Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

CAT | טוויטר

tweetdeck

Photo Credit: Steve HalamaUnsplash

עדכון: הפוסט הזה פורסם גם ב״הארץ״!

דמיינו לרגע מרכז תקשורת מטורף, כמו זה שרואים בסרטים עם המוני מסכים עמוסי מידע ואינפורמציה ואנשים רציניים בחליפות הבוחנים אותם ורצים בבהילות מצד לצד, כשברקע מוזיקה קצבית מאד. דמיינו שאתם יושבים במרכז התקשורת הזה, סורקים את המידע ומתעלים אותו לטובתכם, תוך כדי לגימת כוס קפה משובח.

דמיינו no-more, אתם יכולים להקים מרכז שכזה ובקלות, מרכז תקשורת שיציג לכם עדכונים בזמן אמת, מכל מקום בעולם ובנושאים שהכי חשובים לכם. רק תכינו לעצמכם כוס קפה ובואו נתחיל.

אז אחרי שבפוסט הקודם עשינו הקדמה קלה לפלטפורמה של Twitter, הגענו לחלק ב׳ בו נלמד איך ניתן להקים מרכז תקשורת עוצמתי ע״ב טוויטר. כמו בפוסט הקודם, נתחיל ונתייחס דווקא לנקודות החולשה של טוויטר: אם תבחנו את הפיד שלכם, תראו שצף-קצף של הודעות ועדכונים שונים מכל אותם חשבונות שבחרתם לעקוב אחריהם (ולעיתים גם כמה ציוצים שמקודמים באופן ממומן), בשביל לצפות בכל ההודעות והציוצים פשוט גוללים למטה, וקוראים את המסרים ציוץ אחר ציוץ. קצת מבאס לעבוד עם פיד אחד, לא? זה הזמן להכיר את Tweetdeck.

נעים מאד, זהו Tweetdeck:

tweetdeck

 

— רגע, רגע, תנו לי לעשות zoom-out… וואו:

tweetdeck

 

אוקי, מה בעצם אנחנו רואים פה?

מה שאנחנו רואים בתמונות זה בעצם הממשק של Tweetdeck שמבוסס ומעצים את חשבון הטוויטר שלכם. כלומר, בשביל לעשות שימוש בטוויטדק צריך חשבון בטוויטר (יתרון גדול הוא בכך שחברת טוויטר רכשה את טווויטדק ב-2011 ותמורת 40 מיליון דולר, כך שאתם לא מעניקים גישה לחשבון שלכם לשום חברה אחרת מאשר טוויטר עצמה).

כל עמודה בתמונה היא בעצם פיד ציוצים בפני עצמו. כלומר, במקום רק לגלול ולעבור על הפיד ה״רגיל״ שלכם בטוויטר (שכאמור מורכב מחשבונות שאתם עוקבים אחריהם + תוכן ממומן), אתם סוקרים במכה אחת מס׳ רב של פידים שונים שהגדרתם.

בואו נתחיל לעשות סדר בבלאגן – אלו הפידים (עמודות) שמגיעים כברירת המחדל:

 • Home – הפיד הרגיל שלכם מטוויטר.
 • User – הפיד שיציג את הציוצים שלכם.
 • Notifications – העדכונים השונים של טוויטר עבורכם במידה ומישהו עשה לייק, שיתף ציוץ שלכם, הגיב או הזכיר אתכם.
 • Scheduled – תיזמונים עתידיים של טוויטים שכתבתם ואיכסנתם (עוד יתרון של טוויטדק). אני מסביר איך להשתמש באופציה הזו בסוף הפוסט.
 • כל השאר – פידים שאני עצמי הגדרתי ע״ב מילים, חשבונות או האשטאגים שמעניין אותי לקבל ברגע שהם מתפרסמים.

יאללה, נתחיל – יצירת מרכז התקשורת העוצמתי שלכם:

כנסו והירשמו לאתר Tweetdeck עם חשבון הטוויטר שלכם, והכנסו לחשבון החדש.

רואים את Add column בתחתית התמונה? ליחצו עליו:

tweetdeck

עכשיו תקבלו את המסך הזה:

tweetdeck

יש פה מגוון אופציות שאת חלקן אני מודה שאני לא מכיר לעומק. לטובת המדריך הזה בואו נבחר ב- Search. עכשיו חזרתם לעמוד הרגיל של טוויטדק עם אופציית חיפוש קטנה מצד שמאל:

טוויטדק

ופה מתחיל הכיף הגדול – הזינו לתיבת החיפוש מושג, או האשטאג שחשוב לכם לעקוב אחריו וליחצו Enter, ו-בום! קיבלתם עמודה חדשה שהצטרפה לכלל העמודות ומציגה עכשיו בלייב את כלל הציוצים הרלוונטיים למילה הזו. ופה חשוב להדגיש, שוב, כל העמודות שאתם רואים מתעדכנות בזמן אמת.

זהו זה. עכשיו השלב בו אתם מרכיבים את מרכז התקשורת שלכם עם פידים המציגים את כל הנושאים, האנשים וההאשטגים שחשובים לכם באופן אישי ומקצועי. שימוש נכון בטוויטדק יכול להוות כלי למידה רב עוצמה מצד אחד, ולתת לכם להיות מעודכנים בזמן אמת בכל הזוויות השונות של ההתרחשויות בעולמות התוכן שחשובים לכם מצד שני. ועכשיו נעבור לחלק השני בפוסט – יצירת מחסנית ציוצים לפרסום עתידי:

 

Scheduled – לצייץ מבלי באמת לצייץ

כאמור, עמודת Scheduled, תציג לנו את הציוצים העתידיים שלנו. למה זה טוב? זה טוב במידה ויש לנו תכנים שאנחנו רוצים לשחרר באופן אוטומטי בעתיד, או שאנחנו רוצים להכין מלאי של תוכן ע״מ שהחשבון שלנו יצייץ ויראה פעילות (מי שייתקל בציוץ שלכם לא יכול לדעת האם מדובר בציוץ מתוזמן או לא).

אז איך עושים את זה? הנה 3 שלבים בדרך לציוץ המתוזמן:

 1. לחצו על New Tweet

טוויטדק

2. כתבו את הציוץ שלכם בתיבת הטקסט וליחצו Schedule Tweet –

tweetdeck

3. עכשיו רק נשאר לכם לבחור תאריך, שעה ודקה ויש לכם ציוץ עתידי שייכנס לעמודת ה- Scheduled.

tweetdeck

שלוש הערות בקשר לזה לציוץ המתוזמן שיצרתם:

 1. אם עמודת ה- Scheduled שלכם לא התעדכנה עם הציוץ המתוזמן – פשוט עשו ריפרש לדפדפן. בכל מקרה, הוא שם.
 2. אין צורך להשאיר את הדפדפן פתוח עם טוויטדק ע״מ שהציוץ יתפרסם בזמן שקבעתם.
 3. ניתן לערוך, למחוק או לשנות את התיזמון של הציוץ בכל רגע נתון (עד למועד שקבעתם).

 

מקווה שלמדתם משהו חדש ושתהנו מהשימוש בכלי הנהדר הזה שנקרא Tweetdeck (וכמובן, טוויטר). מוזמנים להתחבר בלינקדאין ולעקוב אחרי גם בטוויטר! (ומוזמנים לשתף אם אהבתם!)

 

, , , , , , ,

Twitter

קרדיט תמונה: Twitter on Flickr

מאז ומתמיד היתה לי בלב פינה חמה לטוויטר. העובדה שהם ביקרו כאן לאחרונה, רק הגבירה את זה.

בכלל, אני חושב שההצהרה של מנכ"ל החברה, ביז סטון "אנחנו נהיה הדופק של הרשת" מתארת נכון את היכולת של הרשת הזו לעדכן, להתעדכן ולהשפיע באופן מדהים על העולם.
זוכרים את המהומות באיראן? הנה מסמך מעניין בויקיפדיה המתאר כיצד השימוש ברשתות החברתיות, ובפרט בטוויטר, השפיע כל-כך. התפשטות מחלות בעולם? הנה הדרך לעקוב אחרי ההתפשטות שלהם בזמן אמת, בעזרת טוויטר. ויש כמובן עוד המון דוגמאות לכוח של הרשת הזו.

אם אתם משתמשים בטוויטר אתם:

 1. מוזמנים לעקוב אחרי Morad@ (מצטער, הייתי חייב…)
 2. להמשיך ולקרוא את המדריך הקצר שמציג 3 שיטות, פלוס טיפ חשוב, לקידום הפעילות שלכם בטוויטר. אז נתחיל:

(1) שימוש ב GIF

תנו חיים לעדכונים שאתם יוצרים עבור העוקבים שלכם בעזרת GIF (קובץ תמונה המציג סרטון), שיכול להעביר את המסר. אתם יכולים לקחת את זה להרבה כיוונים. ככה זה נראה:

(2) חיפוש מתקדם 

בשביל לחפש ציוצים שעוסקים בנושא מסויים יש שורת חיפוש ברורה בשורה העליונה בתפריט. אבל, שווה להכיר את ההגדרות המתקדמות של החיפוש, שהופכות אותו לכלי עוצמתי:

 1. חפשו Advanced Search בתפריט החיפוש מצד שמאל:Twitter search
 2. אחרי שבחרתם להשתמש באופציית החיפוש המתקדם, אתם תראו מספר אופציות מעניינות שיכולות לחדד את החיפוש שלכם, שימו לב לחיצים שאני סימנתי:Twitter Search
  האופציה הראשונה שסימנתי -Places, מאפשרת לכם לפלטר ציוצים לפי מי שקרוב אליכם גיאוגרפית וזה יכול להיות מאד מעניין, במיוחד באירועים גדולים (במידה ואין האשטאג לאירוע), או אם אתם רוצים לגלות משתמשים שנמצאים כרגע קרוב אליכם.האופציה השנייה- Other, מאפשרת לכם פילטור לפי אופי הציוץ: האם הוא חיובי או שלילי, האם הוא שאלה (?), או – האם הוא גרר אחריו תגובה. יש לא מעט אפשרויות מגניבות שניתן ליישם עבור המותג שלכם לפי כל אחד מהאופציות הללו.

(3) לעקוב אחר המתחרים שלכם

תחשבו על זה רגע, למה שלא תציצו ותבדקו בחשבונות של המתחרים שלכם, עם מי הם מדברים ואחרי מי הם עוקבים?

חפשו את החשבונות של המתחרים שלכם ותבדקו מי העוקבים שלהם (Followers), העוקבים שלהם הם בפוטנציאל – קהל היעד שלכם. תבדקו אחרי מי הם עוקבים (Following), החשבונות שהם עוקבים אחריהם – צריכים לעניין אתכם, האם החשבונות האלו הם של מובילי דיעה או אנשים מתחום תחום הפעילות? זה חשוב מאד.

בנוסף, תבדקו אם הם יצרו Lists משלהם. יכול להיות שהם עשו לכם הרבה מהעבודה במציאת קהל יעד פעיל המביע התעניינות בתעשייה או בפעילות שלכם.

אם החלק הזה מעניין אתכם, ראו את המאמר הבא שמרחיב את הנושא: Seven Sneaky Ways to Use Twitter to Spy on Your Competition

ו… טיפ חשוב

אם אתם עושים איזכור לחשבון משתמש, או שאתם עושים Reply לציוץ כלשהו שימו לב שה-@ לפני שם המשתמש לא נמצא בתחילת הציוץ. אפשר וכדאי להוסיף נקוד (".") לפני השטרודל וזה פותר את הבעיה.

מה הבעיה? אם ה-@ נמתא בתחילת הציוץ רק שניכם תראו את התכתובת, וחבל. יכול מאד להיות שזה יעניין עוד הרבה משתמשים ואולי חלק גם יצטרפו לשיחה.

הנה דוגמה:

Tweet

מוזמנים להגיב, לשתף ולהוסיף – מה הטיפ שלכם לקידום הפעילות שלכם בטוויטר?

, , , , , ,

Twitter israel

Twitter מתחילים את פעילותם הרשמית בישראל, וזו בשורה חשובה ומדהימה. הצילום (למעלה) צולם במסיבה נהדרת שהם ארגנו בתחילת חודש אוקטובר.

, , , , ,

אין ספק שהמילה "סייבר" היא מילה מאד חמה היום. סייבר זה מגניב, סייבר זה מתוחכם וסייבר זה האקר תותח שיושב עם כובע גרב שחור על הראש ופורץ למחשבים מאד חשובים וסודיים (עצרתם פעם לחשוב כמה הסיטואציה הזו של לבישת כובע גרב מול המחשב מגוחכת להחריד?).

עולם ה- "פרטיות" מקבל גם הוא התייחסות ועניין, אבל לא באותה רמה של הסייבר או אבטחת מידע, וחבל. יש הרבה מאד סכנות ובעיות שאנחנו מכניסים את עצמנו אליהם רק בגלל אי שמירה פשוטה על פרטיות, ללא שום קשר לסייבר וכדומה.

ההיגיון פה הוא פשוט: נניח שאדם מסוים שאתם מכירים רוצה לפגוע בכם. רוב הסיכויים שהוא לא מבין גדול בפריצה למחשבים, ולא מתכוון להיכנס לעולם הזה ולהתחיל ללמוד רק בשביל לפגוע בכם. לעומת זאת, אותו אחד יכול לראות ולמצוא מידע שאתם בעצמכם, באופן וולונטרי ומחמם לב משחררים, -בקלות רבה. אם תוסיפו לזה שרוב הסיכויים שאתם באופן אישי, לא מעניינים אף האקר שמסתובב ברשת (שימו לב: הרבה תקיפות מאורגנות הן על רקע לאומני או עסקי, לא אישי) – הסיכון הגדול יותר, כנראה, נמצא בתחום הפרטיות.

קחו לדוגמא את המקרה של ח"כ אלי ישי שפרסם בטוויטר תוצאת High Score של המשחק Temple Run. אמנם אין פה משהו "כבד", הוא (או הילד שלו) בסך הכול שיחק במכשיר הסמארטפון, אבל זה גם יכל להיות משהו מביך, פרטי, או חסוי בהקשר ממשלתי (וכן, רק 1,539 נקודות במשחק הזה זה בהחלט מביך).

פרטיות בטוויטר

בפוסט הזה אני בסך הכול אציג את הגדרות הפרטיות של מערכת iOS 7 כפי שהן מופיעות אצלי באייפד. מעבר זריז עליהן מגלה, באופן מטריד, עד כמה אפליקציות שונות שאתם מתקינים על המכשיר שלכן רוצות גישה, מידע ויכולת לפרסם דברים בשמכם.

 אז נתחיל בכניסה להגדרות:

ipad private configuration

נתחיל בהגדרות המיקום, "שירותי מיקום". כל האפליקציות ברשימה הזו בעצם מקבלות גישה למיקום הגיאוגרפי שלכם. בעוד שמידי מסוג זה הוא הגיוני ורצוי באפליקציות של ניווט או מפות, יכול מאד להיות שזה בעייתי באפליקציות אחרות. קחו לדוגמה את אפליקציות התמונות שלכם. כל תמונה שתצלמו תקבל מטא דאטא של מיקום גאוגרפי של המקום בו היא צולמה. זה נחמד מאד לראות את התמונות על מפה באופן אינטראקטיבי במכשיר שלכם, אבל לא בטוח שאתם רוצים לשלוח את התמונה הלאה עם המידע הזה.

אפליקציות נוטות להיות מאד חטטניות, כחלק מהרשימה הארוכה (שאת רובה חסמתי) של אפליקציות שממש רוצות לדעת מה המיקום שלי, גיליתי אפילו אפליקציה נחמדה שממנה אני מוריד Wallpapers למסך האייפד שלי. למה היא צריכה לדעת את המיקום שלי? לא ברור. אגב, אם תכנסו ל"שירותי מערכת" תגלו עוד כמה אופציות מתקדמות יותר של המערכת שכבר זיהתה את מקומכם, כגון פרסומות מותאמות אישית – iAd (עוד יוזכר בהמשך) וסנכרון לשעון מקומי.

נמשיך ל"אנשי קשר" – רשימת אנשי הקשר שלכם היא מידע יקר ערך. אפשר ללמוד עם מי אתם בקשר, לזהות קשרים ולהגיע למספרי טלפון שברשותכם, טלפונים שאולי הם חסויים, אך בגלל קרבה משפחתית, עסקית או חברית נמצאים אצלכם במכשיר. בעוד ניתן להצדיק אפליקציות כגון וייבר שצריכה גישה לרשימה הזו בשביל לרוץ כמו שצריך, לא כל כך הצלחתי להבין מדוע אפליקציית Google Earth מבקשת גישה לזה, וכמובן שחסמתי.

נקפוץ ל"שיתוף בבלוטוט". בדיקה קצרה שם מעלה שאף אפליקציה שאני מריץ לא בקשה גישה לזה, אבל ההודעה של אפל הייתה מטרידה: "יישומים אלו יכולים לשתף בניהם נתונים גם כשאינך משתמש בהם". ההודעה הזו מאד מסקרנת ומעלה תהיות. האם ההודעה מתכוונת שהאפליקציות שיושבות אצלי במכשיר וקיבלו אישור גישה לבלוטוט מחליפות מידע פנימי בניהן, או שאפליקציות אלו יכולות לצאת החוצה דרך הבלוטוט ולשתף מידע עם אפליקציות במכשירים אחרים, בדגש על ״גם כשאינך משתמש בהם״?

ממשיכים לשימוש במיקרופון. פה חשוב לזכור ששירותים מתקדמים כמו סירי, או פקודות קוליות של גוגל צריכות גישה למיקרופון שלכם בשביל לקבל את ההנחיות שלכם (אגב, סירי מחוץ לתחום ההחלטה שלכם. היא מקבלת גישה בכל מקרה), גם אפליקציות כגון Shazam צריכות אותה בשביל להקשיב לסאונד (לדוגמה שיר) ולזהות אותו עבורכם. עם זאת, הופתעתי לגלות כל מיני משחקים שביקשו גישה למיקרופון (ולמתקדמים בנינו, בדקתי. זה לא משחק שצריך גישה למיקרופון דוגמת Pah! המוצלח של יוסי תאגורי).

החלק הבא גם חשוב מאד: טוויטר ופייסבוק. תעברו על הרשתות הללו ותבדקו מי קיבל גישה לפרסם הודעות בשמכם ברשתות החברתיות. (לעתים זה כולל גם גישה לקשרים שלכם ברשתות האלו, להלן Facebook Graph).

מעבר שלי על הרשימה הזו הייתה תדהמה גדולה שכללה מציאת משחקים רבים שבאופן טבעי, כנראה, בקשו וקבלו גישה לחשבונות שלי. במקרה שלי יכול להיות שהילדים אישרו מבלי להבין, ואני בטוח שהרבה אפליקציות בונות על זה.

אחרון הוא "מעקב ע"י פרסומות". שימו לב למידע שהמערכת מספקת על הגישה הזו של פרסומות למכשיר שלכם. הרעיון הוא לספק פרסומות "מותאמות אישית". אמממ… איך פרסומת היא "מותאמת אישית"? זו שאלה מצוינת. בגלל חוסר במידע, אני רק יכול לנחש באופן מושכל שזה כולל, בין היתר, מיקום וגישה לרשתות חברתיות (קשרים, גיל, תחביבים), והכי חשוב – מעקף שקט של כל ההגדרות שראינו מקודם. כלומר, גם אם חסמת אפליקציה מסוימת מאפשרות גישה לחשבון הפייסבוק שלך, סביר להניח שמערך מובנה, צד שלישי, של פרסומות (iAd) – אולי כן יקבל. שימו לב להגדרה כפי שהיא מתוארת:

ipad iad

עוד הנחה מושכלת שלי לסיכום הנושא הזה: אני מניח שהמצב במערכת האנדרואיד יכול להיות מאתגר יותר, עם ריבוי סוגי המכשירים שמריצים את מערכת ההפעלה אנדרואיד, והעובדה שהאפליקציות מאושרות בחנות האפליקציות באופן מהיר יותר, ייתכן ששם המצב הוא יותר מורכב, יותר בעייתי ופחות נשלט מבחינת המשתמש. קחו זאת כהנחה.

בקיצור, מלבד הרבה מחשבה שאתם צריכים להעניק בהתייחס למידע שאתם עצמכם משחררים עליכם (ולחשוב פעמיים לפני שלוחצים על שיתוף, או יורים סטאטוס מהמותן), אתם צריכים לפנות כמה דקות בשביל להבין איזה מידע משתחרר ללא ידיעתכם. זה לא רק במכשיר פיזי חכם כגון טאבלט, או סמארטפון. זה גם בהגדרות הפרטיות של הרשתות החברתיות השונות בהן אתם משתמשים ברשת. לטובתכם, שימו לב.

אהבתם? שתפו! אתם מוזמנים לעקוב אחרי בטוויטר, שם אני אני מעלה עדכונים טכנולוגיים, בדף הפייסבוק של הבלוג או בלינקדאין.

, , , , , , , , , ,

כן, אני לא כותב כאן מספיק. אני גם חושב שמספר הפוסטים שמתחילים בביטוי הספק מתנצל, ספק מאשים: "אני לא כותב כאן מספיק", שווה בערך לחצי ממספר הפוסטים שפורסמו כאן.
בכל מקרה, זה לא אומר שאני לא "בעניינים", כן? יש כל-כך הרבה חומר חשוב ומגניב שאני נתקל בו, אבל שוב, לצערי אני לא תמיד מוצא את הזמן לשבת ולכתוב כאן,

אבל,

אני כן מעדכן בטוויטר, ובאופן די עקבי – אני חייב לציין בסיפוק. זה בעיקר ברכבת, בדרך לעבוד שאני נעזר באפליקציה מדהימה בשם Zite שכבר למדה את תחומי העניין שלי ומסדרת לי את הידיעות הכי טובות וחשובות בתחום הטכנולוגיה, האינטרנט, החדשנות, הסייבר והמובייל – בשביל לפתוח את היום עם העדכונים הכי חשובים. אז אם אתם רוצים לקבל את העדכונים האלו יום-יום (כמעט) אתם מוזמנים לעקוב אחרי חשבון הטוויטר שלי Morad, שם אני מעדכן בקצב גבוה (שימו לב – לא מעט בשפה האנגלית).

בלייב, היישר מטוויטר:


, , , , , , , ,

טדי גוף והנשיא ברק אובמה

שתי מערכות הבחירות לנשיאות ארצות הברית, האחרונה של שנת 2012 וזו שלפניה בשנת 2008, עשו שימוש מאסיבי ברשתות החברתיות. השימוש בסושיאל מדיה שנעשה בבחירות 2008 היה חדשני מאד ונתן דחיפה אדירה לברק אובמה, שהצליח להכנס לבית הלבן. במערכת הבחירות השנייה היה השימוש במדיה החברתית כבר צפוי למדי ושני הצדדים – הנשיא ברק אובמה מצד אחד, ונציג הרפובליקנים, מיט רומני מצד שני, הפגינו נוכחות ושימוש אדיר בפלטפורמות החברתיות.

תפסתי את טדי גוף Teddy Goff, מי שלקח חלק משמעותי בקמפיין הבחירות הראשון של נשיא ארה"ב, והתקדם לתפקיד מנהל קמפיין המדיה החברתית בבחירות לנשיאות 2012, למספר שאלות. ממוערבותו של נשיא ארצות הברית עצמו בקמפיינים, עד לעתיד המדיה החברתית בבחירות הבאות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2016 ולאיזו רשת חברתית, מבין שלל הרשתות, היה טד בוחר להציל מוירוס מרושע…

אני רוצה להגיד תודה מיוחדת לשרה טוטל-סינגר Sarah Tuttle-Singer, בלוגרית מעולה ואושיית טוויטר מפורסמת שעזרה לי בגיבוש השאלות ובתיקוני האנגלית. אני עובד כעת על תרגום השאלות לעברית ואפרסם את התרגום ברגע שיהיה מוכן.

אז… הנה הראיון שערכתי עם  Teddy Goff:

You led President Barack Obama's New Media campaign in 2008, and then again in 2012. What are some of the main changes that occurred in the world of social media that you observed between the two campaigns?

I think it's important to keep in mind that social media is still very new. On Election Day 2008, Facebook had around one tenth the number of users that it has today, Twitter was in its relative infancy — no one ever used the words "Twitter" and "strategy" in the same sentence — and the smartphone had just been invented the previous summer. It's almost difficult to remember a time when these technologies weren't integral to how we live our lives every day, but but the pre-social era was more recent than we tend to recall. Put together, these technologies amounted to a transformational change for politics, or at least for our campaign in 2012. In 2008, if we'd been off-key somehow in our messaging – not timely enough, not personalized enough, not striking the right tone – people might have clicked away; now, they'll click away and then tweet about why they've lost confidence in the President and his campaign. They have an enormous amount of power now that they never had before – to do us harm when we don't serve them with the kind of experience they demand, but also to do our work for us if we do. The President's 30-plus million Facebook fans are friends with 98% of the US-based Facebook population — more than the number of Americans who vote — so collectively they can reach almost everyone, and do so from a position of trust and credibility, which of course not even the best-loved political figure always can.

Was President Obama involved with the social media activities during the campaigns? Which is his favorite social media channel?

The President was rightly focused on doing his job as President. He articulated some basic principles to Jim Messina, our campaign manager, at the start of the election; one was that he always wanted us to put the grassroots first, which gave us as a digital team a lot of leeway to be inventive in our use of technology to empower ordinary people. But then he stayed out of the day-to-day management of the campaign. I can't claim to know which his favorite social media channel is, but I do know that he intrinsically understands the values and culture of the internet — openness, inclusiveness, transparency, empowerment of individuals — and never needed to be told why we chose to do certain things if our strategies were in alignment with those values.

Were you following Governor Romney's social media channels during the 2012 election? Were there any moves on his side that you thought were particularly good?

We really weren't watching them as closely as you might imagine, because in some sense we weren't really competing with them. The vast majority of our email subscribers, Facebook fans, Twitter followers, and so forth, were Obama supporters. We were competing for their time and attention with the nonprofits they care about, the brands they enjoy, and for that matter their coworkers and spouses and friends — not with the Romney campaign. That said, of course we admired a lot of what they did, and even stole ideas from them on occasion — though not many occasions.

You and your team were the early pioneers of social media as part of the campaign process during the 2008 Presidential election. What role do you think social media will play in the 2016 election? What social media platforms do you think will be particularly robust?

I don't presume to know which platforms will have risen and which will have fallen by 2016. I do think that the overall direction of social technology is quite clear. Put together, these platforms are giving people more tools, more resources, more access — to information, to each other, to candidates and campaigns themselves — and that's not likely to change. People are only going to have more power in 2016 than they had in 2012, just as they had more in 2012 than they'd had in 2008. And as their power grows, so too do their expectations — they expect higher degrees of transparency and accountability, they expect more ways to get involved in the campaign, they expect more avenues to deliver feedback and have it be heard. No matter what social networks are ascendent in 2016, any candidate who wants to build a successful digital program needs to understand these changes, to respect and embrace the increasingly central role that ordinary people are playing in the political process, and be willing to invest time, money, and great creative thinking into the task of serving their needs.

At this point, do you think you’ll be involved in the 2016 presidential campaign?

I sure hope not! Two campaigns were enough for me. After 2008, I told my family and friends that I would never do another campaign — and I was obviously proved wrong. I've made the same commitment now after 2012. I'll have no credibility left if I succumb again and wind up on a campaign in 2016.

We’re dying to know: Do you use an iPhone or an Android?
iPhone.

If a virus were to attack every social media platform, but you had the power to save one, which one would you want to save and why?
Twitter. Otherwise, how would I hear about the virus?

Thank you!

אין ספק שהצוות המקצועי בבית הלבן מורכב מאנשים מאד מאד כשרוניים ויש הרבה מאד מה ללמוד מהם – אתם מוזמנים לקרוא ראיון נוסף שערכתי בעבר עם אלק רוס Alec Ross, יועץ החדשנות של מזכירת המדינה לשעבר, הילארי קלינטון.

, , , , , , , , ,

לעקוב אחרי ביצועי הבלוג שלכם

אוקי, אז אתם כותבים ומנהלים בלוג אישי – נהדר, כיף לדעת שעוד אנשים נהנים להציף את הרשת במחשבות ובדעות הכל כך חשובות שלהם. עכשיו כדאי שתתחילו לעקוב אחרי הביצועים של הבלוג שלכם. למה לכם לעקוב אחרי ביצועי הבלוג שלכם? שאלה טובה, ברגע שתהיו מודעים לביצועים של הבלוג אתם תוכלו גם לדעת דברים מעניינים וחשובים כגון: האם אנשים מתחברים לבלוג שלכם? מה הבלוג שלכם משדר? איך אנשים מוצאים את הבלוג שלכם? איך הם קוראים את התכנים שלכם (אני אישית תמיד שואל גם "למה", אבל זה עניין אחר) – כך תבינו האם אתם בכיוון הנכון.
כלומר, הביצוע עצמו פחות מעניין, הוא רק אינדיקטור (אוי, אני כל כך אוהב להישמע חכם) למשתנים אחרים.

אני רק רוצה להזהיר – כל השיטות והמסקנות שעולות מהביצועים לא אומרות כלום, אבל ממש כלום אם אתם עצמכם נהנים לכתוב את הבלוג שלכם וזה מספיק לכם. כי זה הדבר הכי חשוב בכל העניין הזה. אפשר להניח שמי שאוהב לכתוב בבלוג שלו גם יפגין ביצועים טובים יותר של הבלוג, אבל זה לא משהו שאני יכול להוכיח. אני גם שונא את השימוש במילה "ביצועים" כי הדבר הכי חשוב הוא שאתם נהנים ולא מדובר בתחרות עיסקית או משהו כזה שמצריך מדידת "ביצועים"… (הרגע ספרתי 8 פעמים שהשתמשתי במילה "ביצועים" מבלי לספור את המילה "ביצועים" שבתחילת המשפט שבסוגרים, ואת הביצועים בתוך המירכאות. ועכשיו).

טוב, אחרי האזהרה הזו בואו נסקור כמה כלים נהדרים, פשוטים וחינמיים שיוכלו לעזור לכם לשים את היד על הדופק של הבלוג שלכם ולדעת איך הביצועים שלו (חלאס עם המילה ביצועים!) :

1. יש לך מה להגיד? תגיב! מספר התגובות: הפרמטר הכי פשוט וברור. מספר תגובות לא תמיד מעיד על כמות צפיות בבלוג או בפוסט, אבל יש בו אינדיקציה חשובה לשאלה האם אתם מעודדים דיון על הפוסט שלכם, האם אתם יוצרים ציפייה לקבל אינפורמציה נוספת על העניין שהצגתם והאם לאנשים בכלל אכפת מהנושא על כתבתם. כדאי לעודד השתתפות על ידי שאלת שאלות מנחות "מה דעתכם?" או איומי סרק כגון "אם לא תגיבו על הפוסט הזה אני סוגר את הבלוג שלי! אני רציני!!".

2. צייצו את הבלוג שלכם? חפשו בטוויטר: טוויטר היא זירה נהדרת בה מתנהלות שיחות ללא הפסקה, ניסיתים לבדוק פעם האם השם של הבלוג שלכם מופיע שם? אולי השם שלכם נזרק לחלל בהקשר לבלוג? כדאי לבדוק כי לא תמיד אנשים ישתמשו בכרוכית (אני לא מאמין שאני משתמש במילה הזו, איזו בושה) בשביל לתייג את השם שלכם ולכן לא תמיד תקבלו התראה על השיחה וחבל יהיה לפספס. על ידי התבוננות בשיחה הזו שקשורה אליכם ולבלוג שלכם, תקבלו מידע נהדר על מה אנשים חושבים על הפעילות שלכם.

3. טלפון ישיר מלארי פייג' אליכם. התראות גוגל: תנו לגוגל לעשות עבורכם עבודה נהדרת. צרו התראת גוגל (Google Alert) לשם של הבלוג שלכם ולשם שלכם ותנו לו להתריע לכם ברגע שמישהו פרסם משהו על הבלוג שלכם. אם תצרו התרעה גם לנושאים האהובים עליכם, אתם תהיו עם היד על הדופק גם בנושאים האלו ויהיה לכם גם חומר מעודכן לכתיבה.

4. בדיקת הגוגל פייג רנק של הבלוג שלכם: חשוב לדעת גם איך גוגל מדרג את הבלוג שלכם. עלייה בדירוג תביא לכניסות נוספות. אם לא מתקדמים, כדאי לקחת מומחה SEO שיבדוק למה. הפועל הישיר של הפרמטר הזה הוא הפניות גולשים מחיפוש בגוגל אליכם לבלוג. אתם יכולים לבדוק את הבלוג שלכם כאן.

פייג רנק

 

כשהכביש שייך לאבא שלך – זה מה שקורה…

5. דבר איתי במספרים, דבר איתי בסטטיסטיקות: טוב, זה ברור. המדד הברור ביותר לביצועי הבלוג שלכם נמצא, שוב, בידיים של גוגל. כלי חינמי ונהדר שנקרא גוגל אנליטיקס, Google Analytics יציג לכם את מספר המבקרים בבלוג שלכם, כמה זמן הם בזבזו שם, מי הפנה אותם לכתבי הקודש שלכם, מאיזו מדינה הם הגיעו, איזה דפדפן יש להם ועוד מלא אינפורמציה מעניינת. שווה לשבת מידי פעם ולנסות להסיק מסקנות לגבי המבקרים שלכם. האם הם הגיעו וישר יצאו? האם החיפושים דרכם הגיעו באמת מתאימים לתכני הבלוג שלכם? הסתכלות על הסטטיסטיקה בזווית זמן רחבה יותר כגון – חודש ושנה, גם תחשוף בפניכם האם הבלוג שלכם נמצא במגמת עלייה מבחינת החשיפה שלו, או להיפך.

 

מבקרים בבלוג

כן, תכניסו גם מבקרים כאלו לסטטיסטיקה שלכם.

6. מה "איזה פוסט נחמד?" תלחץ לייק!: אם עוד לא הטמעתם את כפתור הלייק בבלוג שלכם – אתם מוזמנים לעשות את זה. אם כבר הטמעתם תעקבו אחרי מספר הלייקים שאתם מקבלים על הפוסט. מה שיפה בכפתור הלייק שהוא קל מאד לשימוש עבור הקוראים שלכם, בניגוד להשארת תגובות שמצריכות אשכרה חשיבה וניסוח של תגובה ולא תמיד יש להם מה להגיד (או רצון לחשוב). כפתור הלייק עושה את העבודה במקרים האלו בצורה נהדרת וכבר כתבתי פוסט בכייני על כך שכפתור הלייק גונב את התגובות מהבלוג שלי (נתראה בבית המשפט, צוקרברג!). אם אתם גם דואגים לסטאטוס קידום עצמי כגון "כל הדרכים לעקוב אחרי ביצועי הבלוג שלכם! פוסט חדש בבלוג שלי" ונותנים קישור לפוסט – אז כמובן שחשוב לעקוב ולראות כמה לייקים ותגובות אתם מקבלים, והאם מישהו עשה לזה Share.

7. חפשו אותנו בסיבוב. דף הפייסבוק של הבלוג שלכם: כבר כתבתי בעבר שכדאי לכם להקים דף פייסבוק עבור הבלוג שלכם. דף פייסבוק ייעודי כזה ייתן לכם אינדיקציה יפה על האנשים שקוראים את הבלוג שלכם, יראה לכם את הפרצופים אליהם התכנים שלכם נחשפים, ויאפשר לכם לתקשר אתם גם אם אתם לא חברים שלהם (לא מומלץ. לא תמיד הם מעוניינים להכיר אתכם אישית, אלא רק לקרוא את התכנים שלכם. חוץ אולי מבמקרה שלי שכולם רוצים בקרבתי).

8. רססו אותם. כמה קוראי רסס יש לכם?: יש אנשים שיחשפו לכתנים שלכם אבל אתם לא תדעו עליהם כי הם משתמשים בקורא RSS. קוראי רסס פשוט מושכים את התכנים שלכם ומציגים אותם במקום אחר. זה אמנם פוגע במספר הכניסות אבל היי, תזכרו מה שכתבתי בהתחלה, מספר הכניסות לא משנה, משנה שאתם נהנים מהכתיבה. בכל מקרה, גשו לקורא RSS, למשל זה של גוגל והכניסו את הבלוג שלכם כפיד RSS. אם אתם מסתבכים אני אשמח לעזור במייל. בגדול, מדובר בכתובת הבלג שלכם + סיומת המצביעה על כך שמדובר ברסס. אחרי שתזינו את הכתובת תוכלו לקבל מידע מגוגל על מספר השותפים שלכם לקריאת פיד הרסס הזה.

9. Timing is everything: שווה לבדוק האם הבלוג שלכם זוכה לתוצאות טובות יותר בימים ובשעות מסויימות. כך למשל פרסום פוסט בשעות הבוקר המוקדמות יניב תוצאות טובות יותר מבפרסום שלו בשעה 17:30 אז לאנשים נופלת היד מהמקלדת (על משקל נופל העט מהיד. פשוט הייתי חייב להדגיש את הגאונות בביטוי שהמצאתי) והם לא מוכנים לבזבז את זמן הקיפול שלהם הביתה על הטקסטים שלכם, נהדרים כל שיהיו. גם יום חמישי הוא יום מעט חלש, תשאלו כל יחצ"ן.

פספסתי משהו? תשאירו תגובה (או שאני סוגר ת'בלוג הזה!)

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

טכנולוגיה מילון מונחים

יוצא לי לא מעט לדבר עם אנשים בנושאים שאהובים לליבי (נושאים כגון: אני, סלולר, גאדגטים, אני, מדיה חברתית, טכנולוגיה, אינטרנט, אני, שימושיות ובלוגים). לעיתים קורה שעוצרים אותי ואומרים לי "הלו, הלו, תעצור. אין לנו מושג על מה אתה מדבר" למרות שאני כמעט בטוח לחלוטין שאני לא נכנס לרבדים העמוקים ביותר של נושאי השיחה הללו. גם כי אני לא חושב שאני מכיר אותם ממש ממש לעומק, וגם כי אני באמת אדם שיטחי מטבעי.
מצד שני, הנושאים והמושגים האלו הולכים והופכים לחלק משמעותי יותר בחיים של כולנו, וכדאי שנכיר אותם, ולו באופן הבסיסי ביותר. אי לכך ובהתאם לזאת, ובגלל שלא מצאתי רשימה דומה ברשת (יכול להיות שזה בגלל שלא ממש חיפשתי), החלטתי לפרסם מילון מונחים לעולם הסלולר, הגאדגטים והמדיה החברתית (מחיאות כפיים. אני כורע באלגנטיות. אתם יכולים להפסיק כעת).

הרעיון הוא ליצור רשימה גדולה ומקיפה עד כמה שניתן בעוד התיאור על כל אלמנט הוא קצר, תמציתי וברור. רשימה כזו תספק לכל מי שצריך מספיק מידע בשביל לדעת על אלמנטים שונים בעולם הטכנולוגי ההולך ותפוס תאוצה, ועם זאת מבלי להיכנס לעומק הלא הכרחי עבור שיחת רחוב בעניינים האלו.

– אני מזמין אתכם לעזור ולהוסיף מושגים שפספסתי (ובטוח יש כאלו) או לתקן מושגים בהם טעיתי (ובטוח יש כאלו) – כמובן שתקבלו קרדיט על שמכם, עם קישור, יופיע בתחילת הרשימה. (פשוט שלחו לי למייל morad.stern@gmail.com)

קרדיט: מורד שטרן (כיף לתת לעצמך קרדיט), איתי נתנאל, יוני שיינין, NextLab,

או.אס.איקס (OS X) [תמונה, שולחן עבודה]

או.וי (OVI) חנות האפליקציות של נוקיה, חשוב לשים לב שחנות זו לא כוללת אפליקציות למערכת החדשה שאמצה נוקיה, וינדוס פון. [קישור]

אופרה (Opera) [תמונה לוגו]

אי.ביי (eBay)

איי.או.אס (IOs) [תמונה, ממשק]

אייטיונס (iTunes)

אייג.טי.אמ.אל 5 (HTML5)

אייג.טי.סי (HTC)

אייג.פי (HP) חברת ענק טכנולוגית שרכשה לאחרונה את חברת פאלם (שפיתחה גם מכשיר סלולרי: פאלם פרי, וגם מערכת הפעלה סלולרית: ווב.או.אס). באמצעות הרכישה, מבקשת HP לתפוס מקום, גם אם שולי נכון לרגע זה, ולהשתתף במירוץ בשוק הסלולרי, לצד נוקיה, אפל, מיקרוסופט, סמסונג ואחרים.

אייפוד (iPod)

אייפון (iPhone) [תמונה]

אייפון קילר (iPhone Killer) מירוץ מסוג "מלך ההר" בו מכשירים סלולרים רבים מנסים לעקוף את מכשיר האייפון מבחינת ביצועים ומכירות.

אייפד (iPad) [אייפוד נאנו, אייפוד טאצ, אייפוד קלאסי]

אינטרנט אקספלורר (Internet Explorer)

אמזון (Amazon)

אנגרי בירדס (Angry Birds) משחק "שובר קופות" שהחל את דרכו לפלטפורמה של האייפון והאייפוד טאצ'. משם התפשט במהירות לשלל הפלטפורמות הסלולריות ועבר גם לפי.סי ולמק. מטרת המשחק היא להשליך ציפורים, כאשר לכל ציפור התנהגות מיוחדת, על האויבים (חזירים, קופים) ולפגוע בהם על ידי הרסה המבנה בו הם מסתתרים. [תמונה]

אנדרואיד (Android)

אנדרואיד ונילה (Android Vanilla)

אנדרואיד טאצ ויז (Android TouchWiz)

אנדרואיד סנס (Android Sense)
אנלוק (Unlock)
אפ קטלוג (App Catalog)

אפ מארקט (App Market)

אפ סטור (App Store) חנות האפליקציות של אפל שנפתחה בשנת 2008 שנועדה לשרת את בעלי האייפון והאייפוד טאצ' והאייפד. החל משנת 2010 החנות כוללת גם אפליקציות למחשבי מק.

אפל (Apple)

אקס קוד (X Code) סביבת הפיתוח לאפליקציות לאייפון, אייפוד, אייפד ותוכנות למק. מחייב התקנה של הסביבה על מחשבי מק.  [תמונה, לוגו]

אס.די.קיי (SDK)

אסטריקס (Astrix) טלפון סלולרי מבית מוטורולה המריץ מערכת הפעלה אנדרואיד. המעניין במכשיר זה הוא הקונספט החדשני שלו: המכשיר מתחבר למחשב נייד שלא מכיל מעבד או זיכרון, ובעצם מהווה את המוח של המחשב.

אקסלרומטר (Accelerometer)

ארס (Ares) סביבת הפיתוח של פאלם כבור מכשירי WebOS. המיוחד בסביבה הזו היא שהיא כולה ברשת ואין צורך להוריד SDK. [קישור]

בלוג (Blog) יומן רשת וירטואלי בו כל אחד יכול לכתוב על כל מה שמעניין אותו (שילוב של צמד המילים הלועזיות web – log, רשת ויומן). ניתן למצוא בלוגים בנושאי טכנולוגיה, בישול, הורות, פוליטיקה ונושאים שונים נוספים. בעוד רוב הבלוגים הם בלוגים של אנשים פרטיים ניתן למצוא כאלו מעטים שהפכו לאתרי חדשות מובילים כגון בלוג החדשות The Huffington Post  שהפך מבלוג פרטי לדסק חדשות לכל דבר.

בלוגספירה (Blogsphera) שם כולל לכלל הדיונים והשיחות המתנהלות על ידי הגולשים ברחבי הרשת על גבי בלוגים ופורומים.

בלוגר (Blogger) שירות חינמי של חברת גוגל המאפשר לכל אחד לפתוח בלוג בקלות ובחינם. [תמונה, לוגו]

בינג (Bing) מנוע החיפוש של מיקרוסופט שמקבל ביקורות טובות למדי. המתחרה הישיר של מנוע החיפוש גוגל. [תמונה]

ביל גייטס (Bill Gates) [תמונה]

גוגל פלוס (Google Plus) הרשת החברתית החדשה של גוגל, או יותר נכון, התשובה של גוגל להצלחה הכבירה של הפייסבוק. אה, ובמקום "לייק" יש "פלוס"…

גיבריש (Gibberish) הכוונה היא לטקסט או סאונד שלא ברורה המי משמעותו. [תמונה]

גיגול (Googling) כאשר מחפשים מידע אודות אדם מסוים באמצעות מנוע החיפוש גוגל הפעולה הזו נקראת לגגל.

גיילברייק (Jailbreak) מושג המסמל בעצם את פריצת המגבלה של מערכת ההפעלה iOS הקיימת כדי למנוע מהמשתמש להתקין אפליקציות ושינוי הגדרות המכשיר, גיילברייק היא בעצם פריצת הנעילה של מערכת ההפעלה המאפשרת שינוי הרשאות כתיבה בתקיות שננעלו במערכת ההפעלה. בית המשפט בארה"ב קבע כי ההליך הינו חוקי (למרות התנגדות אפל) כי המכשיר נקנה בכסף מלא.

גימייל (Gmail) שירות הדואר החינמי של גוגל.

גי.פי.אס (GPS)

גוגל (Google)

גוגל דוקס (Google Docs) יישומים בסגנון Office של מיקרוסופט, אבל מבית גוגל. המיוחד ביישומים אלו הם שכל העריכות והנתונים הנוצרים במהלך השימוש בהם נשמרים על גבי השרתים של גוגל כך שהמידע זמין למשתמש כל מחשב.

גוגל סטריט וויו (Google Street View) שירות המבוסס על שירות המפות של גוגל. באמצעות שירות זה ניתן "ללכת" בתוך הרחובות שצולמו על ידי גוגל באמצעות רכב צילום מיוחד. [תמונה]

גיק (Geek) אדם שאוהב טכנולוגיה באופן לא פרופורציוני (כמו כותב רשימת המושגים הזו). פעם היה מדובר במילת גנאי. היום ברור שמדובר באנשים מדהימים למדי (גם כותב רשימת המושגים הזו). [תמונה ממחישה]

גרופון (Groupon)

גלאקסי אס (Glaxy S) מכשיר הדגל הנוכחי של חברת הענק סמסונג. מריץ מערכת הפעלה אנדרואיד ובקיץ הקרוב אנו צפויים לראות את היורש השרירי הבא, הגלאקסי אס 2. [תמונה]

גלאקסי טאב (Galaxi Tab)

דיג (Digg)

דרופל (Drupal)

דיסק און קי (DisK On Key)

ווב 2.0 (Web 2.0) מונח המתייחס לצורה הנוכחית של האינטרנט בה הרשת הפכה להיות מקום של הזנת תכני הגולשים באופן אקטיבי ולא רק פסיבי (כמו בווב 1.0 כאשר הגולשים, לצורך העניין, רק קראו את תכני בעלי האתרים).

ווב 3.0 (Web 3.0) או הרשת הסמנטית, מתייחס לדור הבא של האינטרנט שיהיה חכם בהרבה והמחשבים ידעו לקרוא את המידע באינטרנט בדיוק באותו אופן שאנחנו עושים זאת. (רעיון מורכב מאד).

ווב.או.אס (WebOS) מערכת ההפעלה של פאלם שרצה על גבי מכשיר פאלם פרי (כעת בבעלות HP).

וורדפרס (WordPress) מערכת קוד פתוח לניהול תוכן. מיועדת בעיקר להקמה וניהול של בלוגים אבל לא רק. [לוגו]

וינדוס שבע (Windows 7) מערכת ההפעלה למחשבי PC מבית מיקרוסופט שהיוותה תשובה מהירה ודחופה למערכת ההפעלה ויסטה שהיתה בעייתית מאד והביא לביקורת רבה על מיקרוסוט. [תמונה]

וידוס פון (Windows Phone) מערכת ההפעלה מבית מיקרוסופט שתרוץ על מכשירי הסלולר של נוקיה. מיקרוסופט תולים במערת תקוות רבות לאחר שמצאו את עצמם מחוץ לשוק הסלולר בעקבות מערכת ההפעלה המיושנת שלהם וינדוס מובייל. [תמונה]

וירוס (Virus)

זון (Zune) נגן MP3 עם מסך מגע מבית מיקרוסופט. המכשיר נכשל ויצא מייצור. [תמונה]

יאהו! (Yahoo!)

יוטיוב (Youtube) ערוץ הסרטונים הגדול ביותר בעולם. הצלחתו נובעת בעיקר, מעצם העובדה שהרוב הסרטונים בו הועלו על ידי המשתמשים. [קישור]

טאבלט (Tablet)

טאמבלר (Tumbler)

טאצ' פד (Touch Pad) מחשב הטאבלט של HP המריץ מערכת הפעלה WebOS. [תמונה]

טד (TED)

טוויט (Tweet)

טוויטר (Twitter)

טמקא (טמקא) אם נתקלתם במונח טמקא ולא היה לכם מושג על מה מדובר אז מדובר בסך הכל בכתיבה של המילה Ynet בעברית. מין סוג של קוד שכזה "למביני עניין" (כמוכם, עכשיו). הומצא על ידי ניב ליליאן.

טק קראנץ (Techcrunch) [קישור]

טרול (Troll)

כרום (Chrome) דפדפן מבית גוגל.

כרום או.אס (Chrome OS) מערכת הפעלה מבית גוגל. עדיין בשלבים ניסיוניים.

לייק (Like)

לינדקאין (Linkedin) רשת חברתית בעלת מאפיין יחודי. רשת זו מיועדת בעיקר לקידום קרייה אישית ויצירת קשרים עסקיים. [קישור]

מארק צוקרברג (Mark Zuckerberg) (תמונה)

מאשאבל (Mashable) בלוג טכנולוגי נהדר הדן בנושאי מדיה חברתית וטכנולוגיה. [קישור]

מודו (Modu) סטארט אפ ישראלי שביקש לשנות את הדרך בה אנשים משתמשים בסלולר שלהם. הרעיון היה מכשיר סלולרי קטן ביותר כשעבור יכולות נוספות (צילום, מקלדת וכו') ניתן להלביש על הסלולר מעטפות שונות. הרעיון נכשל. [תמונה]

מולטי טאסקינג (Multi Tasking)

מוטורולה (Motorola)

מטבע ביט (Bitcoin) מטבע עולמי וירטואלי לחלוטין בו ניתן לסחור ברשת. בפועל, לא נעשה בו שימוש משמעותי. קיימים מטבעות וירטואליים שונים נוספים כגון המטבעות של פייסבוק (Facebook Credits) . [למידע נוסף: לאתר Bitcoin]

מייקל ארינגטון (Michel Arrington)

מיקרוסופט (Microsoft)

ממחים (מומחי מדיה חברתית) מילה גנאי שבה לתאר תופעה של אנשים שמכנים עצמם מומחים בשימוש במדיה החברתית. כמובן שאי אפשר להיות מומחה לתחום שאפילו לא מתקרב לחגוג עשור. בסלנג הם נקראים "ממחים".

מסך מגע (Touch Screen)

מציאות מועשרת (Augmented Reality) – מונח המתייחס ל"העשרת" המציאות (ולכן בעברית זה נקרא "מציאות מועשרת" או "מציאות רבודה") כמו שאנחנו רואים אותה בפריטים שלא קיימים בה במציאות, אלא רק, לדוגמה על מסך הסלולרי שלנו. להבנה מעמיקה יותר של המושג Augmented Reality תקראו את הפוסטים: מציאות מועשרת, אל תקראו, תחוו ואת הפוסט Augmented Reality תחוו, ובענק

מק (Mac) כל המחשבים הנייחים והניידים מבית אפל קרויים מק (כשמהצד השני נמצאים ה P.C). בעבר היה שם המחשב מקינטוש.

מקינטוש (Macintosh) השם "מקינטוש", ובקיצור מק, מאגד תחתיו מאז 1984 את רוב סוגי המחשבים, הנייחים והניידים, של חברת אפל לדורותיהם.

מרקט פלייס (Market Place) חנות האפליקציות של מערכת ההפעלה וינדוס פון.

נוקיה (Nokia) לאחר ששלטה ביד רמה בשוק הסלולרי העולמי, מוצאת עצמה נוקיה בעמדת האנדרדוג לאחר שלא הצליחה להתברג באופן מוצח בשוק הסמארטפונים שהולך ותופס תאוצה. במטרה להתרכז במה שהיא טובה באמת (חומרה סלולרית) חברה נוקיה למיקרוסופט כשהאחרונה אחראית על מערכת ההפעלה של הסמארטפונים החדשים של נוקיה: וינדוס פון 7.

נייקי פלוס (Nike Plus) שיתוף פעולה בין חברת נייקי לאפל בו באמצעות ציפ בנעל ואפליקציה מתאימה באייפון או באייפוד יכול המשתמש לעקוב אחר הפעילות הספורטיבית שלו, לשתף אותה ברשתות החברתיות וכו'.

נקסוס וואן (Nexus One) הסלולרי הראשון של גוגל. מריץ מערכת הפעלה אנדרואיד ויוצר על ידי HTC. הדגם הבא של הנקסוס כבר מיוצר על ידי סמסונג.

ענן (Cloud)

פהא! (Pah!)

פאלם (Palm) החברה שהצליחה לנצח את אפל בשוק מחשבי הכף יד (את מכשיר האיינשטיין הכושל של אפל) ושלטה ללא עוררין בשוק הזה נאלצה למכור את עצמה לחברת הענק HP. פאלם מצאה עצמה בחובות לאחר שנה מיום ההשקה של מכשיר הפאלם פרי, מכשיר שקיבל ביקורות טובות, אך נתוני המכירות שלו סיכנו את פאלם.

פארוויל (FarmVille)

פודקאסט (Podcast) פודקאסט הוא בעצם קובץ שמע שניתן להורדה ולשמיעה, בדיוק כמו כל שיר שנמצא על הסלולרי או המחשב שלכם. ההבדל הוא שפודקאסט הוא לא שיר או קטע מוזיקלי, אלא תכנית רדיו או שיעור שהמשתמש יכול להקשיב לו. האתר המוביל בארץ בו ניתן למצוא המון פודקאסטים להורדה הוא iCast ובין הפודקאסטים הבולטים (ומומלצים) בארץ ניתן למצוא את עושים היסטוריה של רן לוי  ומופע השולים של זיו קיטרו.

פוק (Poke) אחת האופציות המיותרות ביותר בפייסבוק. ברגע שעשית את זה לחבר בפייסבוק הוא מקבל התרעה שעשית לו פוק. [תמונה, כפתור פוק]

פוסט (Post) כמו כתבה בעיתון כך כל "כתבה" בבלוג מכונה פוסט. [פוסט לדוגמה]

פורסקוור (Foursqure) פורסקוור היא רשת חברתית מבוססת מיקום. השימוש באפליקציה מתבצע בעיקר בסמארטפון ומאפשר לחברים ברשת לדווח לחבריהם איפה הם נמצאים בכל עת, לשתף משם תמונות ולכתוב תגובות. השימוש ברשת מאפשר קבלת נקודות בטבלת המובילים האישית, וגם מאפשר לקבלת הנחות והטבות שונות במגוון בתי עסק ברחבי העולם.[קישור]

פוש (Push)

פייסבוק (Facebook) רשת חברתית שסוחפת אליה מיליוני גולשים מהעולם כולו. הרשת החברתית הזו הוקמה על ידי מארק צוקרבג (יהודי, אם זה משנה למישהו) בשנת 2004 תחת השם ה-פייסבוק "The Facebook" .לאחרונה, ולאור ההצלחה של הרשת, החלו מספר יצרני סלולר לייצר דגמי סלולר בעלי כפתור ייעודי פיזי לרשת החברתית. [תמונה, לוגו]

פיירפוקס (Firefox) דפדפן אינטרנט מבית מוזילה. ממשיכו של דפדפן הנויגטור הישן. [תמונה, לוגו]

פינג (Ping) רשת חברתית המבוססת על בסיס מוזיקה. פינג היא פרויקט של אפל ונחשבת לרשת חברתית כושלת במיוחד. [תמונה]

פינצ' (Pinch) פטנט רשום של החברות פאלם ואפל המתייחס להצמדת שתי אצבעות על גבי המסך לצורך ביצוע זום אאוט ולהיפך. [תמונה]

פי.סי (PC) מתייחס לכלל המחשבים האישיים המריצים מערכת הפעלה מיקרוסופט או לינוקס. [תמונה]

פינג.אף.אם (Ping.fm)

פישינג (Phising)

פליקר (Flickr) אתר התמונות המוביל בעולם. [תמונה, לוגו]

סאפרי (Safari) דפדפן אינטרנט של חברת אפל. עם גרסה מיוחדת למערכת ההפעלה IOs. [תמונה, לוגו]

סטאטוס (Status) כל טקסט שהמשתמש מזין לפייסבוק מכונה סטאטוס (בניגוד לטוויטר שם זה טוויט).

סמסונג (Samsung) חברת ענק קוריאנית

סמארטפון (Smart Phone) [תמונה]

סימביאן (Symbian) מערכת ההפעלה בה השתמשה נוקיה למרבית הטלפונים שלה בעבר, לפני המעבר למערכת ההפעלה וינדוס פון של מיקרוסופט. [תמונה]

סטיב באלמר (Steve Ballmer)

סטיב גובס (Steve Jobs) [תמונה]

סטיב וויזניאק (Steve Wozniak)

סקייפ (Skype)

ספאם (Spam) דואר זבל. כאשר מקבלים דואר פרסומת לתיבת האי מייל.

ספר אלקטרוני (E Book) מכשירים בעלי מסך גדול המשתמשים בטכנולוגיית דיו אלקטרוני כך שניתן לקרוא בהם טקסטים (ספרים, מגאזינים). היתרון העצום בשימוש בטכנולוגיה הזו היא שניתן לקרוא בקלות ונוחות גם כאשר נמצאים בחוץ, מתחת לשמש (דבר בעייתי מאד במסכים כגון זה של האייפד). [תמונה, קינדל]

סוני רידר (Sony Reader) קורא ספרים דוגמת הקינדל מבית סוני. [תמונה]

קאפצ'ה (Captcha) [תמונה]

סקונד לייף (Second Life) זירה גראפית ועשירה של מציאות מדומה. הגולשים בוחרים לעצמם דמות, יכולים לטייל בעולם הוירטואלי הזה, לפגוש אנשים מכל העולם, לקנות ולסחור. [תמונה]

קיו.אר קוד (QR Code) קוד המוטמע בריבוע שחור לבן. היתרון הגדול בקוד הזה הוא שסמארטפונים יכולים לצלם את הקוד לפענח אותו ואז לבצע את הפעילות המסתתרת בקוד למשל, קישור לאתר, או הצגת טקסט. לקרוא עוד על קוד קיו.אר וגם שימוש מתוחכם יותר בקוד קיו.אר  [תמונה]

קינדל (Kindle) קורא ספרים אלקטרוני מבית אמאזון. [תמונה]

רוגלה (Spyware)

רי טוויט (Re Tweet) כאשר מישהו אוהב את הטוויט שכתבת בטוויטר ועושה לו ריטוויט הוא בעצם מעביר גם לעוקבים שלו את הטקסט שלך בליווי קרדיט.

רנרן (Renren)

רסס (RSS)

שימושיות (Usability) אלמנט המייצג את קלות השימוש בממשק.

תיוג (Tagging) תמונות ברשת החברתית פייסבוק מאפשרות הצמדת שמות. אם חבר שלך צילם אותך באירוע כלשהו הוא יכול לתייג את שמך על התמונה באזור הפנים שלך. האופציה הזו מנוצלת לעיתים לרעה על ידי ספאמרים.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

אייל ארד

אני חושב שאת אייל ארד אין שום צורך להציג. אייל הוא מהאישים הבולטים בארץ בכל הקשור ליחסי ציבור ותקשורת. הוא היה חבר בפורום החווה המפורסם של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ונראה שהוא אדם בעל דעות לא שגרתיות בנושאי טכנולוגיה – דעות אליהן נחשפתי בכנס האינטרנט 2011 של איגוד האינטרנט.

פניתי לאייל ארד עם מספר שאלות בנושאי אינטרנט וטכנולוגיה ולשמחתי הרבה אייל הסכים, אז נקפוץ ישר לעניינים:

1. האם, לדעתך, תופעת הרשתות החברתיות כפי שאנחנו רואים אותה היום תלך ותתעצם או שההייפ סביבה בדרך ליציבות או אפילו דעיכה?

הרשתות החברתיות ילכו ויתעצמו בגלל הצורך הבסיסי שלנו בתקשורת ישיר מרובת משתתפים, אבל הן גם תתפתחנה לכיוון חדש של שיתוף פעולה וירטואלי (virtual collaboration), שבו הרשת החברתית לא תשמש רק להחלפת מידע אלא ליצירה משותפת של ערך למשתתפים ללא הכרח בנוכחות של גורם מארגן (מרכזת). דוגמאות ראשונות לכך הן ויקיפדיה, לינוקס, אניבום ואני מאמין שהתופעה תלך ותתרחב לאור הזמינות של רשתות חברתיות על מדיה ניידת, או מה שאני מכנה MoSo.

2. האם קמפיין בחירות במסגרת רשתות חברתיות יכול להשפיע באופן ברור על תוצאות הבחירות או שהקהל הישראלי לא יושפע מקמפיינים שכאלו?

מדיה דגיטלית היא עוד מדיה – פירסומית ותקשורתית – וככל שקמפיינים משפיעים על דעת הקהל, גם הקמפיין הדיגיטלי ייקח חלק ביצירת השפעה. אני לא מאמין שקמפיין דיגיטלי לבד יכול לשנות מצבים חברתיים מהקצה אל הקצה, להוציא אולי בסיטואציות מהפכניות, כשהשינוי כבר באוויר וכל מה שצריך הוא מוציא לפועל, או נפץ.

3. כמי שמכיר היטב את הציבור הישראלי, האם אתה יכול להצביע על אותו מאפיין שגרם לשימוש מוגבל מאד של הרשת החברתית "טוויטר" בישראל בניגוד להצלחה המסחררת שלו בעולם?

השוק הישראלי הוא שוק קטן מאד, שמאופיין ביישום מהיר של חדשנות מצד אחד, ובתופעת עדריות – follow the leader – מצד שני. ברגע שרשת כמו פייסבוק חדרה היא ממלאת את הצרכים של רשת חברתית, וקשה מאד לאחרות להצליח. זו הסיבה לגסיסת דהמרקר קפה, שלרגע היה הדבר החם, לאי-הצלחת רשתות כמו לינקד-אין וטוויטר, שהן רשתות נישה, ובגלל קוטן השוק אינן יכולות לצבור מסה מספיקה. כשכולם בערוץ 2 קשה לערוץ 10 להתרומם, כשכולם בפייסבוק קשה לטוויטר להתרומם, אלא אם כן יבוא משהו עם חדשנות בולטת בערך שהוא מייצר למשתמשים.

4. מהו דפדפן האינטרנט המועדף עליך?

דף הבית שלי הוא YNET ולשאר האתרים אני מגיע דרך גוגל, כך שלדפדפן (אקפלורר במקרה שלי) אין חשיבות גדולה.

5. בתור בעליו הגאה של מכשיר האייפון (ואני הבנתי את זה מהחתימה של המייל שלך) מהן שלושת האפליקציות הכי קריטיות עבורך?

אתרי חדשות (שמרוכזים בספרייה- בעיקר XFEED), פייסבוק ודרופבוקס.

 

, , , , , , , , , , ,

כבר הצגתי בבלוג שלי את הסרטון שמסביר בצורה מצוינת למה כדאי לארגונים, קבוצות וסתם אנשים (לא התכוונתי אליכם הקוראים, אתם לא סתם. התכוונתי לכל השאר) לפעול ולהשקיע מאמץ ברשתות החברתיות והאם באמת מדובר במהפכה. הנה סרטון המשך שחוץ מהמוזיקה המצוינת שלו, באמת עושה עבודה נהדרת, וכיף, פשוט כיף לצפות בו (אגב, בהזדמנות זו אתם מוזמנים לעשות משהו טוב ולהצטרף לדף פייסבוק של הבלוג הזה. בשבילכם, לא בשבילי) :

, , , , , , , , ,

Older posts >>

Theme Design by devolux.org