Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for ינואר 2009

חזרתי ממילואים והגיע הזמן להתעסק בדברים החשובים באמת:

אני מאד אוהב צעצועים למשרד, אני גם מאד אוהב גיבורי על, לכן היה טבעי שבמשרד שלי יצמח לו אוסף של צעצועי משרד של גיבורי על ובראשם (כרגע) ספיידרמן.

יום אחד, הרכבתי את הבובה של ספיידרמן על עגלת קניות מניטורית (עוד צעצוע משרדי שלי), וביקשתי מעמית  לעבודה (בארי. הוא ביקש קרדיט) שחובב צילום (דרך אגב, כולם חובבי צילום. זו מחלה קשה בימים אלו) לצלם לי את ספיידרמן על עגלת הקניות + את ספיידרמן באבל-האד שלי. התמונות יצאו מאד מאד מקצועיות, תעיפו מבט:

ספיידרמן

ספיידרמן

ספיידרמן

הבן של בארי (העובד שצילם את התמונות) ראה את התמונות ומאד התלהב, בארי החליט לגשת לחנות הדפוס הקרובה ולהדפיס את התמונה עם העגלה בגודל כמעט אנושי. יצא מדהים! הנה ספיידרמן הבובה ליד ספיידרמן התמונה האנושית:

ספיידרמן במשרד

ספיידרמן במשרד

חזק!

, , , , ,

סיעור מוחות

מזה כמה חודשים רץ במדור מחשבים של YNET הטור של UPA, ביקורשת.

מה לא בדקנו ? אתר משטרה מצועצע, אתר מידע יעיל לתושבי הדרום בזמן הלחימה, חיכינו בסבלנות בתור לרופא ובדקנו גם את אתר הכללית, ביקורת אחת אף זירזה את צה"ל להשיק אתר גיוס חדש!

עכשיו הגיע הזמן לגיוון וחדשנות.
אשמח מאד אם תגיבו ותעלו רעיונות לסקירה מיוחדת ושוברת שיגרה, חשבתי אולי על משהו בכיוון של פאנל מומחים (וידאו?) או כתבת סיכום ומעקב אחרי האתרים שכבר סוקרו.

יש לכם רעיונות נוספים? אשמח מאד לקצת עזרה.

נ.ב
תודה לכל מי שששלח לי במייל/הגיב בבלוג ונתן פידבקים על התוכנה ששיחררתי (רובם שלילים, אבל זה בסדר, אני בוכה בשקט).

, , , , , , ,

טאאאא–דאאאם !אחרי זמן רב של עבודה מאומצת אני שמח מאד להציג בפניכם את התוכנה UI Designers ToolKit.

אומרים שרעיונות טובים באמת מגיעים כאשר אנשים רגילים (מה שמוציא אותי מחוץ לכלל הזה) נתקלים בחיי היום-יום בבעיות שונות ומשונות החוזרות על עצמן לעיתים קרובות.
שמתי לב שכבר זמן רב שאני נתקל בקושי להשיג כפתורים ואלמנטים נוספים של ממשקים, בדר"כ, כפיתרון, הייתי נאלץ לחפש את אותם אלמנטים בגוגל או לעשות פרינט סקרין על האובייקט המבוקש ואז לחתוך אותו וכו', בקיצור, סיפור די מעצבן.

התוכנה החדשה שפיתחתי מספקת למשתמש, באופן הפשוט ביותר, אלמנטים מוכנים של ממשק כך שלצורך עיצוב ממשק משתמש, מצגת או סתם רישום גראפי של תוכנה ניתן להוציא ישירות מהתוכנה את האלמנט המבוקש לוורד או לפאוור-פוינט.

התוכנה מחלקת את האלמנטים של הממשק לחמישה: כפתורים, אייקונים, מצביעי עכבר, חלון התקדמות וסמלים של מערכות הפעלה שונות.
בכל חלק ניתן לחפש את האלמנט המבוקש בעזרת קומבו בוקס, אחרי שהמשתמש בחר באלמנט, הוא יכול ללחוץ על Copy to Clipboard, ולהדביק אותו בתוכנה בה הוא משרטט.

הגירסה שניתנת להורדה כרגע היא עדיין ראשונית וכמובן שהיא בחינם ("תביא שניים"), יש מספר חסרונות שיתוקנו, בעז"ה, בגירסה הבאה:
1. התוכנה עדיין דלילה מבחינת אלמנטים.
2. בחירת האלמנטים נעשית על ידי קומבו בוקסים, ובשימוש לאורך זמן זה יכול מעט להעיק.
3. איכות תמונת האלמנטים יכולה להיות טובה יותר.

אני מקווה שתיהנו מהשימוש בתוכנה והשהיא תחסוך לכם זמן ומאמץ, אם יש לכם שאלות או הצעות לשיפור, אני זמין במייל ואשמח מאד לשמוע מכם.

אני רוצה גם להודות לבימבה (הבלוג של מנהל עסקים תואר שני), שנתן לי לאחסן את קובץ ההתקנה של התוכנה אצלו, ועזר לי בפיתוח התוכנה, ולאמיר דותן שנתן את חוות דעתו על התוכנה.

להורדת התוכנה.

לעוד קצת פרינט-סקרינים של התוכנה (אנגלית).

, , , , , ,

יום שישי זה אחלה יום מבחינתי, יום חופשי שאפשר לקום בו בכיף ובנחת, חוץ מבעיה אחת – צריך לקחת את הבן הקטן (היורש – אילון) לגן.

היום בבוקר היה ממש קר ולמרות שהגן הוא מטר וחצי מהבית שלנו, החלטתי להשתמש ברכב ולהסיע את אילון לגן. בעוד אני מסדר את חגורת הבטיחות אני שומע את אילון קורא לי, אני מסתובב ורואה שהוא מציג לי בגאוה עצומה פלח תפוז שהוא מצא, הפלח היה די יבש על סף הרקוב אז אמרתי לאילון "שים את זה בצד, זה לא טוב", והסתובבתי קדימה.

פתאום, אני שומע את החלון החשמלי של אילון נפתח (עד פה הכול נורמאלי, אני יודע שהוא אוהב לשחק בחלונות החשמליים מדי פעם , אבל בכל זאת, הסתובבתי בכדי להסתכל), אני רואה שהוא לוקח את הפלח תפוז שהוא מצא, זורק אותו מחוץ לרכב, וסוגר באדישות את החלון.

רחוב סומסום

הייתי בשוק.
הילד עוד לא בן שנתיים וחצי, בחיים לא ראה אותי או את אשתי פותחים את החלון בשביל לזרוק משהו מהרכב (אני כל כך מתעב אנשים שעושים דברים כאלה), ובכל זאת, הוא מפעיל חשיבה יצירתית – ישראלית, ומוצא פיתרון עם שימוש טכנולוגי בכדי להיפטר מהפרי הרקוב.

אני צריך לתפוס שיחה עם הבחור הקטן, אולי הוא למד את זה מדורה ובוצ'…
נ.ב לרשום לעצמי לנקות את האוטו מידי פעם…

, , ,

בהשראת הפוסט של גל מור החלטתי גם אני לחרוג ממנהגי (הנחרג באופן תמידי בכל מקרה) ולציין מספר נקודות מעניינות לאור הלחימה / מלחמה / מבצע / יאללה תכניסו להם (ואל תשכחו להביא חומוס):

1. אולמרט – אני לא יכול להבין את הבן אדם הזה, מהנאום המפורסם של "עייפנו מלהילחם באויבנו" בתחילת כהונתו, אנחנו מגיעים "לאגרוף הברזל הישראלי לא יעצור". מישהו אמר בעל הבית השתגע ?

2. יונית לויהעצומה נגד יונית לוי היא דבר יפה (לא יונית. העצומה). מלבד הריקוד המעניין שנוצר בין מדיית האינטרנט למדיית הטלויזיה המלמד משהו על היחסים הסינרגיים בין המדיות האלו (אפשר להקדיש לזה פוסט שלם ומעבר לזה), ניתן לומר בפירוש שיונית חרגה מהתפקיד שלה וציבור הגולשים בחר שלא להתעלם מזה. גם ככה התקשורת נוטה שמאלה בכל פעם שהיא יכולה, אז גם בימי מלחמה !? ולמה לעזאזל עולה באפי ריח חזק של אתרוגים !?

חיילי צהל
3. הפלסטינים שבעזה -לא להאמין איך במו ידיכם הרסתם לעצכם את העתיד שלכם ושל ילדיכם. אם הייתם מתאפקים קצת על ייצר שיגור הרקטות המשתולל שלכם יכולתם לרתום את הכספים העצומים שקיבלתם לטובת השכלה, רווחה וקנייה מסיבית של אייפונים (מצטער הייתי חייב). חבל, היה לכם פרצוף יפה. או שלא.

4. כתבה מרגשת – אין ספק שהמלחמה מוציאה מהעם הזה את היפה שבו. נכון, יש לפעמים התלהמות והתרברבות מיותרת של טוקבקיסטים  (אפשר לומר כמעט בצורה כמעט מוחלטת שהטוקבקיסטים הקיצוניים והמופרעים ביותר לא ממש תורמים בחיי היום יום למדינה ולצבא), ונכון, שעכשיו עם כל השנאה כלפינו בעולם אפל בחיים לא תמכור כאן אייפון, אבל בכל זאת הנה כתבה מרגשת במיוחד על הקשר בין איכות הלחימה של צה"ל לבין… ציצית!

חיילי צהל עם דגל ישראל

, , , ,

הנה ההזמנה של האירוע הקרוב (מאד. מחר) של UPA. כל הכבוד ללאה על הארגון והיוזמה!

המונח הזה – Agile, הולך ותופס תאוצה. מי שלא עוסק בזה, לפחות מדבר על זה.
אנו (UPA), מזמינים אתכם לעשות את הצעד הראשון שיאפשר להצטרף לשיחות המסדרון המדברות על Agile, ולעשות את הצעד השני שיאפשר לכם להשתלב בתחום ולהבין מהו מקומו של איש ממשק המשתמש בעידן של גבינות זזות, מציאות משתנה ומתודולוגיות הנדסת תוכנה שמשנות את כל מה שהכרנו עד כה.

חלק I – על Agile:

bullet הכרות עם תפיסת ה-Agile שכובשת את העולם
bullet למה פרויקטים נכשלים ולמה
Agile יעזור?
bullet ה-Agile Manifesto – העקרונות המנחים בתפיסה
bullet סקירת המתודולוגיות המובילות בתחום
bullet איך יראה יום עבודה שלך בעידן ה-Agile?

חלק II – על ממשק משתמש בעידן ה-Agile:

bullet מה לאיש ממשק המשתמש ולזה?
bullet גישת ה-Agile והשפעתה על ממשק המשתמש
bullet איך נראה העיסוק בממשק המשתמש במציאות משתנה?
bullet איך מתכננים ממשק אם לא קיים שלב של תכנון?
bullet מתודולוגיית העבודה לתכנון ממשק בסביבת ה-Agile
bullet הגדרת דרישות באמצעות Stories
bullet הלקוח כשותף בתהליכי התכנון והפיתוח
bullet בדיקות שימושיות "על הדרך"
bullet הזדמנות להיות מוביל בתחום


על המרצה:
טל פלורנטין, מנהל תחום הנדסת תוכנה בג'ון ברייס הדרכה, עוסק מעל עשור בפיתוח, ניהול ותכנון מערכות מידע, יזמות בתחומי האינטרנט וכן יעוץ והנחיה בתחומי השימושיות בממשק המשתמש. מקים מערך ההכשרות בתחום בג'ון ברייס הדרכה ומרצה בכיר בתחומי הנדסת תוכנה והנדסת אנוש.

כמו כן, כתב טל לא מזמן ל-YNET במסגרת במדור של UPA, "ביקורשת".


, , , , , ,

לפני כשלושה שבועות יצאנו כמה חבר'ה מהשכונה לארוחת ערב כייפית במסעדה.
האוכל (פסטות/פיצות) היה מעולה, הדיבורים (אייפון/מסכי פלזמה/מה לעשות עם עזה) היו צפויים למדי, וכפי שחששתי, בסוף הערב כאבה לי הבטן ולא הצלחתי להרדם בלילה.

האירוע המעניין מבחינת שימושיות, שאני רוצה להתמקד עליו היה דווקא כשהלכנו לנטול ידיים (רגע של יהדות: לפני שאוכלים לחם – צריך לנטול ידיים).
ליד הכיור חיכה לנו מכשיר אלקטרוני מצ'וכלל. מתקן לניגוב ידיים המספק למשתמש נייר טואלט באמצעות חיישן אלקטרוני, כמובן שכל קבוצת הבנים התחילה ל"חקור אותו".

מתקן לייבוש ידיים
למכשיר הנייר (בעל שתי עיניות אלקטרוניות) היתה בעיית שימושיות בסיסית ביותר, לא היה ברור לנו, כמשתמשים חדשים, איפה אנחנו אמורים למקם את היידים הרטובות שלנו בשביל לקבל נייר, המכשיר, מצידו, התעקש שלא לספק לנו נייר ולא משנה איפה שמנו את היידים שלנו ("בואנ'ה, מכשיר הזה שומר על איכות הסביבה", טען אחד מהחבר'ה).

ניסינו כל מיני צורות ודרכים יצירתיות, אבל רק בסוף, גילינו את הדרך להוציא קצת נייר ( אני לא זוכר מה היתה הדרך הנכונה בדיוק – אבל זו לא היתה הדרך שציפינו לה ), על המכשיר לא היה שום ציור או תרשים להדריך אותנו איפה לשים את הידיים,היו רק 2 עייניות אלקטרוניות וחריץ למטה ממנו יוצא הנייר.
יותר גרוע, למכשיר גם לא היה חיווי שהוא עובד, למשל, נורה קטנה וירוקה, כך שלא ידענו אם אנחנו מבזבים את זמננו לשווא ובעצם מגדילים את הסיכוי שלנו לחטוף דלקת ריאות (הי! הידיים שלנו היו רטובות!).

אז פשוט עמדנו שם לפחות 5 דקות וחקרנו את המכשיר הזה. חבל, הלכו להם לאיבוד 5 דקות יקרות מפז של שיחה ביטחונית מסווגת מהמעלה הראשונה, על גורלה של עזה.

"אתה חייב לכתוב על זה פוסט", אמר אחד החבר'ה, בעוד הוא מנגב את ידיו הרטובות במכנסיים.
"רות הישר" עניתי.

– הנה עוד מכשיר אלקרוני לייבוש יידים, קצת יותר ברור…

מתקן לייבוש ידיים

, , , ,

גבי אשכנזי

הנה האגרת של רב אלוף גבי אשכנזי לחיילי צה"ל, הדברים מאד אמיתיים ומרגשים לכן הרגשתי צורך לפרסם אותם גם בבלוג שלי:

"חיילי צה"ל ומפקדיו, בסדיר ובמילואים, צה"ל החל אמש במימוש השלב השני של מבצע 'עופרת יצוקה', שעיקרו התמרון היבשתי בתוך שטחי רצועת עזה.
יצאנו למבצע מוכנים, מאומנים וחדורים בתחושה עמוקה של שליחות. לא תאבי מלחמה אנו, אך הזורע הרס וחרדה בבתינו ובקרב משפחותינו, ימצא אותנו נחושים להשכים ולהכריעו!

מטרתנו להגן על זכותם של תושבי מדינת ישראל – נשים, גברים, זקנים וטף – לחיות את חייהם באין מחריד! "נשיב להם מנה אחת אפיים, נפגע בטרור, בשולחיו ובתומכיו פגיעה קשה ונבהיר לכל מבקשי רעתנו את נחישותנו להבטחת שלומה וריבונותה של מדינת ישראל עדי-עד!"אין לנו מלחמה עם האזרחים הפלסטינים, אויבנו הם גורמי הטרור – החמאס וגרורותיו, שהפכו את האוכלוסייה כולה ל'מגן אנושי'. דרכנו לא תהיה דרכם, נממש את משימותינו בנחישות ובתבונה ונשאר נאמנים לערכינו ומורשתנו.

"לוחמי צה"ל ומפקדיו,

עיניים רבות, בכל רחבי הארץ, נשואות אליכם היום בגאווה ובתקווה.

אני מכיר אתכם, את עוז רוחכם ומסירותכם, בוטח בכם וביכולותיכם וגאה על ההזדמנות שניתנה לי לפקד עליכם בשעה זו.

נכה את האויב מכה ניצחת ונשיב את הביטחון לתושבי הדרום!

חזק ונתחזק,

גבי אשכנזי, רב אלוף

ראש המטה הכללי".

, , , ,

Theme Design by devolux.org