Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for יולי 2009

האייפון בתנ"ך

אני חושב שגולת הכותרת של כותרות מדורי הטכנולוגיה בארץ של התקופה האחרונה היא עלייתו של האייפון לארץ.
ההליכה עם הראש בקיר של שלושת המפעילות הסלולריות לא ברורה לי כל כך, אני מנסה להבין את ההגיון מאחורי המהלך, באמת שאני מנסה, ולא משנה כמה אני שובר את הראש אני פשוט לא מצליח.

נכון. בכינו שאנחנו רוצים את האייפון, אני זוכר את זה טוב מאד, אני זוכר את האישומים המגוכחים כלפי אפל: "הם אנשטישמים שם באפל!!", את הטענות כלפי המדינות שקיבלו את האייפון לפנינו: "מצרים מקבלת את האייפון לפנינו!! לפנינו!!", רצינו אייפון, חיכינו לאייפון, הסלקנו ארצה כמה עשרות אלפי מכשירים שכאלו, וכן, אפילו לימדנו אותם לדבר עברית טוב יותר ממה שאפל הצליחה ללמד אותם.

והנה, יום בהיר אחד מודיעה פלאפון שהיא "עשתה את זה" היא הצליחה לשכנע את הפריץ להרשות גם לנו הישראלים, להנות מהמכשיר הקסום, כמה דקות בהולות אחריה מודיעה אורנג' כי גם היא תביא לנו את האייפון, שלושה שבועות של כסיסות ציפורניים לאחר מכן, גם סלקום מודיעה שהאייפון בידיה ו"היא לא נשארת מאחור".
ככל שזמן עובר נחשפים הפרטים המביכים של העסקה שכל מפעיל הסכים לחתום מול אפל. אין ספק שבשפת רחוב אפשר להגיד שאפל הכניסה לכל אחת מהמפעילות "כזה צינור גדול". אין ספק שהחברות הסלולריות שלנו יצאו חבולות ומבויישות, והרע ביותר עוד לפניהן.

גילוי נאות: אני בחור דתי, והספרות היהודית ובוודאי ספר התנ"ך מוכרים לי לא רע, אני חושב שהסיפור על הבשר שבני ישראל התאוו לו במדבר בדרכם לארץ ישראל (במדבר, י"א) הוא בדיוק אותה הסאגה בה אנחנו נמצאים היום, כמו בני ישראל בתנ"ך שהתלוננו למשה שהם לא רוצים יותר את המן המצוי להם בשפע אלא משהו "אחר" כך גם אנחנו בכינו שאנחנו רוצים משהו "אחר", וכמו שהם קיבלו משמיים כמויות עצומות של בשר, כמויות שהם בכלל לא יכלו להתמודד איתם, כמויות שהיו תקועות בפיהם בלעיסה בהמית (ובצורה זו מתו), כך גם נוחת עלינו האייפון מהשמיים בכמויות מפחידות מאד, כמויות אדירות שיציפו את השוק ויהפכו את שוק הסלולרי הישראלי לבן ערובה של אפל.

ההיסטוריה חוזרת על עצמה, אבל אין ספק שעדיף להיות מוצף באייפון מלהיות מוצף בבשר…

, , , , , ,

תשבץ טכנולוגי
"בואנה, איזה תשבץ מעאפן פרסמת!"

"פתרתי את זה תוך 2 דקות, אין לך בושה?"

"תגיד בן אדם, איך אתה חי עם עצמך אחרי פרסום של כזה תשבץ ברמה של מתחילים?"

אלו שלושה דוגמאות למיילים זועמים שהגיעו אליי בעקבות פרסום התשבץ הראשון, כן, אני מודה ומתוודה, התשבץ היה קל לאללה, אבל אי אפשר לזרוק אנשים ישר למים העמוקים ,צריך להתחיל איתם מדרגת קושי קלה ומשם לעלות, ועכשיו הגיע הזמן לתשבץ בדרגת קושי רצינית.

אם אתם עדיין חושבים שאתם יודעים הכול על האינטרנט והטכנולוגיה בואו תנסו לפתור את התשבץ הזה!
– הפותרים נכונה יקבלו RT בטוויטר – מתנה!

, , , , ,

טוויטר מצחיק

אין סוף טקסט נשפך בתקופה האחרונה על שירות הטוויטר, אני חושב ששצף המלל התחיל אי שם בתחרות הלמי-יש-יותר-גדול שנערכה בין CNN לאשטון קוצ'ר (בסוף אני ניצחתי. הם לא ראו אותי מגיע) והגיע לשיא במהומות שפרצו אחרי הבחירות באיראן.

מה לא כתבו על טוויטר? כתבו שזה חרטה, כתבו שזה טרנד חולף, כתבו שזה יהרוג את פייסבוק, כתבו שזו מהפיכה ואיך לכל הרוחות הצלחנו עד עכשיו להסתדר בלעדיו, ובלה, בלה, בלה… עכשיו תורי לבלבל את המוח. (אילו רק היה מס ממשלתי על מילה שמישהו מהגג במקלדת שלו וזורק לעולם, כמה כאב ראש היה נחסך לנו. וכן, יש לי חוש ביקורת עצמית, אני אכן מבין שזה תקף גם לגבי)

אז אתם שואלים מה דעתי, נכון?  הא, לא?.. חבל, כי הדעה שלי מהפכנית. אני מהמר, חושב, סבור, בטוח לחלוטין שטוויטר הוא רק בתחילת דרכו ומה שיגרום לו להתפתח, לגדול ולהפוך להרבה יותר מלהיב יהיו השירותים הנוספים והמקוריים שהוא יציע בעתיד.

בוא ניקח צעד תמני אחורה ונחשוב לרגע מהו הכוח של טוויטר בעצם:
מיידיות? -נאאאאא,
העובדה כי הוא חינמי לחלוטין? -ברור שלא,
העובדה כי פתחתי בטוויטר חשבון ואתם יכולים לעקוב אחרי? -מתחמם, אבל לא.

התשובה היא טקסט, טקסט טהור ללא עריכה וצנזורה.
טקסט שזורם הישר קדימה בציר הזמן, טקסט שמגלה לנו מה הם הנושאים הבוערים לעולם כרגע (הבחירות באיראן, מותו בטרם עת של מלך הפופ הבלתי מעורער שהרגע שכחתי את שמו אבל זה קשור איכשהוא לילד מ"שכחו אותי בבית" ולילדים באופן כללי), הכי כיף וקל להתחבר לטקסט קצר.
נכון, הטקסט מקשר אותנו לאנשים אחרים מסביבנו ואנחנו חולקים מידע, אבל טקסט גם יכול לקשר אותנו לשרתי מידע, ועם הפקודה הנכונה (שתהיה שקופה מצד המשתמש) נצליח לקבל שירותי מידע דרך טוויטר.

עכשיו נעבור לשלב הבא ברעיון שלי: השירותים העתידיים שיעבדו על טוויטר. אני מעריך שיותר ויותר ארגונים יצטרפו לחגיגה ויגלו שטוויטר יכול לחסוך להם כסף ולתת להם יתרון שווקי אדיר (עד שלכולם יהיה. ממש כמו עם האייפון, ושאף אחד לא יעיז לצחוק עליי!).
כך למשל קופת חולים
X יכולה לאפשר ללקוחותיה לקבוע תור לרופא באמצעות שליחת טקסט לחשבון הטוויטר של הקופה, מנגנון שיתפעל את החשבון יקבל את הבקשה, יבדוק האם הבקשה אפשרית, יחזיר תשובה חיובית או חלופות אפשריות ללקוח, ויעדכן את יומן הרופא. חסכת זמן המתנה של הלקוח, חסכת גם כוח אדם.
שימוש נוסף שכול להיות יעיל ומדליק בטירוף הוא הזמנת מוניות, אני שולח בקשה למונית ומנגנון שמאחורי החשבון יעביר את הבקשה לנהג הפנוי ויחזיר לי אישור והערכת זמן להגעת המונית, שוב חסכנו מוקדן שיכול לטפל רק בלקוח אחד בו זמנית, ואני אפילו לא צריך מחשב בשביל לשלוח את הבקשה!

אני צודק? (תגובות שיטענו שאני לא, פשוט יצונזרו אז חבל על הזמן שלכם)

, , , ,

אייפון חרדים

, , ,

אורי אורבך

במסגרת ראיונות עם ח"כים שאני מפרסם בבלוג שלי (ראיון אחד בינתיים, אבל "במסגרת ראיונות" נשמע יותר טוב) אני גאה לפרסם ראיון טכנולוגי עמוק ומעמיק (כמו שרק כותב הבלוג הזה יודע) עם חבר הכנסת מטעם הבית היהודי, אורי אורבך.

בראיון נעסוק בהשפעת הטוויטר והפייסבוק על חייו של חבר הכנסת הממוצע וכיצד השפעה זו מקרינה על חיי האזרח, נדוש ללא משוא פנים בתחושות העולות מכנסת ישראל בעקבות הבאת האייפון ארצה ובשינוי המתבקש בתקציב המדינה בעקבותיו, ולבסוף ניתן תשובה מדוייקת לשאלה האם הספר במתכונת הנייר הולך להיעלם בגלל הקינדל.

טוב, האמת שלא נעשה את כל זה, אבל השאלות והתשובות הן די קצרות, כך שכל אחד יוכל להסיק מה שמתאים לו.

אז נתחיל:

–  האם לדעתך יצירת חשבון טוויטר או פייסבוק לחבר כנסת מהווה זילות של התפקיד הציבורי, או שמדובר בערוץ חיובי וישיר לקשר עם הציבור ?
אורי:
מדובר בערוץ חיובי וישיר שאין לי מושג מה עושים איתו. הקידמה הרבה יותר מהירה ממני לצערי.

–  מה התחושה השוררת בכנסת בעקבות הבאת האייפון לארץ ?
אורי:
התרגשות
כללית. ייתכן ומר אייפון יוזמן לשאת דברים בישיבה חגיגית. (אפשר לבוא? מ.ש)

–  אם ראש הממשלה היה מציע לך חברות בפייסבוק, היית מסכים ?
אורי:
לא, אני מסתפק בכך שראש הממשלה מציע לי חברות בקואליציה. (גם אני סירבתי. מ.ש)

–  בתור חבר כנסת של עם הספר, האם לדעתך הספר במתכונתו הנוכחית (נייר) הולך להיעלם בעקבות כניסת קוראים דיגיטלים משוכללים (קינדל, למשל) ?
אורי:
הספר לא הולך להיעלם כל עוד אוהבי הספר לא ייעלמו.
לפחות בשבת, הטכנולוגיה נסוגה אצל שומרי מצוות.

–  בתור חבר וועדת ההכרזה על שעת חירום, האם היית רואה במדיה האינטרנטית כלי יעיל להכרזה ולטיפול במשברים עתידיים ?
אורי:
האינטרנט הוא רק כלי, ומצב החירום הוא מצב. יותר מעניין אותי לטפל במצבים מבכלים, וזה נשמע ממש כמו שמעון פרס. (לגמרי. אתה חושב שהוא יסכים להתראיין לבלוג הזה? מ.ש)

, , , , , ,

אזהרת טמפרטורה באייפון

רגע של התוודאות, אחרי שגיליתי שדגם האייפון החדש מתחמם בצורה נוראית אחרי שימוש בו וגם לא מסוגל לעבוד בצורה תקינה מעבר לטמפרטורת 35 מעלות התחלתי לחשוב עם עצמי האם באמת אני אקנה לעצמי אחד כזה, עוד לא הגעתי להחלטה סופית, אבל לכל מי שכבר בטוח קונה הנה חמישה שימושיים יצירתיים לשימוש באייפון החדש והלוהט:

1. iSoldier – ניתן להתגייס למאמץ הציוני ולשלוח את האייפונים לחיילים שבגבול הצפון שיחממו אותם בלילות הקרים, ממש כמו שקיות חימום רק עם מצפן.

2. iNaalin – שמאלני יפה נפש, למה לך לזרוק דווקא אבנים על כוחות הביטחון? אם תזרוק את האייפון החדש תהיה הרבה יותר נאור.

3. i35temperature – המכשיר החדש מפסיק לעבוד ב 35 מעלות צלזיוס? מעולה, כשהמכשיר יפסיק לעבוד תדע שעכשיו בדיוק 35 מעלות, מה יותר יעיל מזה?

4. iCar – היות וב-35 מעלות המכשיר מכבה את עצמו, ויש חשש כבד כי הוא פשוט ימות בתוך רכב סגור בו הטמפ' היא 80 מעלות, אתה לעולם לא תעיז להשאיר אותו לבד באוטו, ככה גם לעולם לא יגנבו לך את האייפון מהאוטו. גאוני או מה?

5.iHamas – יש לשדרג את כל אנשי חמאס באייפונים חדשים, למטרות שלום כמובן, אני מניח שזה יעשה עבודה קלה יותר עבור הראייה הטרמית של חיילי צה"ל.

– יש למישהו עוד רעיונות ?

אין להסיק מהפוסט הזה כי אני לא מתכוון להשיג לעצמי אייפון חדש, למען ההגינות רק אציין כי כבר רכשתי זוג כפפות עבות ומקרר קטן לעבודה.

, , , ,

מסעות האייפון בארץ הקודש

אחרי שנים של השתוקקות (בדיוק שנתיים, אבל זה נשמע כבד יותר כשאומרים "שנים"), קיבל האייפון הכשר מהרבנות הראשית של אפל בראשותו של מרן סטיב גובס שליט"א ולכן הוא עתיד לנחות בצורה חוקית בארץ הקודש. האיייפון לא סתם עושה עלייה, הוא מגיע במטרה ברורה לכבוש נתח שוק לא מבוטל, כל אחת מהספקיות (אורנג, פלאפון) שקיבלו את הזכות להפיץ אותו התחייבה למאה אלף יחידות תוך שנה. בהתחשב בכך שמדובר בשתי ספקיות אפשר, בתרגיל מתמטי פשוט, להבין שבסופו של דבר אמורים להיכנס לשוק הישראלי 250, סליחה 223, אופס… 200 אלף יחידות. (סלחו לי, אני קצת חלש בחשבון)

מדובר בהצפה מאסיבית של השוק, מילא אם אתה ספק יחיד ומיוחד שמוכר את המכשיר הנחשק בארץ, אז באמת יצאת גדול, אבל שתי חברות שונות שמספקות את האייפון?… מעניין מאד אם פלאפון ידעה על ההסכם של אורנג מול אפל, ואורנג ידעה על ההסכם עם פלאפון עם אפל, או שפשוט היה כאן תרגיל מסריח של אפל. אחרת, אינני מבין איך אורנג ופלאפון הכניסו את עצמן לתסבוכת הזו.

שאלה מעניינת נוספת היא האם השוק הישראלי יסכים לקבל את האייפון בצורה כל כך מתמסרת, האם, למרות שהקהל הישראלי נחשב לחובב גאדג'אטים רציני, הוא באמת יעוט על החנויות ויקנה את האייפון במחיר של 1000-800 ש"ח תוך כדי התחייבות לחבילת תקשורת יקרה מאד? אני לא בטוח, והנה שלוש סיבות לכישלון ההפצה של האייפון בישראל:

1. המתחרים כבר הבינו את הרעיון: מכשירים טובים מאד בדרך לפה וזאת מבלי להרים את האף יותר מידי, קחו את הפאלם פרה לדוגמה, אין ספק שהאייפון כבר איבד את הבכורה.

2.  לא רק במחסומים, גם כשקונים אייפון צריך להציג תעודת זהות. נו באמת…מעניין מה יחשוב על זה הלקוח הישראלי.

3. חום יולי אוגוסט. ידעתם שהמכשיר החדש נמס בחום? טוב, הוא לא ממש נמס, אבל הוא בהחלט יפסיק לתפקד בצורה תקינה, כך למשל אם תשתמשו באייפון החדש לנווט תוך כדי נהיגה כשהשמש קופחת עליו מבעד לזגוגית הרכב הקידמית (שימוש בגי.פי.אס מחייב קשר ישיר לשמים שממעל) והטמפרטורה של המכשיר תעבור את ה-35 מעלות צלזיוס, הוא פשוט יכבה את עצמו, אין מה לעשות ישראל היא מדינה חמה ולא בטוח שהאייפון החדש יתפקד בצורה מלאה פה, זה לא תקין. זה לא הגיוני. יש פה באג חמור מאד. האם הלקוח הישראלי יקבל שימוש חלקי ומוגבל במכשיר כזה יקר? תשובה – לא.

מזל שלא מיהרתי להחליף את האייפון הישן. סליחה, הקלאסי. אולי בדגם הבא.

, , , , ,

תשבץ טכנולוגי

כשהייתי סטודנט יצרתי עבור חברי הסטודנטים תשבצים שהיו מסכמים את החומר לפני מבחנים, התשבצים זכו לפופלאריות גדולה ולדעתי גם באמת עזרו להפנים את החומר בצורה כייפית. החלטתי שאני אעלה מידי פעם תשבץ גם לבלוג שלי, כל פעם בנושא קצת אחר, הפעם בנושא האינטרנט.

התשבץ קליל עבור אנשים שמכירים את האינטרנט והוא אינו נושא פרסים… אמממ… בעצם, אם הצלחתם לפתור את התשבץ אתם מוזמנים לבקש מחבר (בשר ודם, לא פייסבוק) לבעוט לכם בישבן, – אתם אכן גיקים.

לחצו על תמונת התשבץ שלמעלה בשביל לעבור לתמונה גדולה שלו. בהצלחה!

, , , , , ,

מזל טוב

הוא קטן וחמוד ולא מגלה שום עניין באייפון שלי, כרגע לפחות,

בכל מקרה, עקב המצב החדש, צפויים שיבושים קלים בקבלת תכנים איכותיים מהבלוג הזה.

מקווה שתגלו הבנה.  🙂

,

Theme Design by devolux.org