Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for יוני 2009

בשבת האחרונה יצא לי לראות במוסף G של גלובס פרסומת מפתה לרכב שטח של לקסוס (עלאק שטח. מי יקנה את הגיפ הזה ובאמת יוריד אותו לשטח?!).
לקסוס, למי שלא יודע, זו חברת בת של טויוטה שהוקמה במטרה למכור מכוניות יוקרה ולהתחרות בחברות כמו מרצדס ויגואר. הרעיון המיתוגי מאחורי הקמת חברת הבת הוא שטויוטה נתפסת כחברה המייצרת רכבים לציבור הרחב, ולא משנה כמה יוקרתי הרכב שהיא תייצר הוא לעולם לא יתחרה ברכבים של החברות היוקרתיות באמת, לכן, הוקמה חברת לקסוס (כביכול חברה בפני עצמה) והמכוניות שלה מיועדות אך ורק לקהל מאוד מצומצם של אנשים עם טעם טוב במכוניות. כמוני, למשל.
את אותה תופעה בדיוק אפשר גם לראות גם עם הונדה שהקימה את חברת היוקרה אקורה.

בכל מקרה, מה שצד את תשומת ליבי היה איזשהוא משפט על ממשק ייחודי וחדש בשם Remote Touch, בגלל שלא היה לי מושג על מה מדובר חפרתי קצת באינטרנט ומצאתי נתונים מעניינים מאד, ממשק הרימוט טאצ' מזכיר במראה שלו הכלאה בין עכבר וגויסטיק והוא מאפשר לנהג, או לנוסע שלידו, לשלוט על אלמנטים שונים ברכב הלקסוס, כמו למשל, עוצמת סאונד, עוצמת תאורה, בקרת אקלים וכדומה.

הממשק של לקסוס

מהתמונות ניתן להתרשם שהרימוט טאצ' יושב בול במקום שבו היד של הנהג מגיעה ללא כל מאמץ והוא מאד מעוגל (הוא נראה טוב, בקיצור), אמנם לקסוס הם לא הראשונים שמספקים ממשק משתמש מעניין לנהג, BMW היו שם קודם עם iDrive, אבל, אני רואה הרבה איזכורים לכך שלקסוס עשו עבודה טובה יותר עם ממשק הרימוט טאצ'.

Remote Touch

השאלה הראשונה שישר קפצה לי לראש כשראיתי את הרימוט טאצ' היתה "האם באמת מערכת שליטה של גויסטיק דמוי עכבר (או להיפך) תגרום לי לוותר על החלום להשיג פורשה ולהמיר אותו בלקסוס?" התשובה היתה מהירה. ממש לא.

השאלה השנייה שקפצה לי לראש היתה "למה לא ממשק בעל מסך מגע?", הרי זה מאד IN היום שכל דבר שזז הופך להיות מסך מגע, אז למה "ללכת אחורה" ?.
אני חושב שהתשובה לכך היא הסביבה של המשתמש, המשתמש במקרה זה הוא הנהג, ואחד המטרות בממשק היא לגזול לו כמה שפחות קשב (פחות קשב לנהג = יותר סיכוי לתאונה = אין מי שישלם את הפריסה לתשלומים של הרכב הזה), במקרה של הלקסוס, הנהג לא צריך להסתכל על הרימוט טאצ' אלא רק על המסך, וזאת בניגוד למסך מגע בו אתה צריך גם לכוון את היד לאייקון שאתה רוצה תוך כדי התבוננות במסך.
תשובה שנייה, גם היא נוגעת לסביבה של המשתמש, אי אפשר להתעלם מזה שהרכב נמצא בתנועה, כלומר הרכב קופץ, זז מצד לצד והנהג שברכב מתטלטל קלות מצד לצד, בסביבה שכזו, לכוון את היד במטרה ללחוץ על אייקונים זה בלתי אפשרי. אתה חייב ממשק קשיח ויציב.

מעניין לראות שבדגמים קודמים, נהגה חברת לקסוס להתקין לנהג מסכי מגע ברכבים שלה (ברמות איבזור גבוהות), אבל עכשיו נראה שהדגמים החדשים יותר יצויידו דווקא בממשק הרימוט טאצ'.
מי יודע, אולי נראה "רגרסיה" שכזו יום אחד עם הטלפונים הסלולרים ?…

ממשק משתמש

הנה סרטון הדגמה חיה עם הרימוט טאצ':

, , , , ,

שלט פרסומת לעוד אחד מיני מסלולי המסלולים של אורנג'.

תגידו אורנג', לא יכולתם לעשות מאמץ מינימלי לסדר את העברית במכשיר? אם לא בשביל הלקוח הסופי אז לפחות בשביל הפרסומת…

שגיאת כתיב בפרסומת

שגיאת כתיב בפרסומת

, , , ,

ממשק החיפוש באייפון

"או-הא מי זה בא? זה האייפון עם הגירסה החדשה!

או-הא מי זה בא? איזו אחלה של גירסה!" (שיר פולקלור פולני)

אז יש גירסה חדשה לאייפון (3.0) וגם אני יישרתי קו והתקנתי אותה על האייפון שלי, כבר דשו אינספור פעמים את התכונות החדשות שנוספו בגירסה החדשה, וחלאס!, נמאס לי כבר לקרוא על זה (ואם לי נמאס, אז כנראה שלכולם כבר נמאס) .

אמנם אני לא מחזיק בנק משלי ולא הצלחתי לחזות את הצונאמי, אבל אני חושב שאני מזהה בגירסה החדשה מגמה מעניינת מאד – החיפוש הוא המהפיכה האמיתית.

ואני אסביר: ככל שהזמן עובר אנחנו נושאים יותר ויותר מידע בסלולרי שלנו ולכן אופציה של חיפוש היא בגדר חובה, החיפוש גם יכול להוות עזרה ממשקית למערך האייקונים הקיים, ובמקרים מסויימים הוא מאפשר למשתמש לדלג מעל הרבה שלבים בביצוע פעולות במכשיר, כך למשל במקום לדפדף בין דפי התוכניות ולחפש את האייקון של האס.אמ.אס ואז לבחור איש קשר אני פשוט מתחיל לכתוב את שמו בחיפוש, ואז, לא רק שאני מגיע ישירות לשליחת הודעה אליו, אני גם מקבל את הטלפון שלו, את תכתובות המיילים שהיו לי איתו ואת כל הפגישות והנוטס שכתבתי עליו. אני גם לא צריך חייב לחפש את האייקון של האייפוד, ואז לבחור בו ולדפדף בין השירים השונים במטרה למצוא את השיר שאני רוצה לשמוע, אני רק מתחיל לכתוב את האותיות הראשונות של הזמר או הזמרת בשורת החיפוש והשיר הרצוי יימצא במהירות שיא.

אבל, היתרון האדיר עוד לא מומש, לדעתי, השלב הבא יהיה לשלב בחיפוש עוד 3 אלמנטים שיהפכו אותו למרשים ומשמעותי עוד יותר:

1. החיפוש יערך במקביל גם באינטרנט (דבר שקיים כבר בפאלם פרה), דבר שיוביל לטישטוש בין מכשיר הסלולרי האישי של המשתמש לבין שאר המידע שמצוי באינטרנט, בדיוק כמו מה שקורה היום במחשבים האישיים.

2. שורת החיפוש תתפקד גם כשורת פקודה. ממש כמו דוס של פעם, ממש כמו גוגל של היום.

3. מילון. אמנם אופציונאלי, אבל נראה לי מאד שימושי.

אפשר לראות בתמונה שבתחילת הפוסט, שאין ממש מקום בתצוגה של האייפון להצגת תוצאות חיפוש מתקדם גם של האינטרנט/מילון כמו שהצעתי, אבל, אם נטה את האייפון אופקית וניכנס למצב חיפוש מיוחד, נוכל להציג זה לצד זה בצורה נוחה, את החיפוש כפי שתיארתי אותו.

גוב'ס, אם אתה קורא שורות אלו והרעיון נראה לך מעניין, אנא צור קשר, וכמובן – תרגיש טוב גבר.

, , ,

אזהרה: קטע קשה לצפייה.

, , , ,

התפתחות האדם והטכנולוגיה

אני תמיד אומר לחברים שלי שהתחושה שלי היא שמערכות ההפעלה הולכות לכיוון הסלולר, במילים אחרות, אם אני צריך לנבא את עתיד המיחשוב אני מעריך ומשער שהסלולרי שיהיה אתכם בכיס יהיה גם המחשב שלכם. (אם אטעה תמיד אוכל לטעון שלא הבנתם את דברי כמו שצריך)

אבל מה עם המסך? הוא קטן מידי! והמקדלת? מה נעשה בלי מקלדת?! זו התגובה שבדרך כלל החברים שלי זורקים לי בחזרה אחרי שאני מסכים בטוב ליבי לגלות להם את העתיד. זו ממש לא בעיה, ואני אסביר.

הנייד שיהיה איתנו בכיס יכיל את כל הדברים האישיים שלנו, ממש כמו היום, – שירים, משחקים, אנשי קשר, יומן, ספרים, טוויטר וכו' השימוש בסלולרי החכם הזה בדרכים יהיה יחסית מוגבל בגלל גודלו, כשנגיע הביתה או לעבודה נוכל (על פי החזון שלי) לחבר את הסלולרי למקלדת ולמסך רגילים לגמרי, המעבד, הזיכרון, מערכת ההפעלה והמידע שלנו יהיו כבר בתוך הסלולרי שלנו.

כדי לחזק את ההנחה שלי אני מזמין אתכם להתבונן ולראות עד מנומנם שוק מערכות ההפעלה של המחשבים הנייחים בעוד כמה גועש ופעיל שוק הסלולרים החכמים: אפל מציגה מכשיר חכם בעל מערכת הפעלה עצמאית משלה, פאלם מציגה מערכת הפעלה משל עצמה עבור הסלולרי החדש והמבטיח שלה ו- HTC משתמשים במערכת ההפעלה "אנדרואיד" של גוגל (האנדרואיד עשה הרבה רעש וצילצולים אבל כנראה לא הוכיח את עצמו יותר מידי), כל זה קורה בעוד מיקרוסופט, מלכת הפי.סי, ממשיכה להידחק לפינה כשגופים גדולים, כמו לדוגמה סמסונג, נוטשים את מערכת ההפעלה הניידת שלה ומחפשים מערכות הפעלה אלטרנטיביות.

אני מהמר שמיקרוסופט תבין מהר מאד את הזירה החדשה והגורלית של מערכות ההפעלה והמחשוב והיא תחתור במרץ להשתלט על תחום הסלולר. אני אישית מאמין שהיא כבר פיספסה את הרכבת, היה לה הרבה זמן ליצור מערכת הפעלה ניידת ומכובדת אבל מערכות ההפעלה שהיא פיתחה עבור מחשבי כף יד והסלולרי עשו רושם שהיא מרגישה שהיא עושה טובה למישהו.

בכל מקרה, לדעתי, העתיד נמצא במערכות ההפעלה הניידות.– מה דעתכם ??

, , , ,

הגה הונדה

יום רביעי בלילה, אני ממתין לאישתי באוטו במטרה לחזור הביתה מחתונה (מזל טוב, מזל טוב). כמובן שתמיד צריך לחכות לנשים, אז לפחות מחכים באוטו עם המזגן.

היה קצת משעמם והרדיו לא סיפק מוזיקה מעניינת, אז שלפתי את האייפון והרצתי את משחק המכוניות Need For Speed, נזכרתי בעצב בביקור האחרון שלי באיי דיגיטל, על כמה שרציתי שיהיה לי הגה בו אוכל לשים האייפון וכך לשחק במשחקי מירוצים, היתה רק בעיה אחת, הם רצו 350 שקל, וזה לא יקרה.

אישתי עדיין מתעכבת ואני מתחיל את המירוץ עם דודג' וייפר אדומה (כל כך יפה שבא לבכות). רגע… רגע… אני עוצר את המשחק, וההיגיון הבריא שלי נכנס לפעולה, אני נמצא בתוך רכב ובתוך רכב יש הגה ממש כמו שאני רוצה בשביל לשחק את המשחק הזה! אני מצמיד את האייפון עם יד אחת אל מרכז ההגה ועם היד השנייה מסובב את ההגה ימינה ושמאלה בהתאם למשחק.

כן, אנשים מסביב לאוטו הסתכלו עליי במבט מלא רחמים, כן, אתם בטח צוחקים לכם עכשיו, אבל ווואאאווווו ! איזו חוויה אדירה ! ממש Wii !

, , , , , , , ,

פרפר נחמד

הבוס שלי נוהג לומר לי מידי פעם משפט חכם שהוא שמע פעם כשהילדים שלו ראו את פרפר נחמד: "כשיודעים מה רוצים, זה טוב לקונה וטוב למוכר" (נאמר כש"בץ", הלוא הוא הצב הבלתי נשכח, הלך לקנות איזשהוא פרי אצל הירקן. הרבה השראה).

בכל מקרה, ובהתחשב במבול הכתבות על האייפון החדש ששוחרר (אין ספק שיש לו מקום של כבוד ברשימת “גאדגטים שמורד חייב להשיג בכל דרך, והמטרה מקדשת את האמצעים" ) אני רוצה לכתוב על התנהגות נכונה וחכמה ששמתי לב אליה בשימוש היומ-יומי עם האייפון.
כולם יודעים שהאייפון הוא לא רק טלפון נייד אלא גם נגן מצויין, אבל איזו תכונה קודמת לאיזו תכונה? כלומר, האם שיר שמתנגן דוחה, או מעכב, שיחה נכנסת, או ששיחה נכנסת דוחפת הצידה שיר מתנגן?
התשובה ברורה – רוב מוחץ של המשתמשים יעדיפו שהמכשיר יעצור את השיר והשיחה תכנס, עד כאן הכל ברור ויפה וכך גם האייפון פועל.

אבל,

ע"מ להתריע בפני המשתמש שמתקבלת שיחה תוך כדי שמיעת השיר, מקבל המשתמש את מנגינת צלצול הטלפון (הרינגטון) באוזניות – שהרי הוא קשוב להן, במטרה למנוע מצב מבלבל בו הרינגטון הוא גם שיר שאתה אוהב לשמוע בנגן (ממש כמו במקרה שלי), מתווסף לניגון הרינגטון גם רטט, שוב, במטרה להבדיל את הרינגטון מהשיר המקורי שנמצא במכשיר.

עכשיו , נגיד שאני לוחץ על "עצור" , מוריד את האוזניות, שם את האייפון בצד ועסק במשהו אחר לחלוטין כשאני עדיין בתוך תוכנת האייפוד, מה אמור לקרות עכשיו כשתכנס שיחה? האם הצלצול יושמע באוזניות כמו שראינו קודם? ובכן, התשובה היא לא, תיכנון המוצר היה כל כך מוצלח שלקחו בחשבון גם מצב בו המשתמש מפסיק לשמוע מוזיקה בצורה זמנית (כלומר, לא יוצא ממצב אייפוד) וכנראה הוא הוריד לרגע את האוזניות, ולכן הרינגטון יושמע באמצעות הרמקולים של המכשיר (פלוס רטט) ולא באמצעות האוזניות!

– כמו שנאמר "כשיודעים מה רוצים, זה טוב לקונה וטוב למוכר".

אין להסיק מהסיפור בו מעורב בץ הצב כי הכותב (אני) מחזיק ממנו. למעשה, אין בי כל ספק ששבי השבלול לוקח את בץ בהליכה, זחילה רירית.

, , ,

קינדל

אני מאד אוהב גאדג'אטים ואני חושב שהזכרתי את זה אולי אלפי פעמים פה בבלוג שלי.

גאדגט מעניין שנכנס לאחרונה לרשימת "גאדגטים שמורד חייב להשיג בכל דרך, והמטרה מקדשת את האמצעים" (יש רשימה כזו והיא גורמת לאישתי הרבה כאב ראש)  הוא הקינדל.
הקינדל, למי שלא מכיר, הוא קורא ספרים אלקטרוני המאפשר למשתמש להוריד ספרים למכשיר ולקרוא אותם בצורה נוחה מאד, כמו גם פעולות נוספות ובסיסיות כגון השמעת קבצי mp3 וחיבור לאינטרנט.

האם לקינדל יש סיכוי בארץ ? זו שאלה מאד מעניינת ולו רק בגלל אופי השוק המיוחד שלנו, השוק הארץ-ישראלי.
בחו"ל, הקינדל הזה נחטף כמו לחמניה טרייה והוא באמת מהווה פתרון מעולה לספרים הצוברים אבק ולבעיית כריתת העצים לצורך ייצור נייר, מצד שני אנחנו מדברים פה על הלקוח הישראלי שחייב "להרגיש" שהוא קנה משהו, ואם הוא לא ירגיש ספר מוחשי בידיים אלא קובץ ששוקל, נניח, 20 מגה אז… אמממ… הוא ירגיש פראייר. למעשה, אני הייתי מרגיש פראייר.
בעייה נוספת היא הדאווין, אם נצא מנקודת הנחה לא מבוססת, מבוססת חלקית, וודאית לחלוטין שהלקוח הישראלי אוהב לעשות דאווינים עם הגאדגטים שלו (אני אישית לא. האייפון שלי תמיד מוחבא כשאני בבית) או לחילופין, לעשות דאווין על האורחים שלו עם הספרים שהוא כביכול קרא, ואותם הוא מציג לראווה באיזה ארון ספרים כבד ומאובק (מאיקאה, כמובן), אז הקינדל נמצא בעמדת נחיתות.

אבל אל תקחו את דברי בצורה רצינית מידי, אני צפיתי לקרוקס כישלון מהדהד וכשדיברתי עם חברים שלי על זה אפילו השתמשתי בדיוק באותם מושגים רבי משמעות ("אתם לא מבינים השוק הישראלי הוא מיוחד", "הלקוח הישראלי עושה דאווין"), וכפי שעוד יסופר בספרי ההיסטוריה הקרוקס היה להצלחה אדירה פה , אז לך תדע מה עם עם הקינדל…

, , , , ,

Worldmate חברה ישראלית שתומכת גם בפלטפורמת האייפון הוציאה סרטון עוקצני על השטויות שאפשר להתקין על האייפון ואיך התוכנה שלה זה משהו שבאמת צריך. לפי הסרטון, אם הבנתי נכון, התוכנה מוצאת עבור המשתמש את הטיסה הפנוייה הקרובה ביותר ומסדרת לו את הטיסות.

אהבתי את הסרטון!

, , , , ,

"היי, נעים להכיר, אני מורד שטרן"

"סליחה, לא שמעתי טוב, איך אמרת שקוראים לך?"

"מורד"

"מורן?"

"מורד"

"מורג?" (בחיים לא נתקלתי במשהו שקוראים לו מורג ,אבל זה תמיד נראה לכולם הגיוני יותר ממורד)

"לא, מורד: מם, וו, ריש, דלת, – מורד"

"אה… מורד כמו ירידה"

"אני מעדיף לחשוב על זה כמו עלייה, רק הפוך"

"נחמד"

"מורד"

, ,

Older posts >>

Theme Design by devolux.org