Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

CAT | פייסבוק

טוויטר

עדכון: הפוסט הזה פורסם גם ב״הארץ״!

נתחיל מהנקודה הכואבת בהקשר לרשת החברתית, Twitter, ומשם נמשיך לדבר על הנקודה הכואבת יותר בהקשר לעצמנו ולשימוש שלנו ברשתות החברתיות.

טוויטר, לפחות לפי דיווחים שונים בתקשורת, נמצאת בתקופה מאתגרת מכל מיני זוויות של פעילות החברה והרשת החברתית. אם מדברים על הקהילה הישראלית בטוויטר (מבלי לדבר על מס׳ מדויקים), די ברור שהיא מתנהלת שם במספרים כמעט זניחים, לעמת קהילת המשתמשים הישראלים בפייסבוק. בכל הקשור למשתמשים מארה״ב ואירופה – המצב שונה לגמרי.

עכשיו, בואו נדבר על עצמינו ועל השימוש שלנו ברשתות חברתיות. ברשותכם, אני אתייחס בפוסט הזה לטוויטר מול פייסבוק, ולא אזכיר רשתות אחרות כגון: לינקדאין, סנאפצ׳אט או אינסטגרם.

בואו נראה אם אתם מסכימים עם ההנחה הבאה: כשאתם גוללים בין העדכונים השונים ש- Facebook מציפה לכם, לא משנה אם באפליקציית המובייל או באתר האינטרנט, אתם לעתים קרובות די מבזבזים את הזמן שלכם. בין קפיצה קצרה לכתבה עם קישור קליקבייטי על סלבס כלשהוא, דרך פוסט חדש ב-״כשאבא ואמא בני דודים״ (עם מעבר על התגובות בפוסט, כמובן) וכלה בקריאת סטאטוס זועם על רכב משטרתי שחונה בחניית נכים, שהופך אתכם לעצבניים וכועסים קצת יותר ממה שהייתם לפני שקראתם את הסטאטוס.

אני יכול לשמוע את המחשבות שלכם: ״זה לא כ״כ נורא, מה כבר קרה? אז בסך הכל שרפתי 15-20 דקות…״, אז אני אסביר: מה שכ״כ נורא וגם כ״כ משפיע עלינו זה שהחומרים והתכנים שאנחנו קוראים ונחשפים אליהם הם סוג של מזון למוח. תוכן גרוע = מזון גרוע = ביצועים פחותים. יש אנלוגיה מאד יפה בהקשר הזה שמדברת על כך שלא הייתם מסכימים שאדם זר יגיע אליכם הביתה ויזרוק אשפה בתוך הבית שלכם, וזה בדיוק מה שאנחנו מאפשרים להרבה גופים לעשות כשאנחנו צורכים תוכן מהסוג הזה.

עוד מאפיין הוא שחלק לא מבוטל העדכונים שאתם מקבלים יהיו לוקאליים, בעברית ולא בדיוק מעשירים אתכם מבחינת ידע או מבחינה מקצועית.

אפשר גם אחרת – טוויטר

אני אוהב את טוויטר, אפילו סייעתי בהתנדבות בגישושים הראשונים של החברה בישראל והייתי במסיבת ההשקה של הפעילות הישראלית של טוויטר בארץ. כמי שחשוב לו להקדיש זמן רב ללמידה, התמקצעות וחשיפה לתובנות שונות ואנשים בולטים בתעשייה – אני מוצא דווקא את טוויטר ככלי העיקרי שלי. אגב, זה החשבון שלי שם. מומזנים לעקוב.

מורד שטרן

הנה 3 נקודות ששמתי לב אליהן בשימוש בפייסבוק מול טוויטר. אני אקדים ואומר שבמציאות לא הכול שחור ולבן כמו בהשוואה שלי, אבל בגדול זה המצב:

חברים יש רק באגד. ובפייסבוק: בטוויטר, בניגוד לפייסבוק, אין ״חברים״ (הא! ברור שכל ה״חברים״ שלכם בפייסבוק הם באמת חברים) – ב- Twitter יש עוקבים. ובגדול, חוץ ממקרים בודדים, ניתן לעקוב אחרי כל אחד. ברגע שאני עוקב אחרי מישהו אין שום עניין באיחולי יום הולדת, היעלבויות או שיחות שמפליגות למחוזות הפוליטיקה ודת. אני עוקב אחרי אדם (או מותג – בטוויטר חשבון אדם ומותג זה בדיוק אותו הדבר. בפייסבוק לא) כי העיסוק, הדיעות והתובנות שלו מעניינות אותי ואני לומד מהן. יבלבל את מוח – אפסיק לעקוב.

התוכן הוא המלך, אז בוא ננסה לקבל יותר מעולם תוכן ספציפי: טוויטר מכווננת את השימוש בה לשימוש נושאי. קרי, הפוקוס הוא להנגיש למשתמש תכנים מעולמות תוכן ספציפיים שמעניינים אותם, ופחות דגש על סטאטוסים ויראליים של חניות כפולות וכותרות על אמירות עצובות שעוד פוליטיקאי זרק לאוויר. בגלל שהדגש הוא על עולמות תוכן, השימוש בטוויטר אשכרה מעשיר את הידע המקצועי שלך. אתם יכולים לעשות ניסוי מעניין ולהשתמש באופציית ״Who to Follow״ ואז תבינו איך טוויטר רואה אתכם מבחינת תחומי עניין.

לפרוץ את המגבלות הגיאוגראפיים: היות ואני שייך לתעשייה שהיא גלובאלית, העובדה שאין ב- Twitter מגבלה גיאוגראפית היא נהדרת (טכנית, גם לא בפייסבוק – אבל תיכף תבינו למה אני מתכוון), ולכן רוב התכנים שאני מקבל הם באנגלית וזה יתרון אדיר. וזה בניגוד ל- Facebook, שם רוב ה״חברים״ שלכם מישראל, ולכן גם התכנים שתקבלו יהיו לוקאליים ובעברית.

טוויטר על סיטרואידים, או: ככה תקימו את מרכז התקשורת הפרטי והעצמתי שלכם

יש כלי אחד, רשמי של טוויטר, שניתן להלביש על טוויטר ואני מוצא את עצמי נדהם כל פעם מחדש עד כמה הוא עצמתי ואשכרה מאפשר לכם להקים תקשורת פרטי משלכם, ולנצל את היתרונות של טוויטר שסקרתי לעיל. זה החלק המעניין באמת עליו רציתי לדבר, אבל אני הולך להיות רע במיוחד ולהגיד שעל זה אכתוב בחלק הבא. בכל זאת, תראו את הכותרת – מדובר בחלק א׳ בלבד, ואם הגעתם לפוסט הזה דרך שיטוט בפייסבוק, ואתם חשים שבזבזתם את הזמן שלכם – אז מ.ש.ל!

עד לפוסט הבא (חלק ב׳) – כמה דברים שאולי תמצאו מעניינים

מוזמנים להעיף מבט במצגת שלי (עוד מימי ב-HPE) בנושא שימוש נכון ואפקטיבי יותר בטוויטר:

בנוסף, גאה מאד גם לעדכן שלניוזלטר ״פורום החדשנות והטכנולוגיה״ שאני מוציא בשת״פ עם משרד החוץ רשומים כמעט 800 מנויים. הנה סיכום קצרצר של 7 נק׳ שלמדתי מהתהליך ההקמה.

, , , , , ,

אינדקס פייסבוק

לא תמיד איכות השיחה והרמה בפייסבוק גבוהה. אבל זה מה יש

אין ספק – הפעילות בפייסבוק הולכת וגוברת. אנשים מבינים ששם נמצאים אנשים (משפט יפה, הא?), ולכן משקיעים בפייסבוק לא מעט אנרגיה. מצד שני, אחת הבעיות הקשות בפייסבוק היא החיפוש. גם אם אני רוצה לעקוב אחרי פעילות של ארגון, חברה או בלוג, לא יהיה לי קל להגיע אליה באמצעות החיפוש המובנה של הפייסבוק.

במטרה להתגבר מעט על הבעיה ולתת חשיפה לדפים האלו, אתם מוזמנים לשלוח לי קישור לדף הפייסבוק של הבלוג שלכם (או החברה שאת הפעילות שלה את מנהלים או אוהבים) ואני אפרסם אותו באינדקס דפי הפייסבוק שכבר נמצא בתהליך של איסוף והרכבה. אני אוסיף גם חברות מסחריות וארגונים, אבל אלו יהיו בסוף הרשימה, במטרה לתת עדיפות לבלוגרים.

אם עוד לא פתחתם דף פייסבוק לבלוג שלכם זו הזדמנות נהדרת: לפתיחת דף פייסבוק משלכם.

חשוב מאד – אחרי שיש לכם מעל 30 לייקים בדף אתם יכולים גם לשנות את הכתובת שקבלתם מפייסבוק (שהיא גבריש סתמי), לכתובת רשמית ומסודרת יותר.

, , , , , , , , , ,

מחאה פייסבוק

אם עוד לא יצא לכם להיתקל ביוזמה הזו בפייסבוק, אז אני מזמין אתכם להכיר אותה עכשיו. מדובר ביוזמת מחאה, אבל לא מה"סוג הרגיל". הפעם, אנחנו לא זועקים נגד: עלויות הדיור, מחיר הקוטג, יוקר המחייה או יו-ניים-איט.

מחאה פייסבוק

הפעם אנחנו מנסים לגלות ערבות הדדית לעובדי מפעל ישראלי שכולנו מכירים, מפעל שנאלץ לנקוט בהליך פיטורים מול עובדי קו ייצור שלא בטוח שיש להם לאן ללכת. זו ההזדמנות שלנו לנסות ולחולל שינוי אמיתי גם עבור אחרים שבאמת צריכים את זה. ליוזמה הזו קראתי "כמו עם הקוטג, אבל הפוך: מחזקים את פרי הגליל". ליוזמה הצטרפו לא מעט אנשים בזמן די קצר יחסית, והיא גם זכתה להופיע בגלובס.

אז יאאלללה, תצטרפו ותשתפו גם אחרים, ואולי נצליח לשנות משהו ולעזור לאנשים שבאמת זקוקים לזה כרגע !! 🙂

הערה חשובה: אין להסיק מהכתוב לעיל שהמחאות "הותיקות" כגון זו שהחלה על הדיור, או זו של הרופאים הינן בעלות ערך הדדי פחות מזו של המחאה הזו. לא זו היתה כוונת הכותב, ולעיתים קרובות מידי, בהחלט קרובות מידי, דבריו של הכותב לא מקבלים את הפרשנות אליה הוא התכוון בדיוק (ואחרי 4 שנות כתיבת בלוג זו בהחלט עובדה בעייתית).

, , , , , ,

 

פייסבוק מול גוגל פלוס

אומנות ניהול השיחה בפייסבוק. אני מעביר גם קורסים

אני שונא כשאנשים מנסים לעשות האנשה למוצרים או שירותים טכנולוגיים, התוצאה היא בדרך כלל סטאטוסים, או ציוצים, מפגרים כמו זה: "רשת הפייסבוק היא כמו האישה החוקית וגוגל פלוס היא כמו הפילגש, אסור אבל מרגש". את הסטאטוס הזה קראתי היכן שהוא בתוך אותו שצף מלל אין סופי שהתנהל ברשת (וברובו בפייסבוק, כמה משעשע) במטרה לקבוע האם הרשת החברתית החדשה, "גוגל פלוס", תתפוס או לא תתפוס.

אז… אחרי שעננת המלל חלפה הלכה לה (אף אחד כמעט לא מדבר על זה, שמתם לב?), אני מתכבד להפנות את השאלה לעצמי: "מורד, בבקשה, האר את עיננו – האם גוגל פלוס יצליח להעפיל על פייסבוק?". תודה ששאלת, אני אשמח לענות על כך בשני אופנים: תשובה פשוטה של מילה אחת, ותשובה ארוכה מנומקת.
אני אתחיל בתשובה של מילה אחת: "לא", ואמשיך לתשובה הארוכה – הרשת החברתית החדשה גוגל פלוס לא תתפוס בגלל 3.5 סיבות טובות:

1. "אין לי זמן! אין לי זמן!" (מתוך זיכרונות נוסטלגיה עצובה) : אין לנו זמן לחלק את עצמנו לאלף ואחת רשתות חברתיות. לעיתים קרובות כשאני כותב סטאטוס גאוני בפייסבוק (וזה באמת לעיתים קרובות, אולי קרובות מידי באופן מעורר חשד לגבי ההגדרה שלי ל"גאונות"), אני מוצא את פעולת העתק הדבק לחשבונות הלינקדאין וטוויטר (אני שונא לקצץ את הסטאטוס למסגרת של 140 תווים. שונא!) שלי כפעולה מייגעת ואפילו,אני מודה, קצת ספאמית. אז להתחיל ולהשקיע גם ברשת נוספת? לא הגיוני.

2. ייחודיות: בעוד לינקדאין מבססת עצמה כרשת חברתית עסקית לצורך נטוורקינג ומציאת עבודה (אני אישית חושב שנטוורקינג טוב יותר ניתן דווקא לבצע באמצעות הפייסבוק, אבל נניח לזה כרגע), פייסבוק נתפסת באופן מוחלט בתפקיד הכיכר המרכזית שם ניתן למצוא את כולם, וטוויטר נחשבת למין עוף מוזר שרק פריקים טכנולוגיים ואנשים מוזרים נמצאים שם ומהגגים להם ב-140 תווים, לגוגל פלוס אין שום ייחודיות.
גוגל פלוס היא חיקוי של פייסבוק שפשוט במקום הצבע הכחול ששולט בפייסבוק, אפשר לראות שהצבע הלבן שולט בגוגל פלוס (זה מגיע גם בשחור? חה, חה, חה), ואל תגידו לי "מעגלים!" יש שם מעגלים!" – זה גימיק זול.

3. "עדיף כמה אחים בינוניים על אח גדול אחד" (מורד שטרן, 2011): אני אישית לא אוהב לשים את כל המידע האישי שלי בידיים של גוף טכנולוגי אחד בלבד. אם כבר האח הגדול וכל זה, אז אני מעדיף כמה שיותר אחים גדולים שכאלו שמידי פעם יריבו בניהם קצת, ואף חד מהם שלא יחזיק בידיים שלו את כל המידע שלי. הגיוני, לא?

3.5. מרקו לא היה מוצא את אמא שלו בגוגל פלוס: פייסבוק נמצאת מספיק זמן בסביבה כך שגם אנשים לא טכנולוגיים בעליל ניתן למצוא בפייסבוק. החל מההורים, הדודים, וכלה בשכנים ובסלברטיז. כולם (כמעט כולם), כבר שם. אני לא נכנס לשאלה האם זה משהו חיובי או לא (וזו גם הסיבה שנתתי לסעיף הזה רק חצי נקודה), זה פשוט ככה, וזה לא ישחזר את עצמו בגוגל פלוס מסיבה פשוטה, רוב האנשים הלא טכנולוגיים האלו לא יעשו מאמץ (ומבחינתם מדובר אכן במאמץ) לפתוח חשבון חדש, להכיר מערכת חברתית חדשה ולחפש מחדש את הכל החברים שהם כבר מצאו בפיייסבוק. זה פשוט לא יקרה.

תראו, יכול להיות שאני טועה לגמרי, וגוגל פלוס תשאיר את פייסבוק עם אבק בפה, או שלכל הפחות תשתווה לה בעתיד. כן, אני מכיר את המספרים המדהימים של המצטרפים החדשים אליהם הגיעה גוגל פלוס בזמן קצר מאד, אבל הם לא מדד לשום דבר. מי שהצטרף לגוגל פלוס לא עזב שום רשת חברתית אחרת בשביל זה, הוא רק רצה לבדוק על מה הרעש והמהומה ולהוכיח שהוא אחד מאותם מובחרים שקיבלו הזמנה להצטרף. למעשה, ככל שאני שואל אנשים ברשת אם הם חברים בגוגל פלוס והם עונים לי "כן", בדרך כלל הם גם מוסיפים שכבר הרבה זמן הם לא נכנסו לשם כי אין להם זמן. וברגע שכבר נכנסת ואתה נוטש, אז אתה נוטש.

, , , , , , , , , , ,

כנס דה מרקר 2011

כנס דה מרקר 2011 (Comvention) יתקיים השנה ביום ראשון הקרוב (3.4.2011) בקריית שדה התעופה (באווניו, בלעז). בכנס יתארחו אנשים מרתקים למדי כגון, כאלו שבאמת מעניין אותי לשמוע מה יש להם להגיד: שר התקשורת משה כחלון, ערן גפן, אילן שילוח, יוסי תאגורי ויניב מיכאלי (יש עוד מלא, רק נתתי טעימה קטנה).

הנושאים החמים כמובן יהיו: שיווק, שיווק דיגיטאלי, סלולר, פייסבוק, מדיה חברתית, פייסבוק, תוכן, פייסבוק, יזמות חברתית ברשת, פייסבוק, טוויטר ופייסבוק.

כמו בכנס דה מרקר הקודם, אני מאד אשמח לפגוש אנשים שקוראים את הבלוג שלי ורוצים להודות לי על התכנים הנפלאים והציניות המיוחדת שלי שמעוררת בהם תחושה של תקווה לעתיד טוב יותר. רק תיקחו מספר בכניסה, בבקשה. ולא, אני לא חותם על פוסטים שהדפסתם בבית.

לפרטים נוספים על הכנס.

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

קוד QR

אממ... מה מסתתר מאחורי הקוד הזה?... (רמז: אל תפתחו ציפיות)

QR Code או בשמו העברי קיו.אר קוד הוא טכנולוגיה מגניבה למדי שגורמת לי אישית הרגשה מגניבה למדי. זוכרים את התקופה בה הייתם ילדים קטנים וניסיתם ליצור שפת סתרים שממבט ראשון רק אתם מבינים, ואז ניסיתם למכור את זה לחברים שלכם, לגלות להם איך גם הם יוכלו לפענח את הקוד שהמצאתם, אבל הם דחו אתכם בזלזול ואז לא רצו לשחק אתכם תקופה מסוימת? תהיו אמתיים עם עצמכם ואל תשליכו את זה עליי, בסדר?

בכל מקרה, קוד QR הוא תמונה ריבועית בצבעים שחור ולבן שצילום שלה ואז פענוח שלה באמצעות תוכנה ייעודית מאפשרים להמיר את תמונה בקישור או כל טקסט שהוא. זה מגניב כי האפשרויות שמסתתרות מאחורי שימוש נכון בקוד שכזה הן מלהיבות.

קוד QR

"מורד שטרן המלך" במשרד שלי. ואף אחד פה לא מבין מה זה, או מסכים עם הקביעה הזו

תחשבו על הצגה של קודים שכאלו לאורך בניין גדול ועמוס, אדם שמסתובב בבניין יכול לצלם את הקוד שיומר באופן אוטומטי לאתר אינטרנט שיכיל מפה, אנשי קשר ומידע נוסף שילווה את המטייל כל הזמן כי המידע נמצא אצלו בסלולר! תחשבו על טופס מסובך שאתם צריכים למלא ולא ממש בא לכם לקרוא את ההוראות המשעממות, קוד QR שיוצמד לדף יוכל לקחת אתכם במהירות לסרטון יוטיוב שם יוסבר לכם באופן חי איך למלא את הטופס ומה לעשות איתו אחרי שסיימתם למלא אותו!

QR code

קוד ה QR הזה הוא כרטיס ביקור שהכנתי עבור עצמי

ליצור קוד QR זה נורא פשוט ואפילו חינמי (יש קישור בסוף הפוסט) וברגע שיצרתם אחד כזה אתם יכולים להדפיס או להפיץ בפייסבוק. מבדיקה שערכתי עולה שלא הרבה אנשים בארץ מכירים את הטכנולוגיה הזו, אז בכלל אתם יכולים לעשות דאווינים על החברים שלכם…

קישורים:

להורדת תוכנה מפענחת קוד QR לסלולרי שלכם:
http://www.mobile-barcodes.com/qr-code-software/

ליצירת קוד QR משל עצמכם (חינם) :
http://qrcode.kaywa.com/

ליצירת קוד QR מיוחד לכרטיסי ביקור (חינם) :
http://zxing.appspot.com/generator/

אהבתם? תנו בלייק! (חינם) :
http://www.facebook.com/Morad.Usability.Blog

, , , , , , , , , ,

פייסבוק

לפני כמה שנים טובות, בעודי חייל צעיר לובש מדי זית, השתתפתי בקורס מפקדי טנקים. לא ברור לי מי קיבל את ההחלטה ואני מקווה שצה"ל מפיק לקחים אבל באמת הייתי שם ואפילו (!) עברתי את הקורס. החלק הקשה ביותר מבחינתי היה הניווט. לא משנה כמה ניסיתי, אדון ניווט ואנכי לא הצלחנו להסתדר.

לא ממש הצלחתי לקרוא את המפות וסמכתי על אותו מצפון פנימי שבעקבות הכינוי שלו "מצפון" הנחתי שהוא יכול לתפקד גם כמצפן, אבל לצערי הוא לא תפקד לא כמצפן ובטח לא כמצפון. השיא היה שבאחד הניווטים, בעודי בטוח שאני עוד רגע קל מגיע ליעד המסומן ושובר שיא ניווט של אהוד ברק, קיבלתי קריאה במכשיר הקשר שלא לזוז שכן בסיס סודי זיהה תנועה שלי לכיוונו והם ישלחו אליי חמושים אם אעיז להמשיך (אמיתי לגמרי). מפקד הניווט ביקש שפשוט אעצור ושהם כבר יבואו לקחת אותי ברכב. תוך כדי נסיעה, וכאות הוקרה על ה"טרמפ" הצעתי לנהג עזרה בניוט – אבל הוא סירב בנימוס. הכאב האמיתי היה שהגעתי אחרון חזרה לקבוצת הקורס, שכבר מזמן חזרו מהניווט שלהם, ולכן לא נשאר לי מה לאכול.

הלקח היה ברור אם לא יודעים לקרוא מפות הולכים לאיבוד, אם הולכים לאיבוד, לא נשאר אוכל. באינטרנט, המפות שלנו הן הסטטיסטיקות. הן יכולות להראות לנו בצורה הטובה ביותר האם הדרך בה אנו נוקטים מביאה אותה למקומות שאנו רוצים, האם אנחנו זוכים למספר הכניסות אליו כיוונו והאם אנחנו חושפים את התוכן שלנו לאנשים שאנחנו רוצים שייחשפו אליו.

אם עד היום חקרנו בעיקר את הסטטיסטיקות של האתר או הבלוג שלנו, הרי שבימים אלו כדאי מאד לחקור את הסטטיסטיקות של דף הפייסבוק שלנו. הדבר היפה בסטטיסטיקות של פייסבוק הוא שהן מספקות מידע מרתק עד כאב.
את הפוסט הזה אני אחלק לשלושה חלקים: החלק הנוכחי, שאתם קוראים כרגע, הוא בעיקר הקדמה מיותרת שהייתם יכולים לחסוך לעצמם (אבל אז לא הייתם יודעים על ההיסטוריה הצבאית המפוארת שלי), חלק שני שיתמקד בסטטיסטיקות מצד המבקרים בדף הפייסבוק, ובחלק השלישי בו נתמקד בסטטיסטיקות מצד התוכן שאנו מפרסמים בדף שלנו.

– אז הקדמה קצרצרה כדאי שכבר תוכלו להיכנס לעניינים לבד:

כנסו לדף הפייסבוק שאתם מנהלים ולחצו על: View Insights (נמצא בצד ימין ולמעלה).

סטטיסטיקות פייסבוקשימו לב למעלה מצד שמאל, אתם תראו שם את התפריט הבא:

פייסבוק סטטיסטיקות

לתפריט 5 קישורים אבל רק שניים מעניינים אותנו באמת: Users ו Interactions. החלוקה הזו בעצם מחלקת את נתוני הסטטיסטיקות לשני חלקים עיקריים, הצד של המשתמשים בדף שלנו (המבקרים) והצד של האינטראקציה שהשיג התוכן שפורסם בדף שלנו. בחלק העליון של התפריט תופיע כותרת הדף עליו אתם מקבלים סטטיסטיקות. אם אתם מנהלים כמה דפים פשוט לחצו על ראש התפריט ובחרו דף אחר.

סטטיסטיקות פייסבוק

בכל מקרה, חשוב שתמיד תסתכלו על טווח התאריכים של הנתונים. הוא נמצא בצד שמאל למעלה וכיוונון נכון שלו (גם בצד המבקרים וגם בצד התוכן) יכול להראות לכם את הנתונים בזום אין וזום אאוט על ציר הזמן וזה מאד חשוב במטרה לגלות מגמה של שיפור, ירידה או עקביות מרגיזה. אני מציע לכם בחום להתחיל לשחק עם הגראפים – אתם תמצאו שם דברים מאד מעניינים…

אם אתם רוצים להציץ לתוך הסטטיסטיקה העולמית של פייסבוק עצמה. קראו את הפוסט המדריך הסודי לפילוח קהל המשתמשים בפייסבוק.

אהבתם? תנו בלייק ושפרו לי את הסטטיסטיקה!

 

, , , , , , , , , ,

אייל ארד

אני חושב שאת אייל ארד אין שום צורך להציג. אייל הוא מהאישים הבולטים בארץ בכל הקשור ליחסי ציבור ותקשורת. הוא היה חבר בפורום החווה המפורסם של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ונראה שהוא אדם בעל דעות לא שגרתיות בנושאי טכנולוגיה – דעות אליהן נחשפתי בכנס האינטרנט 2011 של איגוד האינטרנט.

פניתי לאייל ארד עם מספר שאלות בנושאי אינטרנט וטכנולוגיה ולשמחתי הרבה אייל הסכים, אז נקפוץ ישר לעניינים:

1. האם, לדעתך, תופעת הרשתות החברתיות כפי שאנחנו רואים אותה היום תלך ותתעצם או שההייפ סביבה בדרך ליציבות או אפילו דעיכה?

הרשתות החברתיות ילכו ויתעצמו בגלל הצורך הבסיסי שלנו בתקשורת ישיר מרובת משתתפים, אבל הן גם תתפתחנה לכיוון חדש של שיתוף פעולה וירטואלי (virtual collaboration), שבו הרשת החברתית לא תשמש רק להחלפת מידע אלא ליצירה משותפת של ערך למשתתפים ללא הכרח בנוכחות של גורם מארגן (מרכזת). דוגמאות ראשונות לכך הן ויקיפדיה, לינוקס, אניבום ואני מאמין שהתופעה תלך ותתרחב לאור הזמינות של רשתות חברתיות על מדיה ניידת, או מה שאני מכנה MoSo.

2. האם קמפיין בחירות במסגרת רשתות חברתיות יכול להשפיע באופן ברור על תוצאות הבחירות או שהקהל הישראלי לא יושפע מקמפיינים שכאלו?

מדיה דגיטלית היא עוד מדיה – פירסומית ותקשורתית – וככל שקמפיינים משפיעים על דעת הקהל, גם הקמפיין הדיגיטלי ייקח חלק ביצירת השפעה. אני לא מאמין שקמפיין דיגיטלי לבד יכול לשנות מצבים חברתיים מהקצה אל הקצה, להוציא אולי בסיטואציות מהפכניות, כשהשינוי כבר באוויר וכל מה שצריך הוא מוציא לפועל, או נפץ.

3. כמי שמכיר היטב את הציבור הישראלי, האם אתה יכול להצביע על אותו מאפיין שגרם לשימוש מוגבל מאד של הרשת החברתית "טוויטר" בישראל בניגוד להצלחה המסחררת שלו בעולם?

השוק הישראלי הוא שוק קטן מאד, שמאופיין ביישום מהיר של חדשנות מצד אחד, ובתופעת עדריות – follow the leader – מצד שני. ברגע שרשת כמו פייסבוק חדרה היא ממלאת את הצרכים של רשת חברתית, וקשה מאד לאחרות להצליח. זו הסיבה לגסיסת דהמרקר קפה, שלרגע היה הדבר החם, לאי-הצלחת רשתות כמו לינקד-אין וטוויטר, שהן רשתות נישה, ובגלל קוטן השוק אינן יכולות לצבור מסה מספיקה. כשכולם בערוץ 2 קשה לערוץ 10 להתרומם, כשכולם בפייסבוק קשה לטוויטר להתרומם, אלא אם כן יבוא משהו עם חדשנות בולטת בערך שהוא מייצר למשתמשים.

4. מהו דפדפן האינטרנט המועדף עליך?

דף הבית שלי הוא YNET ולשאר האתרים אני מגיע דרך גוגל, כך שלדפדפן (אקפלורר במקרה שלי) אין חשיבות גדולה.

5. בתור בעליו הגאה של מכשיר האייפון (ואני הבנתי את זה מהחתימה של המייל שלך) מהן שלושת האפליקציות הכי קריטיות עבורך?

אתרי חדשות (שמרוכזים בספרייה- בעיקר XFEED), פייסבוק ודרופבוקס.

 

, , , , , , , , , , ,

מגזר שלישי באינטרנט

לאחרונה קבלתי פנייה מבחורה נחמדה מאד בשם שושנה ג'סקול שביקשה ממני לפרסם בבלוג הזמנה לכנס ארגונים ללא רווח באינטרנט, אני תמיד (טוב, לא תמיד) שמח לעזור ואני מצטט פה את ההזמנה:

"אתה מעוניין בהצלחת הארגון שלך. גם אנחנו! למנהלי עמותות ולכל המגזר השלישי יש הרבה מה ללמוד מטובי המומחים בתחומי הטכנולוגיה, השיווק, גיוס המשאבים, מדיה חברתית ועוד תחומים רבים נוספים.

הצטרף אלינו ותלמד כיצד עמותות יכולות להשתמש בכלים אלו על מנת לחזק את הארגון שלכם, לגייס תורמים, לשתף פעולה עם ארגונים נוספים וקרנות ולהרחיב בהרבה את החשיפה והתפוצה שלהם. בואו ליום של חדשנות, מצוינות ואוכל טוב, כדי ללמוד ולהתנסות ברעיונות וכלים מעשיים, לקדם את הארגון שלכם ואת המגזר השלישי כולו! אם תשתתפו השנה בכנס אחד בלבד- כדאי שזה יהיה "FONSI". הכנס יערך 28 לפברואר, מרכז נא לגעת ביפו".

למידע נוסף (האתר של שושנה).

, , , , , , , ,

כשהקמתי את הבלוג הזה (לפני 3 שנים ו-3 חודשים. אבל מי סופר), ידעתי שאני רוצה לכוון אותו לאליטה הטכנולוגית של הבלוגספירה הישראלית, לקצפת הכל-כך מתוקה של המוחות המבריקים ביותר בתחום הטכנולוגיה והאינטרנט, לטופ של הטופ האנושי שניתן למצוא באינטרנט הישראלי. התוצאה הסופית היא שבסוף אתם קוראים את הבלוג הזה. וזה בסדר, באמת.

ועם זאת ולמרות זאת, אני חש צורך עז ליידע אתכם בכל פעם שיש חידוש טכנולוגי אינטרנטי מעניין ואיך ניתן למנף אותו עבור עצמכם. אני לא אהיה הראשון שידווח עליו (יש לי חיים, יש לי משפחה אבל בעיקר בגלל עצלות), אני לא אמסור את הדיווח המפורט ביותר (שוב, עצלות נטו), אבל אני אמסור את הדיווח המזוקק והרלוונטי ביותר על מנת שתוכלו לעשות שימוש של ממש ולא רק לצאת, כל פעם מחדש, בטריקת דלת מהבלוג הזה. ומזל שאין דלתות באינטרנט.

פייסבוק, שוב, משנים לנו את חוקי המשחק. זה נחמד, זה פאן אבל זה בעיקר מעיק, מעצבן ומוכיח שביום שמארק ירצה – מארק ייקח (מארק נתן, מארק לקח, יהי שם מארק מבורך). השינוי האחרון נוגע לדפי החברים שאתם יוצרים לעצמכם, דף הפייסבוק שלי ,למשל, ואני מקשר אליו בשביל שתעשו עליו לייק אם זה לא מספיק ברור (ולחשוב שפעם כיוונתי את הבלוג הזה לאליטה), כבר עודכן לגרסה חדשה כשהשינויים הם בעיקר גראפיים ועוד שינוי אחד קריטי ומדהים שאם רק תקשיבו לי, ורק לי, תוכלו למנף את דפי הפייסבוק שלכם:

הנה שיחה טלפונית שערכתי במטרה למנף את דף הפייסבוק שלי, לפני השינוי בפייסבוק עליו אני אסביר בהמשך:

מורד: "שלום, אני מדבר עם יוכבד?"

יוכבד: "יוכבד?"

מורד: "היי, שמי מורד, אולי את זוכרת אותי, דודה שלי היתה שכנה שלך לפני ,אמממ.., 15 שנה?"

יוכבד: "15 שנה?"

מורד: "כן, לא משנה. יש לי דף מעריצים בפייסבוק ואני ממש רוצה שתעשי עליו לייק"

יוכבד: "לייק?"

מורד: "כן, קצת להגדיל את האגו וכאלה. רדוד, אני יודע"

יוכבד: "יודע?"

מורד: "זה חסר סיכוי לחלוטין, הא?"

יוכבד: "הא?"

[ניתוק שלי]

מהשיחה הנ"ל אתם בוודאי רואים שיש לנו (לי ולכם. אני בטוח שערכתם שיחות טלפון דומות) רצון משותף להגדיל את מספר הלייקים של עמוד הפייסבוק שלנו. השינוי החדש של פייסבוק מאפשר את זה.
השינוי מאפשר לכם "ללבוש" תחפושת ולא להיות הפרופיל האישי הרגיל שלכם, אלא להיות הפרופיל של הדף שלכם, מעתה אתם יכולים להגיב, לעשות לייק על סטאטוסים של דפים ואנשים אחרים ובאופן כללי לחשוף את הדף שלכם למלא אנשים חדשים שלא זכו (…) להכיר את הדף שלכם קודם!

אז איך עושים את זה? הנה מדריך קצר:

1. כנסו לדף הפייסבוק שאתם רוצים לקדם.

2. Acount –> Use Facebook as Page:

3. זהו, עכשיו אתם כבר לא אתם, אלא הדף שלכם (ולכן הכותרת הכל כך משעשעת שלי: כמו פיצול אישיות אבל לא).

4. במטרה להיחשף לתכנים של דפים אחרים (במטרה להגיב עליהם) עליכם לעשות להם לייק. במטרה להחשף לסטאטוסים של אנשים אחרים (במטרה להגיב עליהם) עליכם לחפש אותם בתיבת החיפוש של פייסבוק ואז ללחוץ על ה wall שלהם בשביל לצפות בעידכונים.

5. תשתעשעו.

, , , , , , , , , ,

Older posts >>

Theme Design by devolux.org