Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

CAT | אקדמיה

מורד שטרן

קרדיט צילום: אנדריי קרוצ'ינין

בחודש שעבר הוזמנתי כאורח הכבוד לטקס סיום M.B.A ותואר ראשון במנהל עסקים של מכללת נתניה, לצד אלוף במיל׳ יפתח רון טל המשמש כיום כיו"ר דירקטוריון חברת החשמל.

כבוגר המכללה, ניסיתי לשתף את המוסמכים והבוגרים ב-3 תובנות והתנסויות שאני עצמי עברתי אחרי התואר ותוך כדי עבודה מעשית בתעשייה. הנה סיכום קצר והנקודות העיקריות של הדברים:

הכרת הטוב, הבסיס לקריירה שלך – אחד הטיפים הטובים ביותר שקיבלתי עוד לפני שהייתי סטודנט היה מאבא שלי. הוא אמר לי שמידי פעם, כשאני פותח את המקרר בבית, שאנסה לדמיין שם בפנים את הלוגו של המעסיק הנוכחי שלי. לא הבנתי למה בדיוק הוא התכוון, אבל ניסיתי. ועם הזמן גם הבנתי למה הוא התכוון.

הקרנת הסמל של המעסיק, גם אם היא רק בדימיון, עושה הקשר בין האוכל שלנו, מה שמחייה אותנו בפועל, ל-עבודה שלנו. היכולת שלנו לחזק פנימית את הקשר הזה יכול לחזק את הכרת הטוב שלנו כלפי המעסיק שלנו. ובמקרים רבים, בהם אנחנו נמצאים במקומות שאנו חשים שאנו פחות מתאימים או שפשוט לא אוהבים את המקום אליו הגענו – ההקשר הזה אפילו חשוב עוד יותר, וזה משום שהוא נותן לנו את ההבנה שגם אם אנחנו לא מבסוטים מהמצב התעסוקתי הנוכחי שלנו, יש לנו את הבסיס הקיומי לגדול ולהמשיך הלאה למקומות שמתאימים לנו.

מכללת נתניה

קרדיט צילום: אנדריי קרוצ'ינין

 בר העסקה – בר העסקה הוא מושג שלמדתי מד״ר גדי רביד, שהיום הוא גם דיקן בית הספר למנהל עסקים. המושג הזה, כשנתקלתי בו במהלך הלימודים, פתח את העיניים שלי. באמת. המושג הזה מתייחס לאיש או אישה שמעניקים לארגון בו הם פועלים כ״כ הרבה ערך שגם אם יש קיצוצים או פיטורים הם בדר״כ פוסחים מעליהם, וברמות מסויימות ארגונים אחרים אף מנסים ״לחטוף״ אותם.

אבל, אז מגיעה השאלה הגדולה והיא איך אדם מגיע להיות ״בר העסקה״. זו שאלה שהתשובה עליה היא ארוכה ורחבה מאד. בנאום הבוגרים אני התייחסתי ל-2 נק׳ בהקשר הזה:

  1. לימודים – טענתי בפני הסטודנטים (ואני מאמין שרובם מבינים את זה לא פחות טוב ממני) שהפורמט הלימודי אליו התרגלו – כיתה, מרצה, שיעורי בית, מבחנים – נגמר. אבל, ופה הנקודה החשובה, האחריות להמשיך וללמוד היא עליהם, ולא יהיה להם מרצה ולא כיתה ולא שיעורים בית וחומרי קריאה. הם לבד והם חייבים להמשיך וללמוד, כל הזמן, לבד. על התעשייה שלהם, על המתחרים, על המגמות, על מה שקורה בעולם ולהרחיב כל הזמן את היכולות השונות שלהם כגון: דיבור מול קהל, תקשורת, כתיבה או נטוורקינג.
  2. ציונים – סיפרתי לסטודנטים שהם לא צריכים יותר לעמוד במטלות והם גם לא יקבלו ציונים והערכות על עבודות ומבחנים (דהההה…), אבל, שלא יטעו. הם תמיד מקבלים ציונים כשהם בחוץ. אילו ציונים שאני נחשפתי אליהם ואני מכנה אותם ״הציונים השקופים״. ציון שקוף הוא למשל, הערכה של בן אדם על מייל שהוא מקבל ממך, או הערכה של מנהל או חבר צוות שקיבל ממך סקירה על פרויקט. אתה תמיד מוערך ואתה תמיד מקבל ציון. הוא פשוט שקוף עבורך.

ראש גדול, אבל לא רק בעבודה – לסיום, טענתי שההזדמנויות הגדולות והמעניינות שהם, כבוגרים, יכולים להיתקל בהם יכולים להגיע דווקא מדברים שהם ייזמו, יובילו ויעשו בזמנם הפנוי. דברים שיש להם תשוקה לגביהם והם מסייעים לקהילה. הצגתי את מפת השריפות שיצרתי (יוזמה שאף אחד לא ביקש ממני להוביל), יוזמה שהובילה למעלה חצי מיליון צפיות, סיוע אמיתי, קשר ישיר שלי מול מול גורמי תקשורת בארץ ובעולם והכי חשוב – קשר שנוצר כאשר חיל האוויר הרימו אליי טלפון וביקשו לקבל גישה למפה ולעדכן אותה בעצמם. רציתי לספר גם על היוזמה עם משרד החוץ להקמת פורום החדשנות והטכנולוגיה שכוללת קשר עם שגרירים ברחבי העולם והשפעה אמיתית בפועל על התעשייה, אבל כבר לא היה לי זמן.

זו היתה תחושה מדהימה ואפילו סוג של סגירת מעגל להגיע כמי שכבר סיים את הלימודים, ראה כמה דברים וחזר לספר ולשתף מהניסיון שלו. מקווה שנהנתם ושמצאתם נקודות שאתם מתחברים אליהם בסיכום הנאום שלי.

, , , ,

עבודות אקדמיות טכנולוגיה

לאורך לימודי התואר השני שלי במנהל עסקים פרסמתי כאן בבלוג את העבודות השונות שהגשתי. כמובן שהעבודות האקדמיות שלי היו בנושאי טכנולוגיה (איך לא? איך לא??) והן פורסמו כאן בבלוג בפורמט מלא. אני יודע שהעבודות האקדמיות האלו כבר עזרו לסטודנטים שונים ברחבי הארץ כי הם כבר יצרו איתי קשר בנוגע אליהן, ולכן אני אפרסם את כולן באופן מסודר בפוסט הבא, כך שאם תגיעו לכאן כי חיפשתם "עבודות אקדמיות תואר שני" או עבודות אקדמיות מנהל עסקים" תוכלו לסקור את העבודות האקדמיות שהגשתי. אני חוזר ומזהיר, אל תעשו לעצמכם חיים קלים ותעתיקו את העבודות, לא תלמדו ככה כלום. תשתמשו בעבודות האלו לקבל רעיונות וכיוונים ולא מעבר.

  1. עבודה אקדמית בהתנהגות צרכנים: חברת אפל. עבודה אקדמית מרתקת על האופן בו תופסים הצרכנים של אפל את החברה. שווה לעיין בעבודה הזו בכל מקרה.
  2. עבודה אקדמית בניהול מותגים: חברת סמסונג. אם תהיתם מה עומד מאחורי המותג "סמסונג", זו העבודה לעיין בה. היא כוללת גם תיעוד של התקשרות שלי מול נציגי סמסונג בארץ באמצעות הפייסבוק.
  3. עבודה אקדמית במערכות הפצה: חברת אפל. המושג "מערכות הפצה" מתייחס לאופן בו החברה מסחרית משנעת מוצרים מנקודת הייצור לחנות או בית הלקוח. ניהול מערכות ההפצה של חברת אפל הוא מורכב ומתוחכם.
  4. "ככה תמצאו נתונים על עולם הטכנולוגיה": שני אתרים מעולים שמצאתי שיעזרו לכם לגבש נתונים וסטטיסטיקות על עולם הטכנולוגיה והאינטרנט.
  5. העבודה האקדמית שנעשתה על הבלוג שלי: כן, אשכרה כתבו עבודה אקדמית על הבלוג שאתם קוראים עכשיו. האמת, עבודה מרתקת באופן כללי על עולם הבלוגים והאינטרנט, וכן, גם בגלל שהיא עושה לי ניתוח אופי…

, , , , , , , ,

עבודה אקדמית אפלאני חושב שכבר דיווחתי בבלוג על כך שהתחלתי את התואר השני שלי במנהל עסקים, במידה ולא, זו הזדמנות נהדרת לדווח על כך. זה ממש לא קל, אבל אני בהחלט לומד שם די הרבה. הפעם אני רוצה לעלות לבלוג את העבודה שהגשתי בקורס "התנהגות צרכנים". התנהגות צרכנים היא תחום מחקר מרתק מאד שמטרתו לנסות ולהבין מה הולך שם, בתוך אותה קופסה שחורה שנקראת מוח, בכל מה שקשור להחלטות קנייה במטרה לנסות ולהשפיע על הצרכנים לקנות דווקא את המוצר שלנו.

באופן צפוי למדי בחרתי לחקור את התנהגות הצרכנים בכל הקשור לחברת אפל. בסוף העבודה אני אפילו מעז ומציע לחברת אפל דרכים לשפר את התהליכים שלהם במטרה להשפיע טוב יותר על הצרכנים. העבודה שלי זכתה (לשמחתי הרבה) בציון 100 ואני אשמח לשמוע אם יש לכם השגות עליה. אם אתם סטודנטים והגעתם לפוסט הזה כי חיפשתם את המילים "עבודה אקדמית", "התנהגות צרכנים" או שילוב דומה, אני ממליץ לכם בחום שלא להעתיק את העבודה הזו אלא לשבת להתאמץ ולכתוב עבודה כמו שצריך. זה לוקח זמן ומאמץ אבל זה שווה את זה (או שאני סתם חננה בננה).

– לקריאת העבודה המלאה (לא כולל נספחים, גראפים וביבליוגרפיה. אם אתם רוצים את זה צרו איתי קשר במייל) :

המשך…

, , , , , , , , , , , , , , , ,

מחקר אקדמי על בלוג

באחד הספרים המאובקים הללו, אי שם בספריית האוניברסיטה, נמצא המחקר על הבלוג שלי

אני לא מרבה לכתוב או להזכיר את העולם האקדמי בבלוג הזה, אני זוכר פעם אחת שהזכרתי את האקדמיה בהקשר מזלזל על קורס בו הוצגו נתונים לא עדכניים בעליל על עולם המכשירים הסלולרים, ועוד איזכור אחד תחת "אודות" שם עדכנתי לא מזמן שהשנה, בעז"ה, אני אתחיל את לימודי לתואר השני במנהל עסקים (מגמת שיווק, אם זה מעניין מישהו).
חוץ מזה, עד לרגע זה באמת שלא התעסקתי עם עולם האקדמיה בבלוג.

– ובכן, מסתבר שהם התעסקו איתי (אווו.. תודו שזה נשמע דרמטי).

לפני כשנה וחצי פנתה אליי גולשת נחמדה בשם אודליה וסיפרה לי שבמסגרת עבודתה בקורס "הפסיכולוגיה של האינטרנט" בתואר השני שלה, היא בחרה לעשות את עבודת המחקר האקדמית שלה על הבלוג שלי. האם לקחתי את זה כמחמאה, אתם בטח שואלים את עצמכם, לא יודע אני אענה לעצמכם, אני חושב שזה הרגיש לי קצת כמו להיות אוגר שרץ על גלגלת ומישהו מתבונן בו ואוסף נתונים.
סתם, סתם, האמת שזה החמיא לי ואפילו הפתיע אותי שהבלוג שלי (ובלוגים בכלל) הפכו להיות מטרה לעבודות אקדמאיות. כמובן שעניתי על שאלות שהיו לה, ובגדול, לא הייתי צריך לעשות שום דבר מעבר לזה, רק להמשיך ולכתוב בבלוג.

אם אני לא טועה, הציון שקיבלה אודליה על העבודה שלה היה 95 וכמובן שמאד שמחתי עבורה. אם מישהו מתעניין בעבודה של אודליה ורוצה שאשלח לו אותה להתרשמות שיצור איתי קשר, העבודה הזו בהחלט מעניינת. ולא, לא רק בגלל שזה על הבלוג הזה.

ובכל זאת, בשביל הטעימה, הנה חלק קטן שאני מצטט מתוך העבודה, מהפרק "פרופיל כותב הבלוג" (כל-כך מוזר לקרוא ניתוח על עצמך) :

"מורד מציג את עצמו בקצרה. אינו כותב מהו גילו, ומציג את עצמו כ"בודק תוכנה ושימושיות בעבודה, ושוטף כלים בבית". התמונה שהוא מציג בחלק זה היא קריקטורה של בחור צעיר, הוא מפרט את עיסוקיו הנוספים המקצועיים ובזה תם חלק ההצגה העצמית. הבלוג של מורד בנוי על פלטפורמה שנקראת blogli, המאפשרת גמישות מרבית ובחירה של רכיבים אותם הקורא יכול לארגן לפי העדפותיו, או להסירם כליל מהתצוגה. מורד בחר למקם תמונה שלו ושל בנו באופן קבוע, בראש עמוד הבית. והוסיף לתמונה טקסט: "יום אחד, בן, כל הבלוג הזה יהיה שלך". – " אחחח !! למה אתה דורס אותי עם הבימבה שלך ?!?".

כדי למצוא חומר אישי נוסף על מורד, חיפשתי בין הפוסטים השונים. הוא נשוי, יש לו בן אחד בן שנתיים וחצי, והוא כותב בלוג בגלל "התהילה" לפי דבריו באחד מהפוסטים, בו הביא תוצאות סקר העוסק בסיבות לכך שאנשים כותבים בלוגים.

הוא אוהב את ספיידרמן, ומשרת במילואים. שונא להחליף חיתולים, ומתעצבן ממתקני משחק לילדים שאינם שימושיים, אספן כפייתי של אריזות מוצרים שהוא אוהב. צ'וטטתי איתו ולמדתי שהוא בן 27, אך אינני יודעת פרטים נוספים על חבריו או משפחתו. חוש ההומור שלו מאוד מפותח, מתוחכם ומתאים במיוחד למי שמתמצא בשפה המיחשובית-אינטרנטית-תכנותית. דוגמא אחת (שהבנתי, לא את כל הבדיחות הצלחתי להבין):

Save as  = (עז)  הבאתי את הדוגמא לבדיחה הזו לא במקרה. הכתיבה של מורד מיועדת למי שמבין בשימושיות, באינטרנט, נגישות ונושאים נוספים שקשורים לעולם הממוחשב. אורח מזדמן יתקשה להבין חלק מהפוסטים. בחירה זו מצמצמת את קהל הקוראים של הבלוג במידה משמעותית, וזוהי בחירה מודעת של מורד, שיודע וודאי שהתעבורה בבלוג שלו תישאר, כנראה יציבה לאורך זמן, ולא תגדל."

אני רוצה לסיים בציטוט חוזר של פיסקה קריטית מתוך הפרק: "…חוש ההומור שלו מאוד מפותח", רבותי, יש לי הוכחה ותמיכה אקדמית שאני אדם מצחיק, אני לא צריך יותר מזה.

, , , , , , , ,

אני מאד אוהב ללמוד, למעשה, אני כבר ממש מחכה ליום בו אני אתחיל את התואר השני שלי. בינתיים, המקסימום שאני יכול לעשות זה לשמוע סיפורים מחברים שכבר נמצאים במסלול הלימודים.

הפעם יש לי סיפור מעניין ששווה לחלוק אותו; מדובר בסטודנטים לתואר שני במנהל עסקים, באחת האוניברסיטאות הדתיות בארץ (אמממ.. בואו נחשוב לאיזו אוניבסרסיטה אני מתכוון) , הקורס עליו הם סיפרו לי נקרא "קורס חדשנות".
שם הקורס נשמע מצויין, הייתי שמח להשתתף בקורס שעוסק בחדשנות, אבל יש רק בעיה אחת, תראו איך התחיל השיעור:

המשך…

, , , , ,

Theme Design by devolux.org