Usability Talking

בלוג טכנולוגי על עולם האינטרנט, החדשנות, הקהילות הסטארטאפים והיזמות

CAT | רשתות חברתיות

טוויטר

עדכון: הפוסט הזה פורסם גם ב״הארץ״!

נתחיל מהנקודה הכואבת בהקשר לרשת החברתית, Twitter, ומשם נמשיך לדבר על הנקודה הכואבת יותר בהקשר לעצמנו ולשימוש שלנו ברשתות החברתיות.

טוויטר, לפחות לפי דיווחים שונים בתקשורת, נמצאת בתקופה מאתגרת מכל מיני זוויות של פעילות החברה והרשת החברתית. אם מדברים על הקהילה הישראלית בטוויטר (מבלי לדבר על מס׳ מדויקים), די ברור שהיא מתנהלת שם במספרים כמעט זניחים, לעמת קהילת המשתמשים הישראלים בפייסבוק. בכל הקשור למשתמשים מארה״ב ואירופה – המצב שונה לגמרי.

עכשיו, בואו נדבר על עצמינו ועל השימוש שלנו ברשתות חברתיות. ברשותכם, אני אתייחס בפוסט הזה לטוויטר מול פייסבוק, ולא אזכיר רשתות אחרות כגון: לינקדאין, סנאפצ׳אט או אינסטגרם.

בואו נראה אם אתם מסכימים עם ההנחה הבאה: כשאתם גוללים בין העדכונים השונים ש- Facebook מציפה לכם, לא משנה אם באפליקציית המובייל או באתר האינטרנט, אתם לעתים קרובות די מבזבזים את הזמן שלכם. בין קפיצה קצרה לכתבה עם קישור קליקבייטי על סלבס כלשהוא, דרך פוסט חדש ב-״כשאבא ואמא בני דודים״ (עם מעבר על התגובות בפוסט, כמובן) וכלה בקריאת סטאטוס זועם על רכב משטרתי שחונה בחניית נכים, שהופך אתכם לעצבניים וכועסים קצת יותר ממה שהייתם לפני שקראתם את הסטאטוס.

אני יכול לשמוע את המחשבות שלכם: ״זה לא כ״כ נורא, מה כבר קרה? אז בסך הכל שרפתי 15-20 דקות…״, אז אני אסביר: מה שכ״כ נורא וגם כ״כ משפיע עלינו זה שהחומרים והתכנים שאנחנו קוראים ונחשפים אליהם הם סוג של מזון למוח. תוכן גרוע = מזון גרוע = ביצועים פחותים. יש אנלוגיה מאד יפה בהקשר הזה שמדברת על כך שלא הייתם מסכימים שאדם זר יגיע אליכם הביתה ויזרוק אשפה בתוך הבית שלכם, וזה בדיוק מה שאנחנו מאפשרים להרבה גופים לעשות כשאנחנו צורכים תוכן מהסוג הזה.

עוד מאפיין הוא שחלק לא מבוטל העדכונים שאתם מקבלים יהיו לוקאליים, בעברית ולא בדיוק מעשירים אתכם מבחינת ידע או מבחינה מקצועית.

אפשר גם אחרת – טוויטר

אני אוהב את טוויטר, אפילו סייעתי בהתנדבות בגישושים הראשונים של החברה בישראל והייתי במסיבת ההשקה של הפעילות הישראלית של טוויטר בארץ. כמי שחשוב לו להקדיש זמן רב ללמידה, התמקצעות וחשיפה לתובנות שונות ואנשים בולטים בתעשייה – אני מוצא דווקא את טוויטר ככלי העיקרי שלי. אגב, זה החשבון שלי שם. מומזנים לעקוב.

מורד שטרן

הנה 3 נקודות ששמתי לב אליהן בשימוש בפייסבוק מול טוויטר. אני אקדים ואומר שבמציאות לא הכול שחור ולבן כמו בהשוואה שלי, אבל בגדול זה המצב:

חברים יש רק באגד. ובפייסבוק: בטוויטר, בניגוד לפייסבוק, אין ״חברים״ (הא! ברור שכל ה״חברים״ שלכם בפייסבוק הם באמת חברים) – ב- Twitter יש עוקבים. ובגדול, חוץ ממקרים בודדים, ניתן לעקוב אחרי כל אחד. ברגע שאני עוקב אחרי מישהו אין שום עניין באיחולי יום הולדת, היעלבויות או שיחות שמפליגות למחוזות הפוליטיקה ודת. אני עוקב אחרי אדם (או מותג – בטוויטר חשבון אדם ומותג זה בדיוק אותו הדבר. בפייסבוק לא) כי העיסוק, הדיעות והתובנות שלו מעניינות אותי ואני לומד מהן. יבלבל את מוח – אפסיק לעקוב.

התוכן הוא המלך, אז בוא ננסה לקבל יותר מעולם תוכן ספציפי: טוויטר מכווננת את השימוש בה לשימוש נושאי. קרי, הפוקוס הוא להנגיש למשתמש תכנים מעולמות תוכן ספציפיים שמעניינים אותם, ופחות דגש על סטאטוסים ויראליים של חניות כפולות וכותרות על אמירות עצובות שעוד פוליטיקאי זרק לאוויר. בגלל שהדגש הוא על עולמות תוכן, השימוש בטוויטר אשכרה מעשיר את הידע המקצועי שלך. אתם יכולים לעשות ניסוי מעניין ולהשתמש באופציית ״Who to Follow״ ואז תבינו איך טוויטר רואה אתכם מבחינת תחומי עניין.

לפרוץ את המגבלות הגיאוגראפיים: היות ואני שייך לתעשייה שהיא גלובאלית, העובדה שאין ב- Twitter מגבלה גיאוגראפית היא נהדרת (טכנית, גם לא בפייסבוק – אבל תיכף תבינו למה אני מתכוון), ולכן רוב התכנים שאני מקבל הם באנגלית וזה יתרון אדיר. וזה בניגוד ל- Facebook, שם רוב ה״חברים״ שלכם מישראל, ולכן גם התכנים שתקבלו יהיו לוקאליים ובעברית.

טוויטר על סיטרואידים, או: ככה תקימו את מרכז התקשורת הפרטי והעצמתי שלכם

יש כלי אחד, רשמי של טוויטר, שניתן להלביש על טוויטר ואני מוצא את עצמי נדהם כל פעם מחדש עד כמה הוא עצמתי ואשכרה מאפשר לכם להקים תקשורת פרטי משלכם, ולנצל את היתרונות של טוויטר שסקרתי לעיל. זה החלק המעניין באמת עליו רציתי לדבר, אבל אני הולך להיות רע במיוחד ולהגיד שעל זה אכתוב בחלק הבא. בכל זאת, תראו את הכותרת – מדובר בחלק א׳ בלבד, ואם הגעתם לפוסט הזה דרך שיטוט בפייסבוק, ואתם חשים שבזבזתם את הזמן שלכם – אז מ.ש.ל!

עד לפוסט הבא (חלק ב׳) – כמה דברים שאולי תמצאו מעניינים

מוזמנים להעיף מבט במצגת שלי (עוד מימי ב-HPE) בנושא שימוש נכון ואפקטיבי יותר בטוויטר:

בנוסף, גאה מאד גם לעדכן שלניוזלטר ״פורום החדשנות והטכנולוגיה״ שאני מוציא בשת״פ עם משרד החוץ רשומים כמעט 800 מנויים. הנה סיכום קצרצר של 7 נק׳ שלמדתי מהתהליך ההקמה.

, , , , , ,

לינקדאין, הרשת החברתית הכל-כך מעונבת ורצינית יוצאת במהלך מאד חשוב – היא מרחיבה את מעגל תורמי התוכן שלה. זה התחיל עם כ-150 משפיענים (מובילי דעת קהל ומומחים) מאד רציניים כגון: נשיא ארצות הברית ברק אובמה, מנכ"ל לינקדאין ג'ף ויינר, נשיא ארה"ב, ביל גייטס, מג ויטמן ועוד שמות מוכרים ורציניים שקבלו הזמנה אישית וגישה למערכת התוכן של לינקדאין, ויכלו לשתף את הגולשים בלינקדאין בתובנות שלהם.

הפרויקט נקרא LinkedIn Influencers והוא שירת את המטרה. אחרי כל משפיען החלו לעקוב אנשים שונים. כך לדוגמה, אחרי מנכ"ל לינקדאין ג'ף ויינר, עוקבים קצת למעלה ממיליון איש, ואחרי ביל גייטס עוקבים קצת למעלה מ-1.8 מיליון איש, וואו.
התוצאה הייתה שמיטב המוחות והכישרונות שהגיעו באמת רחוק, כותבים ללינקדאין חומר מרתק (וממקור ראשון!) לכלל הגולשים. הגולשים מצידם קיבלו אפשרות לעקוב אחרי האנשים שהם מעריכים, להגיב לתכנים שלהם, ובכך לנסות וליצור קשר עם המשפיען. את החדשות והתכנים לינקדאין קיבצו גם לאפליקציה מאד מומלצת בשם Pulse, ובכך הפכה LinkedIn למקור ידע מקצועי ומאד נחשב.

כפי שנראה כרגע – ההחלטה של לינקדאין היא להרחיב את המעגל הזה כך שכולם יוכלו להיות "משפיענים" ולשתף  אחרים בתובנות ובניסיון שלהם. המהלך יכלול כמה פעימות, ולשמחלתי הרבה קבלתי, כבר עכשיו, הזמנה להצטרף לפרויקט המדהים הזה, וכרגע יש לי גישה למערכת ניהול התוכן, לאפשרות לפרסם תובנות ולאסוף עוקבים.

החשיפה שאתה מקבל ככותב לתכנים שלך היא יפה, אבל עדיין לא פיצחתי את המנגנון. הפוסט המוצלח ביותר שלי, עד כה: Internet of Things: 6 Basic Things You Should Know, עבר את ה-3,000 צפיות, 100 לייקים, 300 שיתופי לינקדאין ו-10 תגובות ביומיים. פוסטים אחרים מגיעים ל-1,500 או רק מגרדים את ה- 100 צפיות. מה הסוד? אין לי מושג – אני עדיין משחק עם זה.

Linkedin Influencer

אז איך זה נראה מאחורי הקלעים, ואיך מגיעים למערכת ניהול התוכן:

Linkedin post

רואים את העט בצד ימין למעלה? ברגע שלוחצים עליו עוברים לפאנל ניהול שנראה כך:

LinkedIn CMS

למי שיש קצת ניסיון עם מערכות ניהול תוכן מייד ישים לב שזה עורך טקסט פשוט מאד (ודי נקי ומסודר) שבעצם מאפשר כמעט הכול.

ניתן להטמיע תמונות, סרטונים ומצגות של SlideShare (שנקנתה על ידי לינקדאין בשנת 2012). אין אפשרות לשנות פונטים או לצבוע טקסט בצבע ואני מניח שזה בגלל הרצון לשמור על לוק מקצועי של התכנים שמועלים. לפחות בתצוגה, מבחינת איכות התוכן – אף אחד לא בדק אותי, ופרסום פוסט מתרחש במיידי אחרי לחיצה על Publish.

שימו לב שאין תגיות או קטגוריות, ולמרות זאת אני מניח שיש איזשהו מנגנון ממיין תוכן, כי אחד המאמרים שלי Top 6 Ways to Boost Your Creativity – הופיע (באופן אוטומטי) בערוץ Big Ideas & Innovation של Pulse.
מבחינת שפה, לא בדקתי את האפשרות לכתוב בעברית – וזה ממש לא רלוונטי. אם אתם רוצים לקבל חשיפה, ועל הדרך גם לשפר את האנגלית – שווה להתאמץ, לשבור שיניים וליישר קו לפרסום תכנים מקצועיים באנגלית בלבד.

אז זוהי הפלטפורמה החדשה – ואני צופה לה הצלחה אדירה. תחשבו על זה, זו הזדמנות נהדרת בשביל כל אחד מאיתנו לשתף בניסיון ובידע שלו, להכיר אנשים חדשים מהעולם שמתעניינים בנושאי עניין משותפים. אם התוכן שלכם הוא בעל ערך אמיתי – גם יתחילו לעקוב אחריכם אנשים, וכל זה כשאתם עומדים מאחורי הפרופיל המקצועי שלכם, ודוחפים אותו (ואתכם) קדימה.

— אהבתם? אתם מוזמנים להתחבר איתי בלינקדאין, ולהצטרף לקבוצת Israel Web Community שאני מנהל בלינקדאין.

, ,

מחאה פייסבוק

אם עוד לא יצא לכם להיתקל ביוזמה הזו בפייסבוק, אז אני מזמין אתכם להכיר אותה עכשיו. מדובר ביוזמת מחאה, אבל לא מה"סוג הרגיל". הפעם, אנחנו לא זועקים נגד: עלויות הדיור, מחיר הקוטג, יוקר המחייה או יו-ניים-איט.

מחאה פייסבוק

הפעם אנחנו מנסים לגלות ערבות הדדית לעובדי מפעל ישראלי שכולנו מכירים, מפעל שנאלץ לנקוט בהליך פיטורים מול עובדי קו ייצור שלא בטוח שיש להם לאן ללכת. זו ההזדמנות שלנו לנסות ולחולל שינוי אמיתי גם עבור אחרים שבאמת צריכים את זה. ליוזמה הזו קראתי "כמו עם הקוטג, אבל הפוך: מחזקים את פרי הגליל". ליוזמה הצטרפו לא מעט אנשים בזמן די קצר יחסית, והיא גם זכתה להופיע בגלובס.

אז יאאלללה, תצטרפו ותשתפו גם אחרים, ואולי נצליח לשנות משהו ולעזור לאנשים שבאמת זקוקים לזה כרגע !! 🙂

הערה חשובה: אין להסיק מהכתוב לעיל שהמחאות "הותיקות" כגון זו שהחלה על הדיור, או זו של הרופאים הינן בעלות ערך הדדי פחות מזו של המחאה הזו. לא זו היתה כוונת הכותב, ולעיתים קרובות מידי, בהחלט קרובות מידי, דבריו של הכותב לא מקבלים את הפרשנות אליה הוא התכוון בדיוק (ואחרי 4 שנות כתיבת בלוג זו בהחלט עובדה בעייתית).

, , , , , ,

דרושים מדיה חברתית

אתם מוזמנים להפיץ את המשרה הבא:

לניהול פרויקט ניו מדיה בארגון בטחוני ממשלתי דרוש איש/אשת מדיה חברתית. העבודה ממוקמת בירושלים, וכוללת רכב (יש גם נסיעות למרכז), המשרה היא משרה מלאה.

דרישות:

7-8 שנות ניסיון ורקע בתקשורת ועיתונות,

4 שנות ניסיון עבודה ברשת אינטרנט/עיתונות/תקשורת/מדיה גדולה,

ניסיון במערכת חדשות מרכזית.

– לפרטים נוספים ושליחת קורות חיים, צרו קשר עם אורלי בראון במייל: orlybraun@gmail.com

, , , , , , , ,

 

פייסבוק מול גוגל פלוס

אומנות ניהול השיחה בפייסבוק. אני מעביר גם קורסים

אני שונא כשאנשים מנסים לעשות האנשה למוצרים או שירותים טכנולוגיים, התוצאה היא בדרך כלל סטאטוסים, או ציוצים, מפגרים כמו זה: "רשת הפייסבוק היא כמו האישה החוקית וגוגל פלוס היא כמו הפילגש, אסור אבל מרגש". את הסטאטוס הזה קראתי היכן שהוא בתוך אותו שצף מלל אין סופי שהתנהל ברשת (וברובו בפייסבוק, כמה משעשע) במטרה לקבוע האם הרשת החברתית החדשה, "גוגל פלוס", תתפוס או לא תתפוס.

אז… אחרי שעננת המלל חלפה הלכה לה (אף אחד כמעט לא מדבר על זה, שמתם לב?), אני מתכבד להפנות את השאלה לעצמי: "מורד, בבקשה, האר את עיננו – האם גוגל פלוס יצליח להעפיל על פייסבוק?". תודה ששאלת, אני אשמח לענות על כך בשני אופנים: תשובה פשוטה של מילה אחת, ותשובה ארוכה מנומקת.
אני אתחיל בתשובה של מילה אחת: "לא", ואמשיך לתשובה הארוכה – הרשת החברתית החדשה גוגל פלוס לא תתפוס בגלל 3.5 סיבות טובות:

1. "אין לי זמן! אין לי זמן!" (מתוך זיכרונות נוסטלגיה עצובה) : אין לנו זמן לחלק את עצמנו לאלף ואחת רשתות חברתיות. לעיתים קרובות כשאני כותב סטאטוס גאוני בפייסבוק (וזה באמת לעיתים קרובות, אולי קרובות מידי באופן מעורר חשד לגבי ההגדרה שלי ל"גאונות"), אני מוצא את פעולת העתק הדבק לחשבונות הלינקדאין וטוויטר (אני שונא לקצץ את הסטאטוס למסגרת של 140 תווים. שונא!) שלי כפעולה מייגעת ואפילו,אני מודה, קצת ספאמית. אז להתחיל ולהשקיע גם ברשת נוספת? לא הגיוני.

2. ייחודיות: בעוד לינקדאין מבססת עצמה כרשת חברתית עסקית לצורך נטוורקינג ומציאת עבודה (אני אישית חושב שנטוורקינג טוב יותר ניתן דווקא לבצע באמצעות הפייסבוק, אבל נניח לזה כרגע), פייסבוק נתפסת באופן מוחלט בתפקיד הכיכר המרכזית שם ניתן למצוא את כולם, וטוויטר נחשבת למין עוף מוזר שרק פריקים טכנולוגיים ואנשים מוזרים נמצאים שם ומהגגים להם ב-140 תווים, לגוגל פלוס אין שום ייחודיות.
גוגל פלוס היא חיקוי של פייסבוק שפשוט במקום הצבע הכחול ששולט בפייסבוק, אפשר לראות שהצבע הלבן שולט בגוגל פלוס (זה מגיע גם בשחור? חה, חה, חה), ואל תגידו לי "מעגלים!" יש שם מעגלים!" – זה גימיק זול.

3. "עדיף כמה אחים בינוניים על אח גדול אחד" (מורד שטרן, 2011): אני אישית לא אוהב לשים את כל המידע האישי שלי בידיים של גוף טכנולוגי אחד בלבד. אם כבר האח הגדול וכל זה, אז אני מעדיף כמה שיותר אחים גדולים שכאלו שמידי פעם יריבו בניהם קצת, ואף חד מהם שלא יחזיק בידיים שלו את כל המידע שלי. הגיוני, לא?

3.5. מרקו לא היה מוצא את אמא שלו בגוגל פלוס: פייסבוק נמצאת מספיק זמן בסביבה כך שגם אנשים לא טכנולוגיים בעליל ניתן למצוא בפייסבוק. החל מההורים, הדודים, וכלה בשכנים ובסלברטיז. כולם (כמעט כולם), כבר שם. אני לא נכנס לשאלה האם זה משהו חיובי או לא (וזו גם הסיבה שנתתי לסעיף הזה רק חצי נקודה), זה פשוט ככה, וזה לא ישחזר את עצמו בגוגל פלוס מסיבה פשוטה, רוב האנשים הלא טכנולוגיים האלו לא יעשו מאמץ (ומבחינתם מדובר אכן במאמץ) לפתוח חשבון חדש, להכיר מערכת חברתית חדשה ולחפש מחדש את הכל החברים שהם כבר מצאו בפיייסבוק. זה פשוט לא יקרה.

תראו, יכול להיות שאני טועה לגמרי, וגוגל פלוס תשאיר את פייסבוק עם אבק בפה, או שלכל הפחות תשתווה לה בעתיד. כן, אני מכיר את המספרים המדהימים של המצטרפים החדשים אליהם הגיעה גוגל פלוס בזמן קצר מאד, אבל הם לא מדד לשום דבר. מי שהצטרף לגוגל פלוס לא עזב שום רשת חברתית אחרת בשביל זה, הוא רק רצה לבדוק על מה הרעש והמהומה ולהוכיח שהוא אחד מאותם מובחרים שקיבלו הזמנה להצטרף. למעשה, ככל שאני שואל אנשים ברשת אם הם חברים בגוגל פלוס והם עונים לי "כן", בדרך כלל הם גם מוסיפים שכבר הרבה זמן הם לא נכנסו לשם כי אין להם זמן. וברגע שכבר נכנסת ואתה נוטש, אז אתה נוטש.

, , , , , , , , , , ,

אפליקציית בלוג אנדרואיד

אמיתי לגמרי. לבלוג הזה יש אפליקציה בחנות האנדרואיד ובקרוב מאד גם באפסטור. מי אמר שאיכות האפליקציות הולכת ומשתבחת?

בפוסט "מדריך: שישה טיפים לקידום הבלוג שלכם" העלתי שש נקודות חשובות לצורך קידום הבלוג שלכם. הפעם, הרשו לי להוסיף את הטיפ השביעי: צרו אפליקציה לבלוג שלכם.

למה לכם לטרוח וליצור אפליקציה לבלוג, הנה 5 סיבות טובות:

1. כי זה מגניב. ת'כלס, כשראיתי שיש לי אפליקציה לבלוג מאד התלהבתי, גם אתם תתלהבו. וכשתראו איך מונה ההורדות מתחיל לתקתק ולספור הורדות תתרגשו כמו ילד קטן. רוצים לרגש אותי? תורידו מפה את האפליקציה של הבלוג לאנדרואיד (אל תדאגו, כשתהיה אפליקציה כזו גם באפסטור אני אדאג למצוא אתכם ולהציק לכם).

2. כי הבלוג שלכם יקבל חשיפה לעוד קוראים. אם יש משהו שניתן ללמוד מהתקדמות והתפתחות האינטרנט הוא שאנשים כבר לא מחפשים תכנים רק בגוגל. הם מחפשים תכנים מעניינים גם ברשתות החברתיות (ולכן כדאי לפתוח דף פייסבוק לבלוג) וגם, מסתבר, הם יכולים לחפש תכנים בחנויות האפליקציות. אני לא יודע מה היקף התופעה אבל ברור שהיא רק הולכת ומתעצמת עם החדירה המאסיבית של שלל הסמארטפונים לשוק הסלולר בישראל. אז למה לא להיות שם ולהציע להם את התכנים שלכם, הרי כולנו יודעים שהתכנים שלכם הם הדבר הכי טוב שקרה לאינטרנט מאז שהוא הומצא, לא?

3. כי אתם מראים שאתם בלוגרים רציניים. אתם לא סתם אנשים שכותבים בלוג, אתם בלוגרים בלב ובנשמה ואתם השקעתם מאמץ וטרחתם להשיק לבלוג שלכם גם אפליקציה. כל הכבוד!

4. כי אנשים קוראים בדרכים. יותר ויותר אנשים מנצלים את הסלולרי המתוחכם שלהם לצריכת תכנים בדרכים. אם תישארו רק בסביבת האינטרנט "הרגילה", תגבילו את צריכת התכנים הנהדרים שלכם למכשירים ישנים שאבד עליהם הכלח, מכשירים כמו מחשבים נייחים ולפטופים. אני כמובן מגזים עם ה"אבד עליהם הכלח" וזה היה גם ניסיון עלוב להפגנת עברית צחה ותחכום מילולי אבל הבנתם את הרעיון.

5. כי תעשו את ההורים שלכם גאים. ומי, אם לא הם (או רק הם), יוריד את האפליקציה, הא?


אז תכל'ס, איך יוצרים אפליקציה לבלוג שלנו:

1. הדרך המורכבת – שבו עם עצמכם ופשוט בנו לכם אפליקציה. אם אתם רוצים לראות את הבלוג שלכם עוקף את האנגרי בירדס ומטפס לראש פסגת האפסטור אז זה אומר לקנות מחשב מק, להוריד את האקס קוד שהיא הפיתוח של האפליקציות לאייפון, אייפוד, אייפד ומק (עוד מושגים מעניינים תוכלו להכיר בפוסט "מילון המונחים השלם לעולם הסלולר, הגאדגטים והמדיה החברתית"). אם באנדרואיד חפצה נפשכם הורידו את ה SDK של האנדרואיד (מכאן) ושבו ופתחו לכם אפליקציה. אם ב WebOS חמדתם, הורידו את ה SDK של פאלם\HP (מכאן) או גשו לסביבת הפיתוח האינטרנטית שלהם, Ares (כאן). אם הייתם רוצים לראות איך נראה מסך הקריסה הכחול של מיקרוסופט גם על הסלולרי, הורידו את הסביבת הפיתוח של וינדוז פון Windows Phone (כאן). לסיום, אם אתם בקטע של רטרו, אתם יכולים גם לעקוב וליישם את "המדריך לפיתוח אפליקציות לנוקיה" שפרסמתי.
מסובך? לא בא לכם ללכלך את הידיים עם סביבות פיתוח וקודים? הגיוני בהחלט. שימו לב לדרך הבאה:

2. הדרך הפשוטה – כנסו לאתר Uppsite ותנו להם לעשות את העבודה השחורה. האתר תומך בפלטפורמת וורדפרס (WordPress) האהובה, ובכמה שלבים פשוטים שאתר "אפסייט" ידריך אתכם יד ביד, תהיה לכם אפליקציה משל עצמכם למכשירי האייפון, האייפוד טאצ' וגם האנדרואיד.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

כנס דה מרקר 2011

כנס דה מרקר 2011 (Comvention) יתקיים השנה ביום ראשון הקרוב (3.4.2011) בקריית שדה התעופה (באווניו, בלעז). בכנס יתארחו אנשים מרתקים למדי כגון, כאלו שבאמת מעניין אותי לשמוע מה יש להם להגיד: שר התקשורת משה כחלון, ערן גפן, אילן שילוח, יוסי תאגורי ויניב מיכאלי (יש עוד מלא, רק נתתי טעימה קטנה).

הנושאים החמים כמובן יהיו: שיווק, שיווק דיגיטאלי, סלולר, פייסבוק, מדיה חברתית, פייסבוק, תוכן, פייסבוק, יזמות חברתית ברשת, פייסבוק, טוויטר ופייסבוק.

כמו בכנס דה מרקר הקודם, אני מאד אשמח לפגוש אנשים שקוראים את הבלוג שלי ורוצים להודות לי על התכנים הנפלאים והציניות המיוחדת שלי שמעוררת בהם תחושה של תקווה לעתיד טוב יותר. רק תיקחו מספר בכניסה, בבקשה. ולא, אני לא חותם על פוסטים שהדפסתם בבית.

לפרטים נוספים על הכנס.

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

פייסבוק

לפני כמה שנים טובות, בעודי חייל צעיר לובש מדי זית, השתתפתי בקורס מפקדי טנקים. לא ברור לי מי קיבל את ההחלטה ואני מקווה שצה"ל מפיק לקחים אבל באמת הייתי שם ואפילו (!) עברתי את הקורס. החלק הקשה ביותר מבחינתי היה הניווט. לא משנה כמה ניסיתי, אדון ניווט ואנכי לא הצלחנו להסתדר.

לא ממש הצלחתי לקרוא את המפות וסמכתי על אותו מצפון פנימי שבעקבות הכינוי שלו "מצפון" הנחתי שהוא יכול לתפקד גם כמצפן, אבל לצערי הוא לא תפקד לא כמצפן ובטח לא כמצפון. השיא היה שבאחד הניווטים, בעודי בטוח שאני עוד רגע קל מגיע ליעד המסומן ושובר שיא ניווט של אהוד ברק, קיבלתי קריאה במכשיר הקשר שלא לזוז שכן בסיס סודי זיהה תנועה שלי לכיוונו והם ישלחו אליי חמושים אם אעיז להמשיך (אמיתי לגמרי). מפקד הניווט ביקש שפשוט אעצור ושהם כבר יבואו לקחת אותי ברכב. תוך כדי נסיעה, וכאות הוקרה על ה"טרמפ" הצעתי לנהג עזרה בניוט – אבל הוא סירב בנימוס. הכאב האמיתי היה שהגעתי אחרון חזרה לקבוצת הקורס, שכבר מזמן חזרו מהניווט שלהם, ולכן לא נשאר לי מה לאכול.

הלקח היה ברור אם לא יודעים לקרוא מפות הולכים לאיבוד, אם הולכים לאיבוד, לא נשאר אוכל. באינטרנט, המפות שלנו הן הסטטיסטיקות. הן יכולות להראות לנו בצורה הטובה ביותר האם הדרך בה אנו נוקטים מביאה אותה למקומות שאנו רוצים, האם אנחנו זוכים למספר הכניסות אליו כיוונו והאם אנחנו חושפים את התוכן שלנו לאנשים שאנחנו רוצים שייחשפו אליו.

אם עד היום חקרנו בעיקר את הסטטיסטיקות של האתר או הבלוג שלנו, הרי שבימים אלו כדאי מאד לחקור את הסטטיסטיקות של דף הפייסבוק שלנו. הדבר היפה בסטטיסטיקות של פייסבוק הוא שהן מספקות מידע מרתק עד כאב.
את הפוסט הזה אני אחלק לשלושה חלקים: החלק הנוכחי, שאתם קוראים כרגע, הוא בעיקר הקדמה מיותרת שהייתם יכולים לחסוך לעצמם (אבל אז לא הייתם יודעים על ההיסטוריה הצבאית המפוארת שלי), חלק שני שיתמקד בסטטיסטיקות מצד המבקרים בדף הפייסבוק, ובחלק השלישי בו נתמקד בסטטיסטיקות מצד התוכן שאנו מפרסמים בדף שלנו.

– אז הקדמה קצרצרה כדאי שכבר תוכלו להיכנס לעניינים לבד:

כנסו לדף הפייסבוק שאתם מנהלים ולחצו על: View Insights (נמצא בצד ימין ולמעלה).

סטטיסטיקות פייסבוקשימו לב למעלה מצד שמאל, אתם תראו שם את התפריט הבא:

פייסבוק סטטיסטיקות

לתפריט 5 קישורים אבל רק שניים מעניינים אותנו באמת: Users ו Interactions. החלוקה הזו בעצם מחלקת את נתוני הסטטיסטיקות לשני חלקים עיקריים, הצד של המשתמשים בדף שלנו (המבקרים) והצד של האינטראקציה שהשיג התוכן שפורסם בדף שלנו. בחלק העליון של התפריט תופיע כותרת הדף עליו אתם מקבלים סטטיסטיקות. אם אתם מנהלים כמה דפים פשוט לחצו על ראש התפריט ובחרו דף אחר.

סטטיסטיקות פייסבוק

בכל מקרה, חשוב שתמיד תסתכלו על טווח התאריכים של הנתונים. הוא נמצא בצד שמאל למעלה וכיוונון נכון שלו (גם בצד המבקרים וגם בצד התוכן) יכול להראות לכם את הנתונים בזום אין וזום אאוט על ציר הזמן וזה מאד חשוב במטרה לגלות מגמה של שיפור, ירידה או עקביות מרגיזה. אני מציע לכם בחום להתחיל לשחק עם הגראפים – אתם תמצאו שם דברים מאד מעניינים…

אם אתם רוצים להציץ לתוך הסטטיסטיקה העולמית של פייסבוק עצמה. קראו את הפוסט המדריך הסודי לפילוח קהל המשתמשים בפייסבוק.

אהבתם? תנו בלייק ושפרו לי את הסטטיסטיקה!

 

, , , , , , , , , ,

אייל ארד

אני חושב שאת אייל ארד אין שום צורך להציג. אייל הוא מהאישים הבולטים בארץ בכל הקשור ליחסי ציבור ותקשורת. הוא היה חבר בפורום החווה המפורסם של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ונראה שהוא אדם בעל דעות לא שגרתיות בנושאי טכנולוגיה – דעות אליהן נחשפתי בכנס האינטרנט 2011 של איגוד האינטרנט.

פניתי לאייל ארד עם מספר שאלות בנושאי אינטרנט וטכנולוגיה ולשמחתי הרבה אייל הסכים, אז נקפוץ ישר לעניינים:

1. האם, לדעתך, תופעת הרשתות החברתיות כפי שאנחנו רואים אותה היום תלך ותתעצם או שההייפ סביבה בדרך ליציבות או אפילו דעיכה?

הרשתות החברתיות ילכו ויתעצמו בגלל הצורך הבסיסי שלנו בתקשורת ישיר מרובת משתתפים, אבל הן גם תתפתחנה לכיוון חדש של שיתוף פעולה וירטואלי (virtual collaboration), שבו הרשת החברתית לא תשמש רק להחלפת מידע אלא ליצירה משותפת של ערך למשתתפים ללא הכרח בנוכחות של גורם מארגן (מרכזת). דוגמאות ראשונות לכך הן ויקיפדיה, לינוקס, אניבום ואני מאמין שהתופעה תלך ותתרחב לאור הזמינות של רשתות חברתיות על מדיה ניידת, או מה שאני מכנה MoSo.

2. האם קמפיין בחירות במסגרת רשתות חברתיות יכול להשפיע באופן ברור על תוצאות הבחירות או שהקהל הישראלי לא יושפע מקמפיינים שכאלו?

מדיה דגיטלית היא עוד מדיה – פירסומית ותקשורתית – וככל שקמפיינים משפיעים על דעת הקהל, גם הקמפיין הדיגיטלי ייקח חלק ביצירת השפעה. אני לא מאמין שקמפיין דיגיטלי לבד יכול לשנות מצבים חברתיים מהקצה אל הקצה, להוציא אולי בסיטואציות מהפכניות, כשהשינוי כבר באוויר וכל מה שצריך הוא מוציא לפועל, או נפץ.

3. כמי שמכיר היטב את הציבור הישראלי, האם אתה יכול להצביע על אותו מאפיין שגרם לשימוש מוגבל מאד של הרשת החברתית "טוויטר" בישראל בניגוד להצלחה המסחררת שלו בעולם?

השוק הישראלי הוא שוק קטן מאד, שמאופיין ביישום מהיר של חדשנות מצד אחד, ובתופעת עדריות – follow the leader – מצד שני. ברגע שרשת כמו פייסבוק חדרה היא ממלאת את הצרכים של רשת חברתית, וקשה מאד לאחרות להצליח. זו הסיבה לגסיסת דהמרקר קפה, שלרגע היה הדבר החם, לאי-הצלחת רשתות כמו לינקד-אין וטוויטר, שהן רשתות נישה, ובגלל קוטן השוק אינן יכולות לצבור מסה מספיקה. כשכולם בערוץ 2 קשה לערוץ 10 להתרומם, כשכולם בפייסבוק קשה לטוויטר להתרומם, אלא אם כן יבוא משהו עם חדשנות בולטת בערך שהוא מייצר למשתמשים.

4. מהו דפדפן האינטרנט המועדף עליך?

דף הבית שלי הוא YNET ולשאר האתרים אני מגיע דרך גוגל, כך שלדפדפן (אקפלורר במקרה שלי) אין חשיבות גדולה.

5. בתור בעליו הגאה של מכשיר האייפון (ואני הבנתי את זה מהחתימה של המייל שלך) מהן שלושת האפליקציות הכי קריטיות עבורך?

אתרי חדשות (שמרוכזים בספרייה- בעיקר XFEED), פייסבוק ודרופבוקס.

 

, , , , , , , , , , ,

פייסבוק

מדד TIM האחרון מדווח שפייסבוק מבסס את עצמו כאתר הנצפה ביותר בישראל אחרי גוגל. זו לא הפתעה, נראה שיותר ויותר אנשים (ישראלים ובכלל) מגלים את הרשתות החברתיות כשבראשן, כמובן, פייסבוק.
אתם בוודאי שואלים את עצמכם "מתי זה יגמר?", אתם בוודאי מעוניינים להפנות את השאלה הזו לגורם מוסמך, אמין ומקצועי. בקיצור – לא אליי. אבל בכל זאת, הרשו לי לענות לכם: אני לא יודע.
אני מקווה שבאיזה שהוא שלב אנשים יתחילו קצת להרגע מהפייסבוק הזה ולחזור לשימוש ה"רגיל" באינטרנט, אבל אני לא יודע מתי זה ייקרה. שאלות כאלו, רק שתדעו לפעם הבאה, אתם צריכים להפנות לגורם מוסמך.

בכל מקרה, הנה מדריך קצר שיעזור לכם במידה ואתם רוצים לקבל סטטיסטיקות ומידע על המשתמשים ברשת החברתית פייסבוק. אז נתחיל:

מצרכים:

1. חיבור לרשת (אלא אם כן אתם טוענים בתוקף שאתם מסוגלים להיכנס לאינטרנט ממחשב ללא חיבור לרשת. במידה וכן, אני מכיר כמה פסיכולוגים טובים).

2. חשבון פעיל בפייסבוק.

3. חוצפה (בכל זאת, אתם הולכים להשתמש חינם בכלי שאמור לגרום, בסופו של דבר, שתשלמו עבורו. אם אתם יכולים לחיות עם עצמם – בסדר, אני לא יכול להיות אחראי לאיכות של הקוראים שלי).

4. קובץ תמונה.

שלבים:

1. התחברו לחשבון הפייסבוק שלכם.

2. חפשו את הדף "בלוג השימושיות של מורד שטרן" ותלחצו על לייק. הערה: לא מדובר בשלב שהוא חובה, אבל בהחלט גורם לתהליך להיות מועיל הרבה יותר. עבורי.

3. לחצו על הקישור המוביל ליצירת מודעה בפייסבוק, הוא נמצא בשורת הקישורים בצד המסך בפייסבוק (Facebook Ad) :

פייסבוק יצירת פרסומת

4. הוסיפו לקישור היעד (השדה העליון) איזה קישור שבא לכם, תמציאו כותרת, כמה מילים ותמונה (התמונה חובה – אז תמצאו איזה קשקוש) :

פייסבוק יצירת מודעה

5. זהו זה! הגענו למגרש המשחקים הגדול! :

יצירת מודעה בפייסבוק

עכשיו אתם יכולים לשחק עם פרמטרים כמו: מדינה, עיר, גיל, תחביבים והתעניינויות (על סמך קבוצות ולייקים על דפים בפיסבוק), ימי הולדת השכלה ועוד תחומים שההצלבה בינהם יכולה להיות מאד מעניינת. בצד הטופס בו אתם משחקים תוכלו לראות כמה אנשים שעומדים בתנאים שקבעתם רשומים בפייסבוק. הנה דוגמה לפילטור זריז שהכנתי :

פייסבוק סטטיסטיקה

אפשר לראות שיש 620 אנשים שחיים בישראל, בגילאים 15-30, שאוהבים את סופר נני (נשמע יותר מידי, לא?).

6. בכל מקרה, לחיצה נוספת על "המשך" תוביל אותנו לקביעת מועדי הופעת המודעה ש"יצרנו" והזנת אמצעי התשלום ("לא תודה, תרמתי במשרד").

, , , , , , , ,

Older posts >>

Theme Design by devolux.org