Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for אוקטובר 2008

תקראו לי מטורף, תקראו לי משוגע, תקראו לי גבר יפה תואר, לא אכפת לי איך תקראו לי אבל אני אספן כפייתי של אריזות מוצרים שאני אוהב.

כך לדוגמה אני שומר את האריזה של משקפי האוקלי Oackley האהובות שלי, כך גם אני שומר את החליפה שאיתה יצאתי מבית החולים בפעם הראשונה כתינוק (אריזה ראשונית של מוצר אחר שאני מאד אוהב), וכך, כמובן-כמובן שאני שומר את הקופסה שאיתה הגיע האייפון שלי.

מידי פעם אני מסתכל על האריזה הזו של האייפון נושם כמה נשימות עמוקות ונרגע (אולי אני אעשה חוג יוגה-פון, קצת כסף שחור מהצד אף פעם לא הזיק לאף אחד, אולי חוץ מאתי אלון).
בכל מקרה, באחת הפעמים בהם נרגעתי בצורה הזו שמתי לב לשני משפטים הכתובים בגב האריזה והפוסט הזה יעסוק בהם, האחד (בקטן, למטה) Made In China, השני (בגדול, באמצע) Designed In California.

תחשבו על זה רגע, חברת אפל עלתה על רעיון יפה מאד, אל תאמר Made In China , אמור Designed In California.
זה בהחלט שינוי מעניין ומרענן של התפיסה הרווחת: על פי הגישה הזו, המיקום של פס הייצור של המוצר תופס פחות חשיבות, הרי למי אכפת איפה המוצר-יוצר ( חרוז! ), גם ככה הכל היום כבר מיוצר בסין אפילו איברים להשתלה "מיוצרים" בסין !, אז מה כן משנה ? משנה איפה המוצר תוכנן.

ואיפה באמת המוצר הזה תוכנן ? –"המוצר תוכנן בקליפורניה", כשאני קורא את המשפט הזה וחושב על קליפורניה אני חושב על ארץ שוטפת שמש ויצירתיות (ועל שיר מעצבן על מלון בשם קליפורניה) וזה בהחלט נשמע אחרת לגמרי מ"מיוצר בסין". (גורם לי לחשוב על עובדים סינים מסכנים, אמממ.. בעצם על ספורטאים ישראלים מסכנים)

האמת שכבר כתבתי פוסט המעלה רעיון דומה לזה, אבל בימים בהם המשבר הכלכלי לא מזיז לחברת אפל, אולי כדאי לחזור ולנסות ללמוד ממנה משהו…

, , , ,

אתמול ראיתי את הסרט Iron Man, הסרט עוסק בגיבור על ( כן, עוד גיבור על… ) הלבוש בחליפה משוכללת נלחם ברעים (ערבים) ומייצג את הטובים (ארצות הברית). באופן כללי רק אומר שהסרט היה קליל ונחמד והוא מאד מומלץ. ( באמת הופתעתי לטובה )

אבל מה הקשר לשימושיות אתם שואלים ? ובכן, במהלך הסרט נראה הגיבור כשהוא מתכנן ומעצב את החליפה שלו בעזרת ממשק הולוגרפי ייחודי ותלת מימדי ( יש לו אפילו פח מיחזור קטן ותלת מימדי! חזק!! ). כמובן שהמחשבה הראשונה שעלתה לי בראש כשראיתי את זה היתה: "וואוו!, אני חייב להציג את זה בבלוג שלי!".

לצערי, לא מצאתי את הסרטון הזה ביו-טיוב ולכן אני אאלץ להסתפק בהצגת הסרטון הידוע של הסרט "דוח מיוחד" בו נראה טום קרוז כשהוא מתפעל בקלילות מערכת מדיה עתידנית מורכבת ומשוכללת. קרוז מתפעל את המערכת בצורה כל כך טיבעית ואינטואטיבית שזה נראה כאילו הוא מנצח בצורה מושלמת על תזמורת, הסרטון די מזכיר את הממשק שתפעל הגיבור מהסרט "איירון מן". (קוראים לו טוני סטארק, אם זה קריטי למישהו)

נראה לי שנכון להיום, אחרי שהתרגלנו כבר לאייפון (הייתי חייב להזכיר) וראינו את הטכנולוגיה של השולחן מגע של מיקרוסופט (Microsof Surface), אנחנו הולכים ומתקרבים לשלב בו הממשקים האלו לא יהיו נחלת המדע בדיוני בלבד. (אם כי טום קרוז עדיין ישאר גמד מעצבן)

מה דעתכם ?

, , , , , , , , ,

השנה, קנינו לבן שלנו ספר תורה צעצוע כדי שיוכל לרקוד איתו בשמחת תורה.
מבט מעמיק יותר באותיות שמודפסות על הספר התורה מחזק את התחושה (החזקה ממילא) שתוצרת סין היא לא איכותית במיוחד…

ספר תורה לילדים

, ,

יש לי רדיו דיסק כזה מעצבן באוטו שאני חייב לכתוב על זה פוסט, וכמו שכתבתי בכותרת של הפוסט, לא משנה לי שעכשיו יום כיפור, אני לא סולח ולא שוכח למי שעיצב את הממשק משתמש הדפוק של הרדיו דיסק שברכב שלי.

את/ה רוצה להגביה את עוצמת הסאונד באוטו, זה לא אמור להיות מורכב, נכון ? – נכון. בדר"כ יש כפתור עגול בולט וגדול (ראו חץ 1, זו לא הפאנל של הרדיו דיסק שלי, אבל זה די דומה) שניתן לסובב אותו לצד ימין ולהגביה את הסאונד, או לצד שמאל ולהנמיך את הסאונד.

גם אצלי יש. הבעיה ברדיו דיסק שלי היא שהכפתור הזה הוא גם לחיץ, כלומר, לחיצה עליו (פנימה) מכניסה את המשתמש למצב בחירה ושינוי בין אפשרויות שונות ומשונות, כגון: איזון הסאונד בין צד ימין לשמאל, איזון בין החלק הקדמי של הרכב לאחורי, עוצמת הבאס וסטייל של מוזיקה (ג'אז, פופ, קלאסי וכו').

זה באמת נחמד אדוני המעצב, אבל למה לא חשבת על זה שאתה מעצב מערכת לרכב, וברכב (אם לא שמת לב) נוסעים, ולעיתים קרובות כשלוחצים על ברקס (אפילו חלש מאד) הגוף נזרק מעט קדימה, מה שגורם לכך שכל פעם שאני משנה את עוצמת הסאונד על ידי סיבוב הכפתור ואז לוחץ על הברקס במטרה להימנע מדריסת חתול רחוב (חבל על הצבע החדש של הרכב) אני עובר לתפריט האפשרויות השונות הנ"ל, ולא מגביה או מנמיך את הסאונד כמו שהתכוונתי מלכתחילה.
עכשיו אני צריך ללחוץ על הכפתור 5 לחיצות על מנת לחזור למצב הטיבעי בו סיבוב הכפתור ימינה ושמאלה ישנה את עוצמת הסאונד ולא משהו אחר.

הלוואי ופה היתה נגמרת הבעיה, מי שעיצב את המערכת חשב שיהיה מאד מגניב לתת תצוגת LCD בעלת צבע כחול תכלת חלש (ראו חץ 2), אם השמש נמצאת מאחורי אני לא רואה דבר בתצוגת הרדיו דיסק ובמצב כזה בוודאי שאינני יכול לצאת מבחירת האפשרויות השונות ולהגביר/להנמיך את הסאונד ברכב.

לא סולח !

, , , , , ,

הייתי סקפטי, הייתי אפילו  מאד סקפטי.

אבל עכשיו, אחרי שחזרתי מביקור בחנות הראשונה של נציגות אפל (APPLE) בישראל (איי דיגיטל) אני מוכרח להודות שאכן מדובר בחוייה מסוג חדש ובחנות דיגיטלית מיוחדת מאד.

נתחיל בעיצוב של החנות, הכל כל כך נקי ומסודר, הכל בלבן ושחור, הכול מסודר ומינימלי, הכל כל כך פשוט ויפה.

אבל מצד שני, מדובר בחנות חדשה שמשכה המון תשומת לב ולכן אולי היא נראית כמו שהיא נראית, מעניין יהיה לראות איך היא תעמוד במבחן הזמן ולבוא ולבקר אותה בעוד מספר שנים ולראות איך היא נראית אחרי שההתלהבות תגמר. (מה שלא צריך למנוע ממני לבוא לבקר שם נגיד… בשבוע הבא, כן?

השירות היה מדהים, כמה עובדים (שמבינים עניין) עזרו לי בצורה יוצאת מהכלל והיה לי ממש כיף לדבר איתם! חוץ אולי מהקטע שאחת המוכרות שאלה אם יש לי אייפון בשביל לשים אותו בתושבת רמקולים וכשמסרתי לה אותו היא אמרה "מוחרם!" – האמת שלרגע נבהלתי כי חששתי מאיי-דיגיטל בכל מה שקשור לאייפון ובאמת חשבתי פעמיים אם להביא לה את האייפון, אבל אז היא צחקה והחזירה לי אותו…

ההיכרות שלי עם המחשבים של אפל היא מינימלית ואני חייב להודות שהם לא מאד הרשימו אותי, (גם פיסי יודע להראות סרטים באיכות מדהימה, הכול משחק של חוזק מחשב), אבל בכל זאת, בכל מה שקשור לעיצוב (אין מארז, יש רק מסך-מקלדת-עכבר) ולגודל מיזערי (האייר בוק) – אין לי מילים, היה מדהים לראות.
וגולת הכותרת של הביקור – יצאתי עם תושבת רמקולים-רדיו מגניבה לאייפון! אפילו לא הייתי צריך לריב עם אשתי, היא רצתה את זה!

לסיכום, אם הצלחתי לבלות עם אשתי (ששונאת טכנולוגיה ולא סובלת את ההתלהבות שלי מאייפון) במשך שעה שלמה בחנות גאג'דטים וטכנולוגיה, ועוד לצאת ממנה עם משהו שהיא רצתה לקנות, כנראה שמדובר בחנות מיוחדת במינה.

שווה ביקור !

ולעיניין אחר, הכתבה השנייה של UPA ב YNET התפרסמה אתמול ,שווה קריאה. (תודה לצוות של נטקראפט !)

, , , , , ,

Theme Design by devolux.org