Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for דצמבר 2008

לא מוכן לזה, שתואיל בטובה להתעסק בדברים חשובים יותר.

הנה התהליך בשלבים:

ציפי ליבני טוויטר
.
.
לחסום עוקבים בטוויטר
.
.
חסימת עוקבים טוויטר

רווח לי.

, , , , , ,

לפני כשבועיים התפרסמה כתבה שלי ב-YNET במסגרת המדור של UPA, "ביקורשת". (יעני, לבקר את הרשת)
"ביקורשת" הוא מדור שבועי קבוע בו סוקרים מומחי השימושיות של ארגון UPA אתר אינטרנט (כל שבוע אתר אחר), ומסכמים את חווית השימוש בו ואת רמת השימושיות שלו. מעצם היותו מדור שנותן ביקורת (שלעיתים גם קצת פוגעת), הוא זוכה לחשיפה גבוהה ולתגובות רבות.

את המדור הזה העלתי בשיתוף עם ויינט במסגרת התנדבותי בארגון UPA ותפקידי כמנהל יחסי הציבור של הארגון. כמובן שלא הייתי מצליח להרים אותו ללא עזרתו המופלאה של ניב ליליאן עורך ויינט מחשבים (אפילו גילינו שיש לנו היסטוריה צבאית משותפת), גל מור, עורך ויינט מחשבים לשעבר, שקישר אותי לניב, ולאה אהרונוביץ, מנהלת האירועים של UPA.
האתר שקיבלתי לבצע עליו ביקורת היה האתר הרישמי של צה"ל המטפל בכל הקשור לגיוס הראשוני לצבא. (או לפחות מתיימר לעסוק בכך, כמו שנמצא בביקורת)

ביקורשת מורד שטרן

הכתבה גררה בעקבותיה לא מעט ביקורות ותגובות, חלק אוהדות וחלק פוגעות (לא לוקח ללב), בכל מקרה, התגובה החשובה ביותר הגיעה כשבועיים אחרי הפרסום הכתבה, לתיבת המייל שלי:
"שלום שמי תומר ואני קצין ביחידת לוטם ואני אחראי על האתר שסיקרת…, כך התחיל המכתב שקיבלתי, וממשיך: "בגלל עניני בירוקרטיה צבאית, הוא (האתר החדש שעוסק בגיוס ראשוני לצבא. מ.ש) טרם עלה לאוויר, אבל בזכותך (בזכות הכתבה בויינט. מ.ש) – הצלחנו לזרז את העליה שלו וכיום הוא נמצא בכתובת (חסוי כרגע. מ.ש)…נשמח לשמוע ממך ביקורת על העיצוב החדש והשימושיות באתר ונשמח גם לתקן בעקבות המלצותיך בכתבה שנייה בויינט".

שמחתי מאד. הכתבה שפרסמתי בויינט גרמה לגלגלי הבירוקרטיה לזוז, והנה, צה"ל הגדול (זה שתיזז לי ת'צורה 3 שנים), מפיק לקחים במהירות ומסכים לגשת למועד ב', עם אתר חדש ומצוחצח !
כשחושבים על זה עוד קצת, רואים שנוצר מצב של win-win, כולם זוכים. ויינט זוכים לצאת בכתבה של "בעקבות כתבה של ויינט…" שתראה את כוחם, צה"ל ייתפס כמי שמפיק לקחים, לומד ומתאים את עצמו במהירות, ואפילו אני מרגיש שהרווחתי, התחושה שבעקבות דברים שכתבת אכן מתרחש שינוי היא תחושה נהדרת!

עם הכול יילך כמו שצריך, הכתבה תעלה כבר בשבוע הבא, אני ממש מקווה שזו תהיה יירית פתיחה לשאר האתרים שעברו ביקורת במסגרת המדור להפנים את הדברים ולנסות ולעלות שוב למבחן. מי שעדיין מתלבט האם להשתתף במדור (דרכי במייל), שיישאל את החבר'ה מ- UPA שכבר כתבו.

אם אתם שואלים אותי אני יכול לענות בצורה חד משמעית, זה כיף, חשוב וכדאי מאד !  שיהיה בהצלחה !

, , , , , , ,

תעמולת הבחירות הגאונית של ברק החזירה אותי חמש שנים אחורה לתקופת השירות הצבאי שלי.

אהוד ברק הוא לא

במסגרת השירות במדים הירוקים פיקדתי על קבוצה של טירוני שיריון (הייתי מט"ק, בלעז), היינו שייכים לחטיבה הכי דפוקה בחיל. לא דפוקה מבחינת חומר אנושי (למרות שהייתי חלק ממנה), אלא מבחינת הציוד הכבד שלנו – צויידנו בטנקים הכי ישנים שהיה לצה"ל לתת לנו. (אני משוכנע שחיפשו משהו גרוע יותר ופשוט לא הצליחו למצוא)

עכשיו לך תכניס רעל (מוטיבציה) בטירוני שיריון שלא רצו להגיע לחיל הזה, ועוד בטח שלא להשתייך לחטיבה הזו. אז מה עושים ? עושים הפוך על הפוך !
בכל הזדמנות אפשרית: בחדר אוכל, בשיעורי הספורט, במסדרי הנשק, לפני יציאה הביתה ואפילו לפני שהם צילצלו הביתה להגיד לאמא לילה טוב צרחנו עליהם בצורה הכי מנומסת ותרבותית: "כן!, אתם בחטיבה הכי מצ'וקמקת!, ולא, אתם לא תוכלו להגיד לחברים שלכם באזרחות שאתם דוהרים על מרכבה (קיבלתם טנק מג"ח, תהנו), וכן, יש לכם על מה להתבאס!, ולא, אי אפשר לעבור לחטיבה אחרת! (בטח שלא לחיל אחר), וכן, תבלו את רוב זמנכם כשאתם שוקעים בגריז מסריח!, ולא, העולם לא הוגן!".

ואז המשכנו בצרחות:

"א-ב-ל, אתם מטורפים ! אתם דפוקים על הראש ! אתם לא צריכים טנק מרכבה כי יש לכם רעל בעיניים, ואתם נכנסים עם הראש הגדול שלכם בקיר! אתם מפרקים את כל מי שלא שייך לחטיבה האנדרדוגית שלכם וקורעים אותו לגזרים,. כי אתם מ-ט-ו-ר-פ-י-ם לגמרי !!"

וזה בדיוק אותו הפוך על הפוך שמנסה אהוד ברק למכור לנו. הוא מודע לדפקטים שלו והוא מודע לזה שציבור הבוחרים מכיר בהם ולכן הוא בוחר בכוונה להציג את התכונות השליליות שלו ולהציג את עצמו כאנדרדוג שהולך עם הראש בקיר.

ויודעים מה ? אני מהמר שילך לו לא רע.

, , , , , , ,

אחרת איך תסבירו את התמונות האלו שצילמתי היום בתחנת הרכבת של ת"א אוניברסיטה ?

כרזת בחירות

אולי מדובר בבעיות זיכרון והתמצאות בזמן של חברי מפלגת הגמלאים ?.. (חשוב להזכיר: אין להם שום קשר, אבל שום קשר למפלגת הגימלאים בכנסת! )

הגימלאים בחירות

, , ,

היום (יום שני), הלכו מתפקדי מפגלת העבודה להצביע לפריימריז של המפלגה המוצלחת שלהם.
זמן לא רב אחרי שנפתחו הקלפיות (בערך שעתיים וחצי אחרי), בפעם הראשונה בישראל, הן נסגרו.
מה קרה שם ? מה יהיה עם המפלגה הזו ? ואיך שוב אני מצליח לקשר את זה לשימושיות ?

אם אני קורא נכון את מה שקרה שם ניתן לחלק את הכישלון לשני גורמים עיקריים:

1. שימושיות: צריך היה לשאול "מי יבוא להצביע", כלומר, מי יהיו המשתמשים במערכת ההצבעה.
התשובה היא כמובן קשת רחבה של אזרחים בגילאי 17-18 (אני זורק פה גיל הגיוני, אבל אני לא סגור על זה. כשיקראו לי לעצב את המערכת הזאת אני אבדוק) עד גילאי 70 (פלוס מינוס).
סביר להניח שהאוכלוסיה הצעירה יותר לא תתקל בבעיות קריטיות לתפעול מערכת ההצבעה, אבל מה קורה עם האוכלוסיה המבוגרת יותר ? ייתכן מאד שהם יתקלו בבעיות רבות עקב אי ניסיונם לתפעל מערכות טכנולוגיות, בוודאי לא בפעם הראשונה בה הם נתקלים בממשק ההצבעה הזו, בטח ובטח כשמדובר במסך מגע חדשני.

2. בדיקות תוכנה: המחשבים והראוטרים קרסו מהעומס, אילו המערכת היתה עוברת בדיקת QA רצינית שהיתה משלבת גם בדיקות עומסים ניתן היה למנוע מבעוד מועד את ה"אסון" (שוב, בנימה אישית אני לא ממש רואה פה אסון… )

אהוד ברק

כששמעתי על הבלאגן החוגג בפריימריז של העבודה, שאלתי את עצמי מדוע הם בכלל בחרו במערכת אלקטרונית לצורך ההצבעה, עשיתי קצת בירורים ומסתבר שהיתרונות לא מבוטלים בכלל: המערכת האלקטרונית מונעת זיופים (מה?! במפלגת העבודה היו בעבר זיופים ?! לא יכול להיות… ), תוצאות הבחירות הן מיידית ויש גם את הצד הירוק כי בעזרת השימוש במחשב לא נצטרך לכרות יערות שלמים בשביל כמה אלפי פתקים מיותרים.

לצערי הרב, למרות כל היתרונות של מערכת ההצבעה האלקטרונית, ולמרות שבעזרת שימושיות חכמה יותר וחומרה יציבה יותר ניתן יהיה להשתמש בשיטה הזו לצורך בחירות עתידיות, קשה לי להאמין שיעשה שימוש בה בעתיד הקרוב אחרי מה שראינו היום.

, , , , , , ,

Theme Design by devolux.org