרחשים במקומות עבודה?

ובכן, היכן אנשים מבלים את רוב שעות העירות שלהם? השאלה הרלוונטית מבחינתי היא מדוע רוב הספר אינם מתרחשים במשרדים ומקומות עבודה. המשרד הוא המקום בו רוב הבוגרים מבלים את מרבית זמנם, את מרבית האנרגיה והרגשות שלהם. קונפליקטים מתדלקים עלילות, והיכן קונפליקטים מתרחשים אם לא במקומות עבודה? אפילו השפה של עולם העסקים מגיעה מעולם הספרות הפופולרית, אנחנו מדברים על "להכריע" מתחרה ו"לדקור מאחור" עמית לעבודה. זו קרקע מאד פורה ליצירת סיפורים.

4. מהו הפורמט המועדף עליך: ספר אלקטרוני או ספר נייר

הנוחות של ספרים אלקטרונים היא נהדרת לטיולים או לגישה לספרים שכבר לא בפרינט. אבל שום דבר לא יצליח להחליף את התחושה של ספר ביד. ספר לא צריך שיטעינו אותו ואתה לא צריך לכבות אותו בהמראות ובנחיתות. סופר יכול לחתום לך על הספר ואתה יכול להשאיר סימניות. אתה יכול להכנס לבית של אדם ולדעת עליו הרבה רק לפי ארון הספרים שלו. שום דבר לא יכול להחליף את זה.

5. מתי הספר החדש שלך יוצא לאור? האם תוכל לספר לנו מעט עליו?

BURIED SECRETS – סודות קבורים (שוב, תרגום שלי. מ.ש) רואה אור השבוע. זו ההרפתקה שנייה של ניק הלר המרגל הפרטי שנמצא במירוץ נגד הזמן במטרה למצוא נערה נעדרת, נערה שהיא בתו של חבר משפחה ישן. אותו חבר, למרבה הצער, הוא בעל ממון שרימה כמה אנשים מסוכנים ואותם אנשים תפסו את בתו במטרה אכזרית לקבל את כספם בחזרה. אני שמח לומר שהספר הזה מקבל את הביקורות הטובות ביותר עד כה.

 

תודה רבה לגוזף פיינדר על ההיענות שלו להשתתף בראיון! 🙂

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

הסוכנות היהודית חושבת, במקרה, שיש אנשים עם איכויות גבוהות שמסתובבים בבלוג הזה ולכן בקשו ממני להציג כאן את המשרה הנ"ל. אז אם המשרה הזו מעניינת אתכם, או שיש לכם חברים שאתם חושבים שהם מתאימים למשרה הזו (והם קוראים את הבלוג הזה. מדובר בתנאי קבלה שמעיד על איכות, מסתבר), אתם מוזמנים להעביר גם להם. שימו לב שקורות חיים למשרה הזו יתקבלו על ידי הסוכנות היהודית עד לתאריך 23.6.11. בהצלחה! :

ביחידה לפיתוח משאבים וקשרי ציבור, דרוש/ה ממונה מדיה חברתית

תיאור התפקיד:

1. פיתוח, קידום וניהול הקהילות המקוונות של הסוכנות היהודית (Facebook, Twitter,Youtube וכד'), כולל פיתוח קשרים ויחסים עם בעלי השפעה ברשת, זיהוי טרנדים ומגמות ברשת, ושילוב שינויים טכנולוגיים בהתאם.

2. ייצוג הסוכנות היהודית ברשתות החברתיות, כולל מתן שירות בתחום זה עבור יחידות התוכן והמטה בארגון.

3. שילוב היבטים של מדיה חברתית במערך השיווק האינטרנטי ובמערך גיוס המשאבים של הסוכנות היהודית, בדגש על סיוע לקידום קמפיינים של הסוכנות היהודית ברשת.

4. פיתוח אסטרטגיות לשילוב מדיה חברתית ביחידות התוכן השונות, הנחייה והכשרת הגורמים הרלוונטיים ביחידות לצורך יישום האסטרטגיות.

5. איסוף וניתוח נתונים סטטיסטיים הנוגעים לשימוש במדיה חברתית, וגיבוש המלצות בהתאם.

6. זיהוי הזדמנויות ואיומים למיצוב הסוכנות היהודית ברשת האינטרנט ובמדיה החברתית, והצפתם לגורמים הרלוונטיים בארגון.

7. גיבוש תכנית שיווק אינטרנטית וקמפיינים של גיוס משאבים, העושים שימוש במדיה חברתית.

דרישות התפקיד:

1. תואר ראשון בתקשורת, שיווק או תחום רלוונטי אחר.

2. הבנה מעמיקה של תחום המדיה החברתית, כולל ידע טכנולוגי נרחב בתחום האינטרנט.

3. ניסיון מוכח בעבודה עם רשתות חברתיות בעברית ובאנגלית. ניסיון בשפות נוספות – יתרון.

4. הכרות עם הבלוגספירה, כולל היבטי יחסי ציבור, פעילות יישוג, שיתוף תכנים וכד'.

5. יכולת ניהול מו"מ עם ספקים בארץ ובחו"ל.

6. הכרות עם העולם היהודי באינטרנט (אתרים, קהילות, בלוגים וכד').

7. יכולת כתיבה והבעה בעברית ובאנגלית ברמת שפת אם. שפות נוספות – יתרון.

8. עבודה בשעות בלתי שגרתיות.

9. יחסי אנוש מעולים.

ההעסקה באמצעות ההסכם הקיבוצי החדש 2009

"הסוכנות היהודית שומרת לעצמה הזכות לבחור במועמד העונה על חלק או כל הדרישותלעיל".

קורות חיים מפורטים יש להעביר ליחידה למשאבי אנוש באמצעות אתר האינטרנט:www.jewishagency.org , תחת "הצעות עבודה",  לא יאוחר מיום ה- 23.6.2011.

 

, , , , , , , , , , , ,

שוק הטכנולוגיה הוא שוק מדהים. אני אוהב לכתוב עליו, אני אוהב ללמוד עליו, אני חושב שהוא רק הולך ומשתבח ואין בו רגע אחד משעמם. כמובן ששוק הטכנולוגיה הוא שוק שמגלגל המון כסף ולכן מושך אליו משחקי אגו, משוגעים לעניין ו…סודות טכנולוגיים (או לפחות אנשים משועממים כמוני שאוהבים לצרוך ולפתח תיאוריות קונספירציה זולות. מאד זולות).

אי אפשר לדעת אם באמת מדובר בסודות ומאבקים טכנולוגיים או בניסיונות של יחסי ציבור שמתיימרים להציג, כביכול, מאבקי כוחות מאחורי הקלעים (אגב, אם אתם אוהבים את כל מה שקשור לריגול תעשייתי הזה אני ממליץ לכם על ספר המתח הטכנולוגי "השתלטות עוינת" של הסופר המצוין יוסף פיינדר) , בכל מקרה, הנה 3 דוגמאות נהדרות שממחישות מדוע עולם הטכנולוגיה היום הוא ההצגה הכי טובה בעיר.

1. בתקופה שלפני ההשקה של האייפון 4 הרשת רחשה ובחשה בשמועות בלי סוף, כולם רצו לדעת פרטים על האייפון הבא, או יותר חשוב – איך יראה האייפון הבא. אין ספק שרגע השיא היה כאשר נמצא דגם מסתורי של אב טיפוס של מכשיר האייפון 4 בבר (כן, בבר). לקח הרבה מאד זמן להבין האם מדובר בתעלול יחצני של אפל, או שהפעם אפל פישלה בגדול (אם אתם רוצים לדעת עוד על המקרה הזה הזה אני ממליץ לכם על הפוסטים "הלך לי אייפון לאיבוד", ו"אייפון מסתורי וקטלני"  של הבלוגר המצוין מורד שטרן). קשה להאמין (בטח לדברים שכתובים בבלוג הזה), אבל גודל ההתרגשות בקרב אנשים כמוני היה כאילו נמצא חייזר והנה יש הוכחה שאנחנו לא לבד ביקום!

2. מיקרוסופט הציגה לאחרונה את מערכת ההפעלה העתידית שלה Windows 8. התצוגה מרשימה מאד והממשק המוכר של חלונות הולך להשתנות, ובגדול. בכל מקרה, כאחד שרק מחפש את הדברים המעניינים באמת לא יכולתי להתעלם מהעובדה שמיקרוסופט טרחו לטשטש חלק מהמסך בו הופיעו תמונות של ממשק לא מזוהה.

טכנולוגיה

אולי זה בעצם המסך הכחול של וינדוס 8 שהחידוש בו הוא שהוא צבעוני. וואו!

אני מוכרח להודות שזה משגע אותי אפילו עכשיו, מה יש שם? צילומים של טאבלט חדשני מבית מיקרוסופט? אולי פטנטים ייחודים בממשק החדש של Windows 8? אבל אולי, רק אולי, זה סתם תעלול עלוב של מיקרוסופט לעורר אנשים כמוני לתהות מה יש מאחורי התמונה המטושטשת הזו (כאילו, כמה קשה היה להוריד את התמונות האלו לפני הצילומים??).

3. לא להאמין, אבל יש אנשים שמאד אובססיביים לגבי המצב הבריאותי של אנשים מסויימים בתחום הטכנולוגיה, למשל, אני סתם שולף מהשרוול – סטיב גובס. הם אובססיביים עד כדי כך שכאשר הוזמן גובס לארוחת צמרת ההייטק האמריקאי בבית הלבן (כן, קיבלתי הזמנה. לא, לא יכולתי להגיע. נכון, בגלל שהאוכל לא היה כשר), נאלצו הצלמים לצלם את סטיב גובס מאחור על מנת שאנשים לא יקבלו מידע על מצבו. ברור שהמהלך הזה רק התסיס עוד יותר את העניין…

כנס טכנולוגי הבית הלבן
"חברה, אני רוצה להרים כוסית לחיי ביל גייטס ומיקרוסופט, רגע, איפה ביל?". חה! חה! חה! חה!

התמונה מתוך הפליקר של הבית הלבן.

יותר מזה, אנשים התחילו לתהות מדוע, ומה מסמלת העובדה שמארק צוקרברג נראה בתמונה למעלה יושב מימינו של אובמה, בזמן שסטיב גובס יושב משמאלו. בקיצור, עזבו אתכם מכדורגל, עזבו אתכם מטלנובלות, ההצגה הכי טובה היום היא עולם הטכנולוגיה והעסק רק מתחמם…

, , , , , , , , , , , ,

Theme Design by devolux.org