Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for ינואר 2010

אייפד

המבחן האמיתי יהיה המקלדת של הדבר הזה. בכל מקרה, אני חייב אחד כזה לעצמי

אין לי ספק שהמשפט "לעזאזל עם סטיב גוב'ס הזה" נשמע לא מעט בכמה מהנהלות החברות הגדולות בעולם ביום רביעי האחרון. וחבל, הוא נראה דווקא בחור די נחמד.

אני חושב שאני אדם די ביקורתי ואני לא מתלהב סתם אם אין סיבה אמיתית שמצדיקה את ההתלהבות שלי, "בטח, בטח" יצקצקו הקוראים המושבעים שלי בלשונם, "כאילו שלא התלהבת מהאייפון…". ובכן, ברור שהתלהבתי מהאייפון, היתה לי סיבה מוצדקת להתלהב מהאייפון, האייפון ייצג דור חדש של מכשירי מגע מהירים ומשוכללים שגרמו למהפך אדיר בשוק הסלולרי, האייפון הכריח את נוקיה, סמסונג, LG, סוני-אריקסון להוציא מכשירים דומים במהירות במטרה לכבות שריפות ולצמצם פערים, והכי חשוב, אפל הראתה כי חנות אפליקציות הכוללת מערך אדיר של תוכנות און-ליין שמוכנות להורדה בכל רגע נתון היא לא זכות, היא חובה.

המשך…

, , ,

ברק אובמה

בדיוק כמו שאני עושה את זה. רק קצת יותר כהה

השבוע, בנסיעה משותפת עם אשתי ברכב, קיבלה אשתי שיחה לנייד (יש לה נוקיה n95 והיא מאד רוצה לקחת לי את האייפון. אמרתי לה שזה תלוי בסטיב, מתי שהוא יחליט לשחרר את האייפון החדש), מהשיחה הבנתי שהמתקשר אליה הוא מתרים ובמהלך הדברים אשתי מסרה לו את הכתובת שלנו על מנת שישלח לנו פרטים נוספים על הארגון והתרומה. אני באמת אדם טוב (זה כמובן תלוי איך מגדירים את המושג "אדם טוב". אני חושב שרוב ההגדרות מפספסות אותי), ואני גם אוהב לתרום, אבל אני לא אוהב שמתקשרים אליי ישירות ודוחקים אותי לפינה.

"את לא עושה את זה נכון" אמרתי לה.

"את מה?"

"את מה שאני קורא בעגה המקצועית 'ניהול שיחה' "

"ניהול שיחה, עלאק"

"לגמרי. זה מושג שאני בניתי בעמל רב והוא מתאר שליטה בשיחה"

"אה, מדהים. איך אתה היית עושה את זה, גאון?"

"אני באמת מדהים. בכל מקרה, אני הייתי עושה את זה ככה:"…

המשך…

, , ,

הרצאה מעוררת השראה שנשא סטיב גוב'ס כאשר קיבל תואר של כבוד מאוניברסיטת סטנפורד (הוא עצמו מעולם לא סיים את התואר שלו).

קצת ארוך, אבל שווה צפייה.

, , ,

אייפון מצחיק

כשחושבים על זה, זה אשכרה אייפון

עקב לגלוג מרושע ובלתי פוסק מצד חברי לעבודה על כך שאני מסתובב עם אייפון מהדור הראשון (או "הקלאסי", כמו שאני אוהב לקרוא לזה), החלטתי לצאת בקריאה נרגשת עבור כל אותם בעלי אייפון דור ראשון-קלאסי-חלוצי-איזה-בעאסה שמרגישים שכבודם נרמס יום-יום על ידי אנשים רעים שכל מה שעשו היה לרכוש אייפון חדיש יותר – אין לכם שום זכות לעשות את זה, אנחנו פרצנו את הדרך, אנחנו הראנו לכם את האור, ולא, אנחנו לא מתביישים שיש לנו זבל של מצלמה, בלוטוט' חסום, איכות שיחה על הפנים וסתם הרגשה של באסה. למעשה, המאפיינים שפירטתי הרגע תופסים גם אצלכם.

כשירות עבור כל אותם בעלי אייפון דור ראשון (גם הכינוי "חלוצי" הולם אותו), שכנראה לא ייתמך בגירסה הקושחה הרביעית שתחשוף אפל בקרוב (והרי ידענו שהיום הזה יגיע), החלטתי לפרסם את ארבעת השלבים הפסיכלוגיים אותם כל אחד ואחת מאיתנו נעבור. אנחנו ביחד ובסוף יהיה בסדר…

המשך…

, , , , , , , , ,

בפוסט הזה אני הולך להשוות בין שלוש מערכות הפעלה סלולריות חכמות בהקשר למסך הנעילה שלהן. הכוונה היא לאותו מסך שמוצג למשתמש כשהוא מפעיל את הסלולרי אחרי פרק זמן שהוגדר במערכת בו לא היה שימוש במכשיר (ואז המכשיר ננעל באופן אוטומטי), או שהמכשיר ננעל על ידי המשתמש. הרעיון במצב הנעילה הוא למנוע לחיצות בלתי מכוונות בזמן שהמכשיר לא בשימוש (לדוגמה מניעת חיוג לא רצוני). אני אשווה בין מערכת ההפעלה של האייפון, האנדרואיד וה-WebOS של פאלם רק בהקשר ממוקד לאופן הפתיחה של מסך הנעילה.

את המאמץ הנואש למצוא כותרת יצירתית ("זה לא נעים לראות גן סגור". הא-הא) אני חייב לפוסט טיפים לכתיבת בלוג בו נתקלתי במקרה, כותב הפוסט התעקש נחרצות שבכל מצב חייבים לתת כותרת מקורית, גם אם זה ממש לא מסתדר לך ואחר כך אתה מוצא את עצמך מתנצל על שימוש מאולץ וניסיון עלוב במציאת כותרת שתגרום לקוראים שלך לעשות "וואו, איזה שנון".

בכל מקרה, להשוואה…

המשך…

, , ,

שעון סווט'ש

זה השעון שלי

השבוע עמדתי ברציף הרכבת כשהסתכלתי בשעון שלי (פיתחתי מנהג מוזר שכזה של חישוב הזמן שהרכבת שלי שוב מאחרת). אני מאד אוהב את השעון שלי, כשאנשים רואים אותי עם השעון הזה הם ישר חושבים על ג'יימס בונד עם שעון אומגה (אבל לא החדש-המעאפן-עלאק-גיימס-בונד דניאל קרייג אלא פירס ברוסנן, גיימ'ס בונד האמיתי), כמובן שאז הם מבינים שהם טעו פעמיים, אני לא דומה לג'יימס בונד ויש לי בכלל שעון סווט'ש, אבל זו בהחלט טעות נפוצה שאנשים עושים כשהם נתקלים בי.
בכל מקרה, חשבתי שמעניין יהיה לדעת האם בעתיד אנשים כבר לא יקנו שעונים וממילא ייעלם לו השעון, את השעה אפשר היום לדעת בעזרת המכשיר הסלולרי שכל כך נפוץ, אז אולי השעון מיותר? מחשבותיי המשיכו והעלו השערות שונות ומשונות. אני אחזור למחשבות שלי בהמשך.

המשך…

, ,

לוגו עלית

מזמן שלא היתה לי פה בבלוג איזשהיא חשיפה אמיתית, מאז שמצאתי שבחנות של איידיגיטל המוכרנים משתמשים בוינדוס (!) לא הצלחתי להמם את העולם. גם הפעם כנראה שלא.

מזה קרוב לשנתיים שאני נוסע למקום עבודתי שברמת החייל דרך אותו מסלול. אני יוצא מתחנת הרכבת של אוניברסיטת תל אביב עם האופניים המצ'וקמקות שלי (אני חייב לצלם אותן ולעלות את התמונה לבלוג. אתם לא תפסיקו לצחוק), ממשיך על כביש שדרות רוקח-גני יהושוע, לוקח ימינה לבכור שלום שיטרית וממשיך ישר עד לרמת החייל. הנסיעה שלי היא על ציר תנועה מסיבי מאד, העשן שנפלט מהרכבים על הבוקר הוא דבר נפלא. תענוג לפתוח את הבוקר.

פעם בחודש או בחודשיים מצפה לי הפתעה נחמדה. על הגשר של  שדרות רוקח-גני יהושוע קיים שטח אסטרטגי נהדר לפרסומת ענקית, המיקום הוא נהדר עבור המפרסם, זהו מקום בולט וברור שעם קצת יצירתיות אפשר לעשות שם יופי של פירסום שימשוך הרבה תשומת לב. האמת שיש לי קצת בעיה עם פרסום החוצות הזה כי לדעתי הוא גורם לחוסר תשומת לב של הנהגים על הכביש, אבל נניח לזה כרגע.

הפעם תפסה את המיקום האסטרטגי חברת "עלית" שמקדמת את המותג החדש שלה "אצבעות". עלית בחרה להציב על הגשר מודל ענק של מתקן ממתקים. המתקן נראה מרחוק אמיתי להפליא עד שהחלטתי לגשת אליו קרוב ולהוציא לעצמי קצת שוקולד, להפתעתי הרבה מצאתי שהשוקלוד לא אמיתי! אפילו אפשר לראות את הבליטות של הפלסטיק! (לקוראים הלא קבועים של הבלוג, שלא מכירים את סגנון הכתיבה שלי אני חייב להסביר שלא באמת חשבתי שזה אמיתי, אני לא אידיוט. לפחות לא עד כד כך)

אהבתי. פירסום שכיף לראות.

שלט חוצות יצירתי

שלט חוצות מרשים

,

לוגו HP

בתקופה האחרונה אפשר לראות יותר ויותר חברות שמשקיעות כסף, מאמצים וזמן בעולם המדיה החברתית. ההחלטה, לדעתי, מוצדקת לחלוטין, זהו אפיק גמיש שפתוח לרעיונות יצירתיים, הוא זול ומעל לכל, חשוף לקהל עצום של גולשים באינטרנט, וזה כל הרעיון, לא? – חשיפה מקסימלית.

HP ערכו לאחרונה תחרות נחמדה מאד בדף שלהם בפייסבוק, במשך שלושה שבועות העלו הגולשים בפייסבוק את התשובה שלהם לשאלה "לאיפה הייתי לוקח את ה-HP"  מי שיתן את הסיבה הטובה ביותר, הבטיחו, יקבל מחשב HP נייד מתנה. הייתי בטוח שאני לוקח. היה לי אחלה של "לאיפה הייתי לוקח את ה-HP" וזה קשור בכם, הקוראים של הבלוג…

המשך…

, , , ,

חנות OVI

אנשים שקוראים את הבלוג הזה רגילים לקרוא תלונות, השמצות וקיטורים חסרי תכלית שאני יורה לכל עבר, ולפעמים גם פוגע.

הפעם אני רוצה להגיד סחתיין, סחתיין לכלכליסט על הצעד היפה שמראה על הבנה של השוק הטכנולוגי.
בעוד כל חברה שנייה בישראל מתלהבת בימים אלו שהיא מוציאה אפליקציה לאייפון (כלכליסט היו הראשונים. אפילו קצת ירדתי עליהם בעבר), כלכליסט נותנים במה גם לאפליקציה שלהם שמותאמת דווקא לנוקיה והם גם מוסיפים מדריך מסודר ל- OVI, חנות האפליקציות של נוקיה.

שיהיה ברור, שוק האפליקציות הסלולריות לא הולך להתרכז בביצה של האייפון זו אשליה מקומית-ישראלית. הוא יפרוץ לכל המכשירים החכמים עם כל מערכות ההפעלה שעליהן. עסק שירצה להיות בעל נוכחות סלולארית יצטרך להפיץ אפליקציה עם גירסה המותאמת לפאלם פרי, לאנדרואיד של גוגל, לאייפון וגם לנוקיה ולכל מערכת הפעלה שתצוץ.

למעשה, אני מהמר שהמושג "אפליקציה" הוא כבר די "פאסה", האתר או השירות יהיו צריכים להיות מותאמים למשתמש דרך הדפדפן של המכשיר החכם (כמו שאני עשיתי לבלוג שלי), יש לי הרבה מה להגיד על זה, אבל זה כבר נושא לפוסט חדש.

כל הכבוד!

, ,

אווטאר

השבוע ראיתי את הסרט אוואטר (AVATAR), סרט המדע הבידיוני שמשגע את העולם בימים אלו. הייתי רוצה להגיד מה אני חושב עליו בצורה מסודרת, מנומקת והגיונית, אבל נפש האומן המיוסר שבי מכריחה אותי לכתוב את מה שיש לי להגיד בצורה של שיר. כן, שיר.

זה יהיה עלוב, אין ספק, אבל תהיו הרבה יותר חכמים אחרי שתקראו את השיר שלי:

המשך…

Older posts >>

Theme Design by devolux.org