Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for יולי 2010

רשתות חברתיות

"מצוות אנשים מלומדה" הוא משפט של חז"ל שמאפיין מצב עגום בו אנשים מקיימים את מצוות התורה מתוך הרגל או לחץ חברתי ולא מתוך כוונה אמיתית וכנה (עכשיו המשיכו לקרוא ותראו איך הצלחתי להרביץ בכם קצת תורה תוך כדי שיחה על שימוש עכשיוי ומודרני בטכנולוגיות, פלוס כותרת מעניינת. אני צריך להתחיל לדרוש כסף על כניסה לבלוג הזה). אנחנו חיים בתקופה מאד מעניינת מבחינה טכנולוגית. המון חברות, ארגונים ועכשיו גם ממשלות, מאמצות את הכלים הטכנולוגיים החדשניים ומציגות לראווה את הנוכחויות הדיגיטליות שלהם.

עושה רושם שככל שהמדינה מפותחת יותר כך גם החברות/הארגונים/הממשלה מאמצת את השימוש בכלים הטכנולוגיים האלו באופן מהיר יותר – וזה כמובן ברור מאליו. הנקודה המעניינת היא כזו: אוקי, החלטת שאתה בתור גוף מסחרי או ממשל שנותן שירות כזה או אחר, מאמץ את השימוש ברשתות חברתיות, נו, מה עכשיו? אז פתחת אתר אינטרנט ופתחת דף בפייסבוק וגם חשבון טוויטר, אוקי, זה באמת מאמץ ראוי לציון כי אתה באמת רוצה לבוא לקראת הלקוח/אזרח, אבל מה עכשיו? איזה עניין אמיתי אתה מספק לו?

אני חושב שאנחנו נמצאים בתקופה קריטית בה, יותר מתמיד, השימוש במחשבה רעננה (קשה להאמין, אבל לפתוח סתם דף פייסבוק זה כבר מה-זה פאסה) וחשיבה יצירתית הוא בגדר חובה. הכלים קיימים, הם זמינים, זולים ומגיעים במהירות לכל משתמש, לקוח או אזרח, אבל אם אין לך רעיון ייחודי שבאמת נותן ערך מוסף ותכלית אמיתית למה שאתה עושה, אתה בהחלט יכול לצפות לכך שהשירות ה"חדשני" שאמצת (כי כולם אימצו) – פשוט יתייבש.
גם אם תשקיע בו אין סוף כוח אדם שיתפעל אותו, זרם המשתמשים יילך ויתמעט מאליו כי המשתמש ישאל את עצמו כבר בפעם הראשונה שהוא ביקר אצלך "מה ייצא לי מזה?" והתשובה שהוא ענה לעצמו היתה ככל הנראה: "כלום" (רואים? לא רק אני מדבר לעצמי ועונה לעצמי).

שימו לב לסרטון הבא המתעד דו שיח בין ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, לבין מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק. השיחה הזו היתה יכולה להיות כל כך מגניבה, תקשורתית ומלהיבה אבל בסופו של דבר היא אפרורית ומשעממת שבא לבכות. גם הסרטון, כמו שירותים חברתיים וטכנולוגיים "מגניבים" אחרים לא מעניק כלום לצופה חוץ מתיעוד השיחה עצמו, אין בסרטון הזה שום קאצ' אין שום פואנטה. – אין שום סיבה לצפות בסרטון הזה (אלא אם כן אני שם אותו בבלוג שלי ואומר לכם שזה סרטון משעמם בלי פואנטה ואז זה הפוך על הפוך כזה. גאוני).

, , , , , , , , , , ,

יועץ ניו מדיה במשרד ראש הממשלה

אני לא יודע אם יצא לכם להתקל במידע הזה, אבל השבוע התחלתי לעבוד במקום עבודתי החדש, מיום ראשון האחרון אני יועץ ניו-מדיה ומנהל פרוייקט "הממשלה שלי" במשרד ראש הממשלה. כפי ששמתם לב, לא העלתי אפילו פוסט אחד השבוע וזאת בגלל שאני ממש, אבל ממש מותש מהשבוע המרתק שעבר עליי בכנסת.

הייתי מאד רוצה לספר לכם איך היה ומה עבר עליי השבוע – אבל אז אצטרך להרוג אתכם (כן, אני יודע, רק אני צוחק מהבדיחה הזו).

מקווה לאגור כוחות בסופ"ש ולחזור בכוחות מחודשים (אפילו את הפוסט הזה לא היה לי כוח לכתוב).

, , , , ,

אין ספק שהצד המעניין במלחמת הקיום של שוק הסחורות בכלל, ושוק המכשירים הסלולריים בפרט, הוא הצד השיווקי.
ברמה הבסיסית הרעיון הוא מאד פשוט, הצד שישכנע את הצרכן להשקיע את כספו במוצר שלו – ניצח. מבחינת שיטות השכנוע השמיים הם הגבול, וכשהיצירתיות מגובה בשימוש בטכנולוגיה האינטרנטית / החברתית המסר טס לכל מקום תוך שניות, אם היה לך מסר מנצח – ניצחת. לא תמיד המוצר שלך הוא הטוב ביותר שיש, אבל אנחנו חיים בעידן של מסרים מהירים כך שאנחנו לא תמיד מתעמקים בפרטים הקטנים, אלא מסיקים מסקנות ונקשרים למותגים במהירות רבה מידי שאיננה מוצדקת.

אייפון 4 יצא לאוויר העולם ועשה לא מעט רעש. לצד התרגשות גדולה נרשמו תקלות מביכות ביותר והיום כבר מסתובבות שמועות שאפל הולכת לבקש ולהחזיר את המכשירים לתיקון (מה שנקרא recall), אני רק רוצה, בצניעות האופיינית לי, להזכיר לכם שכבר ראיתי את הנולד כשניהלתי דיון עם עצמי (אני נהנה מאותם דיונים עם עצמי. אני כל כך מעשיר את עצמי) והסקתי שכדאי יהיה לשדרג את האייפון הקלאסי שלי לאייפון 3GS ולא לאייפון 4, אבל נניח לזה כרגע.

הנה שלושה עידכונים קצרים של השבוע האחרון בתחום החם הזה של שיווק המכשירים הסלולריים החכמים:

1. לנובו, יצרנית המחשבים הגדולה נכנסת בסערה לשוק ומציגה מכשיר מרשים ומלוטש למדי. נראה שבדומה לאפל, גם לנובו יודעת ליצור סרטונים מגרים.

דרך אגב, זה לא כזה פשוט להציג מכשיר מלוטש ומגרה באמת, הרשו לי להזכיר לכם את מכשיר הסלולר מעורר הפלצות של מיקרוסופט הקרוי "קין 1". לאחרונה פורסם שמיקרוסופט החליטה לבטל את הפרוייקט הזה, אז אני מקווה שלא בניתם על להשיג את המכשיר (אני רציתי אחד כזה. בשביל לעצור את הדלת)

מיקרוסופט סלולר קין

2. אני ממליץ לכם בחום לקפוץ ולבקר את אתר האינטרנט של HTC, הוא נקי, מסודר ומזמין ביותר, אם כי מזכיר מעט את האתר של אפל. האתר ממש עשה לי חשק לרכוש איזה מכשיר Desire (שם מצויין למכשיר סלולרי, לא?), אבל אני יודע שהסלולר הבא שלי יהיה, שוב, אייפון (באמת שאני לא יכול לענות לעצמי למה אני מקובע על אייפון).

3. מוטורולה מנכסת לעצמה עמוד שלם בניו יורק טיימס ומפרסמת שם את ה- Droid X החדש שלה, הפרסומת הזו עושה, על הדרך, צחוק מתקלת הקליטה והאנטנה הבעייתית של אייפון 4  בצורה מקורית ומשעשעת: "הטלפון מגיע עם אנטנה כפולה כך שתוכל להחזיק אותו בכל דרך שתרצה. יש לך קול, ושווה שישמעו אותו". אם לא הבנתם את הבדיחה פנו אליי בפרטי, שלא יצחקו עליכם שאתם לא מעודכנים.

פרסומת דרויד אקס

– מרתק או מה??

, , , , , , , , , , , , , , ,

כנס גלובס

מאז שפירסמתי רשמים אישיים מכנס קום.וונשייטן האחרון של דה מרקר, התחילו אנשים מוכרים בבלוגסיפרה, כמו גם אנשים זרים ברחוב, להציק לי בטענות כגון "אתה לא בסדר", "אתה מוטה לכיוון של דה מרקר", "למה אתה לא כותב על גלובס?" ו-"איך זה שאתה עדיין לא פרשן בכיר בגלובס?" וכו' וכו'. ובכן רבותי, בואו נעשה סדר. אני אדם שאינו עושה איפה ואיפה, אני אדם הוגן, הגון ואמין שחשוב לו לסקר את כל הכנסים הטכנולוגיים של כל הגופים המכובדים.

כן. העובדה שאני מידי פעם מקבל כרטיס כניסה והתייחסות זמנית וקצרה של VIP בהחלט עוזרת לי לשמור על היחס הבלתי מתפשר שלי ביחס להוגנות שאני מפגין כלפי כל גוף תקשורתי. כמו גם על האגו שלי.

אז הנה הדיווח המקדים שלי על "כנס ועידת התקשורת ונתח השוק 2010" הקרוב של גלובס:

המשך…

, , , , , ,

שרלוק הולמס סרט

אתם צופים בסרט ואז הוא מגיע – הסוף של הסרט. אם נפלתם על סרט גרוע תשמחו שהוא סוף סוף הגיע (אוי. הגאונות שלי במשחקי מילים), אם זה סרט שנהנתם ממנו אולי תצטערו שהסרט נגמר, אבל לא משנה מה אתם חושבים על הסרט – הוא תמיד ייגמר. והוא תמיד ייגמר עם הקרדיטים.

בדרך כלל קרדיטים לא מעניינים אף אחד וזה השלב בו אתם נוטשים את הסרט, אבל אתמול נתקלתי בסיום מרשים מאד והחלטתי להציג אותו בבלוג. זה היה הסרט החדש "שרלוק הולמס" בכיכובו של רוברט דאוני ג'וניור (שמפגין משחק יוצא מן הכלל, כרגיל), אני לא רוצה לבזבז את זמנכם על תיאור הסרט אלא רק להמליץ ולצפות בו כי הוא באמת סרט טוב, למרות שהדמות של שרלוק הולמס בסרט הזה היא באופן ברור למדי שילוב של ד"ר האוס עם הפיראט ג'ק משודדי הקראייבים.

מה שתפס את תשומת ליבי בסיום היה שהוא ממש הצליח לתפוס רגעים ספציפיים מהסרט, לעצור אותם, להפוך אותם לשירטוט ידני וממש להחזיר אותם אחורה בזמן כאילו היו חלק מהספר המקורי על שרלוק הולמס. וואו.

צפיה מהנה:

, , , ,

חייל ישראלי

כבר הבנו את זה מזמן – אבל הפעם זכינו לקבל דוגמה מוחשית, כוחו העצום של האינטרנט והרשתות החברתיות מאפשר לאנשים הפשוטים, גם כשהם במהלך השירות הצבאי שלהם, להעביר מסר לכל העולם כולו, ובשניות ספורות.

היו לסרטון הזה את כל המרכיבים המנצחים: משך הסרטון היה קצר (תמיד טוב – למי יש זמן?), הסרטון הראה פעילות חיילים ישראליים באיזור עויין (תמיד מעניין, לא משנה באיזה צד של המפה הפוליטית / העולמית אתה), הושמעה מוזיקה טובה וגם נשבה לה רוח של שובבות משעשעת.
– חיילי צה"ל רוקדים לצלילי השיר TikTok לרגעים ספורים ואז חוזרים לסיור. חביב, שטותי ומצחיק.

אחרי שנהנתי לצפות בסרטון התלבטתי מאד האם לפרסם אותו אצלי בחשבון הפייסבוק שלי ובכך להעביר אותו הלאה לכל אותם מאות אלפי מאמיני בפייסבוק (טוב, רגע של אמת, פייסבוק מכנה אותם "חברים" ויש לי בסך הכול 640 כאלו – אבל מי סופר). כמי שמאד אוהב את צה"ל, חשבתי לעצמי שאולי זה לא מכובד להציג ככה את חיילי צה"ל, מצד שני, הרהרתי, זה בכלל לא נורא, הם בסך הכול לקחו את שגרת הסיורים היום-יומית המשמימה שלהם והכניסו לה קצת פלפל מבלי לפגוע באף אחד.
בסופו של דבר פרסמתי את הסרטון בחשבון הפייסבוק שלי בלי נקיפות מצפון, היום התברר לי שלפחות מנקודת המבט הרישמית של צה"ל המסקנה שלי היתה נכונה, – הצבא החליט שלא להעמיד את החיילים המרקדים לדין כי מדובר בסך הכול בשעשוע לא מזיק, וגם העולם שצפה בסרטון קיבל את העניין בחיוך והבנה.

יכול מאד להיות שהתגובה הצה"לית פושרת למדי, ובכלל החיילים עשו דווקא שירות הסברתי מוצלח למדי למדינת ישראל? יכול להיות שהריקוד הספונטני (הוא לא ממש ספונטני, הם עבדו על העניין הזה וגם הציבו משהו שיצלם) גרם לאנשים בעולם להתנער מעט מהמחשבות השליליות שנדבקו לחיילים שלנו? למרות שהיו אנשים שקפצו בכעס (והרי לא משנה מה תעשה תמיד כמה אנשים יטענו שצה"ל לא בסדר), והעלו את הסרטון מחדש (אחרי שצה"ל עצמו, כנראה, דאג להוריד אותו) תחת הכותרת "קל לרקוד כשאתה הוא הכובש" או משהו שכזה, אבל בכל זאת, העולם נחשף לצד האנושי, המשעשע והשובב של חיילי צה"ל.

העידן החברתי המקושר הזה עוד יפתיע אותנו בסירטונים מהסוג הטוב (כמו זה) ומהסוג הרע. אני מאד מפחד מהסירטונים "הרעים" שעוד יגיעו, כי כמו שכתבתי, כל אחד יכול להעלות כל דבר ולא תמיד הוא מפעיל שיקול דעת הסברתי-מדיני. לפעמים, אותו גולש אפילו לא מפעיל שיקול דעת עצמי בסיסי ביותר ובעצם פוגע בעצמו ממש כשהוא מעלה סרטונים או תכנים בעייתים.

, , , , , , , ,

פייסבוק פרסים

כתבה שלי שפורסמה היום במגזין "זאפ" שצורף לעיתון דה מרקר. פשוט עשיתי קופי-פייסט, אין קל ונלוז מזה:

"זהו, אני מסודר למילואים, השגתי לפטופ חדש שאני יכול לקחת איתי לשם". כך הודעתי ברשמיות לאשתי אחרי שכתבתי ל- HP ישראל לאן אני מתכוון לקחת את המחשב הנייד שהם יביאו לי במתנה.

נתקלתי במשחק של HP ישראל בפייסבוק לפני כארבעה חודשים בערך, מי שיהיה מספיק מקורי בתשובה לשאלה "לאן אקח את הנייד החדש שלי", הכריזו HP ברשמיות, יקבל מחשב נייד משוכלל במתנה. "אני מקורי?", שאלתי ביני לבין עצמי, "ברור" עניתי לעצמי, "אני באמת צריך מחשב נייד חדש?" שוב שאלתי את עצמי, "איזו שאלה, כמו אוויר לנשימה" עניתי בהחלטיות ומיהרתי לשלוח את התשובה המקורית להפליא שלי: "למילואים. אני אקח את המחשב הנייד הזה למילואים".

אשתי, שאחרי שש שנות נישואין כבר מורגלת בהכרזות הרשמיות שלי, גלגלה עיניים והמשיכה בעיסוקיה. להפתעתי הרבה, אחרי שאלפים שלחו את התשובות שלהם והמשחק נגמר, התחוור לי שהתשובה "למילואים" לא הייתה מספיק מקורית ובכלל הוכרז זוכה אחר והפרס הנחשק נקרע ממני באכזריות. הזוכה, סיפק תשובה מקורית בהחלט:  הוא הקליט את עצמו בסרטון של שלוש דקות, שר שיר שכתב והלחין למחשב הנייד החדש שלו תוך כדי שהוא גם בונה לו בית קטן מעץ(!), את הסרטון הזה הוא העלה ליוטיוב ומשם הפיץ אותו בדף הפייסבוק של HP.
מדובר בתוצאה מכובדת מאד של פעילות אינטרנטית חכמה וממוקדת שעלותה הכוללת בוודאי פחותה מזו של יום צילומים של פרסומת שכזו עם שחקנים ותפאורה. יותר מכך, הסרטון הזה הוא כל כך טוב מסיבה קריטית אחרת – הוא אמיתי, הוא נעשה על ידי בן אדם אמיתי בסביבת מגוריו ועכשיו המונים צופים בו ובתשוקה האמיתית שלו להשיג את המחשב הנייד הזה – מה כבר עסק כמו HP יכול לבקש לעצמו יותר מזה?

"איך חבטת גב היד שלי?" שאלתי את אשתי בעודי מנופף באייפון מצד לצד "מורד, אם אתה שובר את האייפון הזה אתה יכול לשכוח לפחות לחמש שנים הקרובות שתקבל מכשיר כזה חדש, חוץ מזה על מה אתה מדבר? אתה מתכוון להתחיל לשחק טניס?" שאלה, "כן, לשחק טניס ב Wii, זאפ מחלקים ארבעה מכשיריWii  למי שמצטרף כ"פאן" לדף הפייסבוק שלהם, אני הצטרפתי ממש עכשיו ואני מרגיש שאני אחד מהזוכים במכשיר, אין לי ספק בזה". את האייפון שמתי, לכל מקרה, בחזרה בכיס בעוד אשתי, כמובן, לא מגיבה על הדברים וחוזרת לעיסוקיה.

בדומה ל- HP ישראל גם הפעילות של זאפ, הוכיחה את עצמה כמוצלחת מאד. קרוב לחמשת אלפים אנשים שנמשכו לדף הפייסבוק רשומים שם ומקבלים עדכונים יומיים על פעילויות, מבצעים וחדשות ומקושרים בצורה חזקה יותר למותג של זאפ.

נכון, בדומה לאי הזכייה של במחשב הנייד גם ב- Wii לא זכיתי, אבל אני 'לא מרים מקלדת' ואני יודע שמחר הוא יום חדש ומשחקים חדשים עוד יצוצו להם ברחבי הפייסבוק כמו פטריות אחרי הגשם, אני רק אצטרך לקטוף אותן. הרי ברור שאני אזכה. מתישהו.

לקריאת המגזין של "זאפ"

רק הכתבה שלי (ותודה ליוניש על סריקת הכתבה)

, , , , , , , , , , ,

פוסט טוב

בא לי לכתוב פוסט טוב, אבל ממש טוב.

לפעמים, יוצא לי לכתוב פוסטים משעממים להחריד, כאלו שאפילו לי לא בא לקרוא אותם, לעיתים נדירות אני מצליח לכתוב פוסטים ממש, אבל ממש טובים, שגורמים לי להתגאות בהם (עד שעובר בערך שבוע וחצי וההתלהבות דועכת).
עכשיו, בא לי לכתוב פוסט פצצות-לגבות-או-כל-ביטוי-אווילי-אחר כזה שיפורסם אחר כך בחורים ברשת, ניוזגיק, Ynet, וואלה, פוסט שאנשים יעבירו בחיל ורעדה מאחד לשני במייל או בפייסבוק, פוסט חוצב להבות על עתיד הטכנולוגיה שיעבור בטוויטר ואלפי אנשים יעשו לו רי-טוויט, פוסט שינתח בצורה חדה כתער את המצב הטכנולוגי הנוכחי, פוסט שאפילו יגיעו לידיהם של מארק צוקרברג, סטיב גובס וסטיב באלמר (טוב, בעצם תשכחו מהאחרון).

אבל אין לי כרגע מוזה לכתוב משהו שכזה, אז אולי בפעם הבאה.

, , , , , , , , , ,

סרטון אדיר! מלבד הצחוקים והבדיחה על חשבון 'הלהוטים לאייפון' יש בסרטון הזה מסר עמוק (ותודה לדובי לילינג שהעביר לי אותו).

, , , , , ,

Theme Design by devolux.org