Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

Archive for מרץ 2008

מכשיר פקס
לעיתים רחוקות יוצא לי להשתמש במכשיר הפקסמיליה ( יעני, הפקס ), היום, לצערי, יצא לי להשתמש בו.
המסקנה הבלתי נמנעת שעולה כתוצאה מהשימוש במכשיר הזה היא שאני שונא אותו. לא יעזור כלום, המכשיר הזה עושה כל שביכולותו על מנת שאנחנו, כבני אדם, נשנא אותו שנאה יוקדת. ( אינני יודע אם הוא מתאמץ לעצבן ככה גם צורות חיים אחרות מלבדנו, אבל הייתי ממליץ לו להיות נחמד לג'וקים, הם יהיו פה הרבה אחרינו )
לא חסרים סיבות לתעב אותו: הוא נראה רע, הוא מחזיר לך פידבק במסך קטן ולא ברור, וגם כשהוא מחזיר פידבק אתה מרגיש שפשוט אי אפשר לסמוך על המילה שלו ויכול מאד להיות שהמסמך שהרגע "הגיע ליעדו" הלך לאיבוד אי שם בספירה הטלפונית.
אתה תמיד תמצא את עצמך משתמש בו בהיסוס, וכמה שאלות תמיד יקפצו לך לראש :
האם הטקסט צריך להיות לכפי מעלה או מטה ?
האם יש מספיק נייר בשביל האישור שהפקס הגיע ליעדו ?
האם בכלל אני אקבל אישור כזה ?

מי מעצב מוצרי חשמל כשהוא שרוי במצב של גילופין ?
האם הוא דאג שהחבר שלו ינהג במקומו הביתה ?
האם המכשיר הזה ינשך אותי בשלב כלשהוא ?
צריך או לא צריך להוסיף קידומת ?
צריך או לא צריך להוסיף את הסיפרה 9 ?

למה המכשיר עושה רעשי גסיסה ?
למה יש לו כל כך הרבה כפתורים אם הוא עושה בסך הכול דבר אחד ?
איך אולמרט עדיין ראש הממשלה ?

נ.ב
שונא את המכשיר הזה
.

, , , , , , , ,

הפוסט הפעם יעסוק שוב בבעיות שימושיות שאני נתקל בהן תוך כדי השימוש באייפון החדש והמגניב שלי.

1. מה שמציק לי בכל פעם מחדש כשאני משתמש בוידאו של האייפון ( סיינפלד, כל בוקר ברכבת – עושה לי את היום! ) הוא בר ההתקדמות של הסרט. אני לא מבין מה חשבו לעצמם החבר'ה שלך סטיב גוב'ס היקר, אבל למה הם לא שמו לב עד כמה זה מבלבל שמתחת לכפתורים Play/Pause, Back, Forward יהיה בר נחמד שהוא לא בר ההתקדמות של הוידאו אלא עוצמת הסאונד ?! ( ועוד נמצא עם כפתורי ההפעלה באותה מסגרת !! )

בר ההתקדמות האמיתי, דרך אגב, נמצא לו אי שם למעלה.

2. אחד הדברים שמקפיצים לי את הלב זה כשהאייפון מפסיק לעבוד ללא כל סיבה הגיונית. ( אישתי תהרוג אותי אם משהו יקרה לו ) וכשאני הולך איתו לרכבת ושומע איתו מוזיקה, קורה לעיתים קרובות מאד שהמוזיקה מפסיקה פתאום לנגן ( ואיתה ליבי מפסיק לפעום ) – מדוע זה קורה ? שימו לב לתמונה:

רואים את כפתור ה- Play הקטן מצד שמאל למטה ? אוקי, הכפתור הזה משמש גם כ- Pause תוך כדי ניגון השיר, וכאשר אני לוקח את האייפון בידי בצורה אופקית תוך כדי הליכה ( בכל זאת אייפון, למה שיהיה בכיס ?.. ), הזרת לוחצת בטעות על הכפתור Play/Pause ומפסיקה את השיר, למרות שלא התכוונתי לכך בכלל. ובלי קשר לשימושיות :

3. ילדים קטנים והאייפון – אחד הדברים המגניבים זו היכולת לשים תכנים של מדיה כמעט ללא גבול, כך קורה שבין סדרות הסיינפלד שעל המכשיר יש גם כמה רחוב סומסום ששמתי בשביל הבן שלי.
במכשירים הקודמים שלי לא היתה לי בעיה לשים וידאו ( בעיקר חמוד-חמוד בערבית ) ולתת לבן שלי ליהנות מזה, עכשיו אני מוכרח להיות צמוד אליו ולמכשיר הזה אחרת הוא יעשה בו שמות, ועם כל הכבוד שיש לי לאריק שמתקלח עם הברווזון שלו ומסביר לי עד כמה חשוב להיות נקי, אני לא יכול להפקיר את המכשיר לבד בידי הבן שלי, וחבל.

 

, , , , , , , ,

כשעצרתי באחד מימי השבוע ברמזור, עצרה משמאלי מכונית, עד כאן הכל טוב ויפה, הבעיה היתה שביני לבין הנהג שעצר משמאלי הפרידה מדרכה להולכי רגל, משמע, אחד מאיתנו טועה מאד ונמצא במקום שהוא ממש, אבל ממש, לא אמור להיות בו, כלומר בנתיב שהוא כנגד כיוון התנועה, עכשיו התחיל משחק של "כבוד" מי מביננו יצא דביל.

הוא הביט בי בי בהתנשאות, אני החזרתי לו מבט יציב.
הוא החל להזיע, גם אני. ( אבל זה בגלל שהלך לנו המדחס באוטו – אין מזגן )
הוא החל להסתכל ימינה ושמאלה בבהלה כדי לבדוק האם באמת יכול להיות שהוא הטועה מביננו, אני ממשיך להביט בו כשחיוך מרושע נמתח מאוזני הימנית לשמאלית.
הוא מתחיל לשים לב שמאחורי מצטברות עוד ועוד מכוניות, בעוד שהוא עומד לבדו. ( ההרגשה היא כאילו הקהל מתחיל למחוא לי כפיים, "אנחנו אוהבים אותך ! אתה הצודק !!" )

הוא שם רוורס עצבני.
ניצחתי.

, , , ,

אוקי, עבר זמן מה מאז הגיע המכשיר לידי ואני חושב שכבר מצאתי כמה בעיות שימושיות ( כן כן, גם לאפל יש בעיות ממשק )

1. כפתור השתק: זה מאד יפה שמתוך חמישה כפתורים בלבד שיש למכשיר, כפתור אחד מיוחד לפעולת ההשתקה של המכשיר.
השתקת המכשיר היא פונקציה מאד הכרחית ומניסיוני עם מכשירים אחרים, בדרך כלל כשצריך להשתיק את המכשיר המשתמש נמצא בלחץ ( באמצע ישיבה חשובה, כשכולם נועצים בו עיניים, הבוס עצבני והוא מזיע מאד ולא נעים לו בכלל, – לא שזה אי פעם קרה לי ) והדבר האחרון שהוא רוצה זה לנווט בין תפריטים על מנת להשתיק את המכשיר שלו. ( בעוד הוא מנסה גם להתגבר על הדחף לזרוק את המכשיר מהחלון, – לא שזה אי פעם קרה לי )

אבל

מדוע נמצא הכפתור הזה מעל לכפתור הגבר סאונד ?!
הרבה יותר הגיוני היה שכפתור "השתק!" יהיה הנמוך מבין השלושה, מעליו כפתור "הנמך סאונד" והגבוה ביותר יהיה "הגבר סאונד", כך יווצר מצב של ברור של מהנמוך ביותר לגבוה, ובצורה טיבעית המשתמש ישלח את האצבע לכפתור התחתון ולא יטעה.

2. כפי שאתם בטח יודעים האייפון מציג סרטים לרוחב המסך, במצב זה כפתור "הגבר סאונד" ו- "הנמך סאונד" נמצאים במצב מאוזן, הבעיה היא שאם אתה רוצה להגביר את הסאונד של הסרט אתה בעצם אמור ללחוץ על הכפתור שנוגד את תנועת מד התקדמות הסרט קדימה ( הבר שמאפשר למשתמש להריץ את הסרט קדימה ואחורה ), – כלומר תחושה הפוכה !!

אמשיך לעדכן !!

, , , , , , , , ,

כולם זוכרים את התמונות והסירטונים של המוני האנשים המצטופפים להם ליד חנויות אפל בתאריך ה 29 ביוני, 2007, במטרה לזכות במכשיר האייפון כשהוא "חם מהתנור", ואף חלקם ישנים ברחוב בשביל לתפוס מקום טוב בתור.
מחקר מעניין שניתקלתי בו ניתח ומצא את הפרופיל של האנשים הללו, להלן פרופיל ה"משוגע" ( + קצת פרשנות שלי ) :

1. 72 אחוז מהם גברים – נו ברור, הגברים צדים והנשים מבשלות, לא ? 🙂

2. הגיל הממוצע של ה"משוגע" הוא 31 – בכל זאת צריך מימון לצעצוע הזה.

3. 6 אחוז מהמשוגעים היו בני +50 – או כי הם משוגעים על הנכדים שלהם, או שהם חושבים שנגיסה מהפרי עץ הדעת ( התפוח הכסוף של אפל ) תאריך להם את החיים.

4. 58 אחוז בעלי תואר אקדמי – כבר נתקלתי במחקר שמצא שהרבה בעלי השכלה גבוהה מוצאים את עצמם בסוף ברחוב…

5. 48 אחוז כבר מחזיקים אייפוד – זה באמת נתון מדהים, כי המשמעות שלו היא שחברת אפל הצליחה ליצור מצב בו קהל הלקוחות שלהם נאמן להם !

בכל מקרה רק בשביל שיהיה ברור לקוראי הנאמנים, אני אישית לא הייתי משפיל את עצמי כמו המשוגעים האלו, 11 שעות טיסה לארה"ב היו הורגות אותי.

, , , , , , ,

לצערי בזמן האחרון אינני מעדכן כמעט את הבלוג, אני מניח שכתוצאה מכך הרבה אנשים נמצאים בדיכדוך מסויים ואף שוקלים לפגוע בעצמם.

– אל תעשו זאת, כך לא תזכו להשתמש באייפון…

בסה"כ הקדשתי מעט זמן לתיפעול המתנה החדשה שאישתי קנתה לי: אייפון ( !! ), אני מוכרח להגיד שהייתי בטוח שאנשים קצת מגזימים לגבי יכולות המכשיר הזה אבל טעיתי, המכשיר הזה הוא מדהים לגמרי !

אשתדל מאד לכתוב על חויית השימוש המיוחדת בו בפוסטים הבאים.

, , , , , , ,

תראו מי קפץ למשרד שלי !!

ספיידרמן במשרד

, , , , ,

דיר ביל גייטס, כשאמרת בתחילת שנות השמונים שהחזון שלכם במיקרוסופט הוא "מחשב על כל שולחן" ( והיום המצב הוא שזורקים שולחן על כל מחשב ) האם התכוונת שאתה רוצה להגיע גם לשולחן המטבח שלנו ??

, , , , , , , ,

אם יש משהו שגורם לי להתעצבן זה גאדגטים מיותרים מהסוג הזה שרואים בבירור שהמפתח מארה"ב שולח את התוכניות שלו לפועל מסין שאמור ליצור איזה מכשיר שאמור לגרום לי להגיד "וואו ! יש לו כל כך הרבה תכונות מגניבות !! אני חייב אחד כזה !!!" , שימו לב כמה מעצבן המכשיר בסיפור הבא:

אימי זכתה בשבוע שעבר בפיס, שזה דבר חיובי כשמדובר בכסף, אבל לא כשמדובר בזכייה בתמונה דיגיטאלית.

ההתלהבות מהתמונה הדיגיטאלית פגה די מהר לאחר שראינו שמתכנני המוצר כנראה ניסו לשחק עם איתנו, ולא משנה כמה ברורה היתה התמונה שרצינו להציג, לא הצלחנו להבין ולזהות אותה כשהיא הוקרנה במסך התמונה הדיגטאלית.

חוץ מהעובדה שאיכות התמונה היתה נמוכה עיזים ( ביטוי שאימצתי מהשירות הצבאי ופירושו – מאד ), החליט היצרן שהמכשיר יהיה משוכלל ברמה כזו, כאילו מינימום גיימס בונד לוקח אותו למשימה הבאה שלו: הוא קולט רדיו, הוא מקרין סרטים, הוא מתחבר לטלויזיה, הוא משמיע קבצי mp3 ובנוסף, הוא מגיע גם עם שלט רחוק.
למה ?! מה חשבתם לעצמכם שם ?! אם קניתי תמונה דיגיטאלית זה מפני שרציתי תמונה דיגיטאלית !! לא חיפשתי רדיו, ולא נגן, ובטח שאין לי מה לעשות עם העובדה שהוא מקרין סרטים !!
חוץ מזה, אם תמונה פשוטה המכשיר הזה לא מסוגל לספק בצורה ברורה, אז מה אני אמור להבין כשאני רואה סרט ?!

– בעצם, למה לא ? בואו גם נדחוף מיקרוגל, חיבור לאינטרנט וקורא ברקודים בסופרמרקט ואיזה יופי של מכשיר יהיה לנו, כמו כן כדאי יהיה לצרף רצועת גומי זולה שנכרכת סביב המותניים כדי שאוכל גם לרוץ עם זה ובכלל להרגיש דביל.

נקודת האור היחידה במוצר הזה היא שהיצרן לא צירף למכשיר חוברת הוראות ( מבושה ? ), אלא כתובת אתר אינטרנט שבו היה סירטון שהסביר לנו, הזוכים ה"מאושרים" איך לתפעל את המכשיר.
האמת היא שמעולם לא נתקלתי במכשיר שמגיע ללא חוברת הוראות בכלל ( או בכלל במוצר כזה מאעפן ) ואני חייב להגיד שבהתחשב בעובדה שקיים מחסור מסויים בעולם בעצים, הרעיון של סירטון במקום חוברת משעממת זה דווקא רעיון יפה מאד.

בכל מקרה, חיסכון רב יותר לעולם האקולוגי והנפשי של בני האדם היה מגיע אם היצרן היה מחליט לוותר על ייצור המוצר הזה וללכת לדוג לו איזה דג או משהו…

, , , , , ,

Theme Design by devolux.org