Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for מרץ 2009

כתיבת בלוג

אחרי חודשיים של ניתוק מכאיב מהאינטרנט אני שב ומתחבר בחזרה, עברו כל כך הרבה אירועים ששווים פוסט, אך בגלל הניתוק אני החמצתי הזדמנויות רבות לכתוב אותם (הפסד שלכם, הקוראים).

אני בוחר להתחיל מחדש בפוסט של טיפים לכתיבת בלוג, זה החלק השני (משמע, יש עוד טיפים לכתיבת בלוג) של הטיפים שאני מקבץ בעזרת מחשבה מזדמנת, מיותרת, לא מחייבת ואפילו מעט נדושה. אני מקווה שמישהו ימצא לזה שימוש מלבד הדפסה, קיפול למטוס והטסה נואשת מחוץ לחלון:

1. הרצון לכתוב: בחודש וחצי האחרון סבלתי המון, רציתי לכתוב רציתי לשתף, להגג, לעלות רעיונות ולקבל תשומת לב אבל לא יכולתי, כששמתי לב שאני מתחיל לכתוב על הקירות בבית החדש שלי הבנתי שיש לי בעיה.
בכל מקרה, הרצון הזה לכתוב ולפרסם הוא קריטי עבור מי שרוצה לכתוב בלוג ולהתמיד בו.

2. חלקו טיפים: תכתבו לפחות פוסט אחד על "טיפים לכתיבת בלוג", זה גורם לקוראים שלכם לתפוס מכם בלוגרים רציניים. אם אחד מהטיפים שתפרסמו יהיה "תכתבו לפחות פוסט אחד על טיפים לכתיבת בלוג" – יתפסו מכם פחות, אך יש סיכוי שתגרדו גיחוך מר מהקוראים שלכם.

3. תכירו: את הבלוגרים שאתם עוקבים אחריהם. בכנס יו.פי.איי האחרון שמחתי מאד לפגוש כמה בלוגרים נחמדים מאד (ועליהם ארחיב בפוסט נפרד), אחרי חלקם עקבתי עוד לפני הכנס אחרי חלקם התחלתי אחרי הכנס.
אפרופו הכנס, הדבר שהיה משותף לכל חברי הפאנל של אמיר דותן (ולאמיר דותן עצמו) הוא… נכון מאד, כולם מנהלים בלוג! ומי לא רוצה שתהיה לו את ההזדמנות לומר מול אולם שלם "אני שונא את סמסונג" ולהיות מובך… מי ? (למי שלא היה בכנס – זה אחד מהפנינים שחלקתי עם הקהל הרב שהגיע)

4. שימו תמונה יפה: תמונה יפה לפני או באמצע הפוסט, מושכת את העין ומפתחת את התיאבון לקרוא מה שכתבתם, אם לא הייתי שם תמונות בבלוג שלי רמת הכתיבה הרדודה שלי היתה נחשפת בקלות, בנוסף לכך, תמונה שמושכת את העין ואת תשומת הלב של הקוראים מונעת מהם לשים לב גם לשגיעוט הקטיב שלכם!

5. הומור: מה שאתם כותבים חייב להיות עם מימד מסויים של הומור, אחרת למה לקרוא את מה שאתם כותבים? יש מספיק כתבות יבשות באינטרנט.

6. אוכל: כדאי לכתוב על בטן מלאה (אחרי שאכלתם אוכל כשר, כמובן), אם תכתבו כשאתם רעבים הכתיבה שלכם תהיה רדודה עוד יותר ממה שהיא באמת, וזאת מבלי להזכיר את הרעש המעצבן שהבטן שלכם תשמיע…

7. כותרת חצופה: קשה לי להאמין שהאחים גרים באמת היו רוצים להיות בלוגרים, אם כבר היתה להם הזדמנות שנייה הם היו מוחקים את עוץ לי גוץ לי מהיצירה שלהם "מעשיות האחים גרים", אבל כותרת מהסוג הזה, לעניות דעתי, היא כותרת מעניינת, ציבעונית והיא מפתה את הקורא המסכן שלי להמשיך ולקרוא.

8. סיום דרמטי לפוסט: נגמר.

, , , , ,

כהרגלי, אני מפרסם פרטים על הכנס הקרוב של UPA, בכנס הזה אני הולך לקחת חלק מעט פעיל, אמיר דותן, הזמין אותי להשתתף בפאנל שהוא מנחה…

מורד: "על אחריותך, אמיר"
אמיר: "יהיה בסדר, מה אתה דואג ?"
מורד: "על אחריותך, אמיר"

מומחי השימושיות בישראל

מחקר חוויית המשתמש מרחוק – תומר שרון

למחקרי חוויית המשתמש המתבצעים כאשר החוקר אינו נמצא באותו חדר עם המשתמש, שלושה יתרונות חשובים: הם אורכים פחות זמן, הם כוללים משתמשים מכל רחבי העולם וכמות המשתמשים בהם רבה יותר מאשר במחקרי מעבדה. ליתרונות אלה השפעות מיידיות על עלות המחקר, מהימנותו, תקפותו ועל הסיכוי שמסקנות המחקר תיושמנה. במהלך השיחה ידונו הנושאים הבאים:
■    מהו מחקר משתמשים מרחוק ומהם סוגיו השונים?
■    השוואה בין מחקר משתמשים במעבדה לבין מחקר משתמשים מרחוק.
■    מחקר משתמשים אוטומטי (נושא זה יידון בהרחבה): מהו מחקר אוטומטי, מהם יתרונותיו וחסרונותיו, מהם הכלים לביצוע מחקר אוטומטי וכיצד נראה מחקר שכזה בעיני המשתמש. במהלך השיחה תוצג דוגמא של מחקר אוטומטי.

על אודות המרצה:
תומר עובד כחוקר חוויית משתמש בתחום הפרסום בסניף גוגל בניו יורק. בתפקידו זה מבצע תומר מחקרים בהם משתתפים בין 10 לאלפי משתמשים בכל רחבי העולם. לתומר 10 שנות ניסיון במחקר חוויית המשתמש בחברות שונות בהן צ'ק פוינט, סופטווץ' ומרכז העיצוב והשימושיות של אוניברסיטת בנטלי במסצ'וסטס. תומר הוא בוגר תואר שני בהנדסת גורמי אנוש בתכנון מערכות מידע באוניברסיטת בנטלי אותו סיים בהצטיינות יתרה. תומר שימש כנשיא ארגון UPA ישראל בין השנים 2004 ל-2007 במהלכן הוביל את הארגון להישגים רבים ביניהם העלאת המודעות לצורך במוצרי טכנולוגיה קלים, נוחים ומהנים לשימוש בקרב חברות טכנולוגיה בישראל, יצירת קהילה מקצועית גדולה של אנשי מקצוע בתחום, וארגון ערבי עיון וכנסים. משנת 2006 משמש תומר כחבר מערכת במגזין User Experience היוצא לאור מטעם ארגון UPA העולמי ובקיץ 2008 שימש כעורך מהדורת המגזין שהוקדשה לנושא מחקר חוויית המשתמש מרחוק. תומר נשוי לאיריס ואבא לשגב בן 5 וסלע בן שנתיים. באוקטובר 2009 יופיע תומר כמרצה בכנס Design Research במכון הטכנולוגי של אילינוי בשיקגו.

פאנל מומחים בהנחיית אמיר דותן:
הפאנל ידון בנושאים שונים שיועלו בעקבות סרטונים שונים הקשורים לאינטראקציית אדם-מחשב ושמישות. אלה יכללו בין השאר מחשוב מבוזר (Ubiquitous Computing), ממשקים מחוותיים (Gestural Interfaces), ממשק משתמש מוחשי (Tangible Interfaces), מציאות מועשרת (Augmented Reality) וממשקי רב-מגע (Multitouch Interfaces). הדיון יתמקד בהיבטי שמישות של סוגי אינטרקציה שונים שחודרים למיינסטרים ומעמידים מפתחי מערכות וממשקים בפני אתגרים חדשים ולא פשוטים.
על אודות המרצה:
אמיר חי בלונדון משנת 2001 ועובד כחוקר במרכז לעיצוב אינטרקציית אדם-מחשב ב-City University על פרוייקט מחקר ופיתוח מטעם האיחוד האירופאי. עבודתו מתמקדת בתכנון ממשק והבטחת שמישות לצד התמקדות בהיבטים חברתיים ואירגוניים של למידה תוך כדי עבודה המשפיעים על פיתוח המערכת שהתחיל בשנת 2006 ויסתיים בשנת 2010. בחמש וחצי השנים האחרונות אמיר לימד קורסים מעשיים ותאורטים כחלק ממסלול תואר ראשון בפיתוח ועיצוב מערכות אינטראקטיביות. הוא בוגר תואר ראשון במולטימדיה ותואר שני באינטרקציית אדם-מחשב. מאז שנת 2005 כותב את הבלוג "עיצוב שמיש" (www.amirdotan.com) העוסק בשמישות וחווית משתמש.

, , , ,

אפל שוב נמצאים בחזית עולם הגאדגטים בעזרת חשיבה מקורית, והפעם עם האייפוד שאפל החדש שלהם: דק יותר, בעל זיכרון גדול יותר, עיצוב חלקלק (אם כי מאכזב, לטעמי) ופיצ'ר חדשני.

מאז ומתמיד החולשה של של דגם האייפוד שאפל היתה בכך שבממשק המשתמש שלו היה חסר אלמנט קריטי עבור המשתמש – המסך, אבל מסיבה שאני עדיין לא מצליח להבין המכשיר הזה נמכר לא רע בכלל, והנה הגענו לדור הרביעי של המכשיר. (לא ברור לי למה אנשים נהנים להיות כבולים לרנדומליות בחירת השירים של הנגן הזה, אולי בגלל הגודל המיניטורי שלו).
אפל מכירה בחולשת ממשק המשתמש של השאפל ומנסה לגשר עליה עד כמה שניתן בעזרת ממשק חדש, מעכשיו לחיצה ארוכה על הכפתור שנמצא בין הגברת הווליום להנמכת הווליום יגיד למשתמש איזה שיר הוא שומע, לחיצה ארוכה יותר גם תגיד למשתמש את הפלייליסטים שבזיכרון הנגן, והוא יבחר את הפלייליסט הרצוי ברגע שישמע את שמו על ידי עזיבת הלחצן.
נראה לי, שעם או בלי סטיב גובס אפל שוב ממציאים ומעצבים במו ידם את השוק שלהם, אני מוכן להמר שמהר מאד יצוצו להם נגנים דומים בעלי פיצ'ר זהה. (סינים, כמובן)

כמובן שעל הדרך אפל שוב פעם מכניסה מרפק למחשבי הפיסי: איכות הדיבור של שאפל שעובד עם אייטיונס על פיסי נמוכה בהרבה מאיכות הדיבור של אותו שאפל העובד עם אייטיונס על מאק. לא מהלך מאד אלגנטי, אבל בזמנים של מיתון הרבה דברים מותרים…

ולסיום: אני שונא להתחפש, למעשה גם אשתי שונאת להתחפש, יותר מזה – הבן שלי, בן השנתיים וחצי, לא מוכן לשמוע על להתחפש (איזה חנון, יאאלה), ולמרות זאת כשגיסי הראה לי את התחפושת שהוא הכין לפורים החלטתי ללבוש אותה זריז לצורך צילום מהיר ותיעוד בבלוג שלי, כך שהתמונה תופץ ברשת ותגיע לסטיב גובס שיתקשר במיוחד לברך אותי על התחפושת ולספר לי כמה שהוא מצטער שהוא לא יכל לבוא לראות בעצמו, כי הוא פשוט באמצע ניתוח.

כמה מתלהב חסר תקנה עוד אפשר להיות, הא ? (אני, לא הוא)

, , , , , ,

Theme Design by devolux.org